Fortuna v 1. čtvrtletí meziročně zvýšila ukazatel provozního zisku

05. května 2011, 12:30 - Profit, TZ
05. května 2011, 12:30

Fortuna Entertainment Group, která je největším středoevropským provozovatelem kurzových sázek působící na trzích v Polsku, České republice, Slovensku a Maďarsku, dosáhla za první tři měsíce roku 2011 podle předběžných neauditovaných finančních výsledků hodnoty přijatých sázek (Amounts Staked) 114,16 mil. EUR, což je o 16,5 % více nežli ve stejném období loňského roku.

Foto: Profimedia.cz

Výsledky hospodaření Společnosti za první čtvrtletí roku 2011 potvrdily silný růstový trend, který Fortuna zaznamenala již v minulém období. Na růstu se nejvíce podílely trhy v České republice a na Slovensku, ze segmentů vykázalo největší dynamiku sázení přes internet.

Pokračujeme ve vykazování velmi pozitivních výsledků na provozní úrovni na všech našich trzích a v razantním nárůstu segmentu on-line. Dobrých výsledků dosahuje i pobočková síť, kterou postupně optimalizujeme a rozšiřujeme o partnerské prodejny. Naše výborné výsledky ukazují, že zvolená strategie dvou hlavních distribučních kanálů, kde pobočky slouží nejen jako prodejní místa, ale i jako podpora pro online sázení, je tou správnou cestou.“ uvedl generální ředitel Fortuna Entertainment Group Jiří Bunda.  Hrubé výhry (Gross Win) dosáhly za první čtvrtletí roku 26,5 mil. EUR, což je o 19,5 % více ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2010.

EBITDA Fortuny za čtvrtletí roku 2011 vzrostla o 43,9 % meziročně na 8,4 mil. EUR. Na nárůst položky EBITDA v porovnání s prvním čtvrtletím loňského roku měly vliv kromě již zmíněných výborných provozních výsledků rovněž i nižší provozní náklady, zejména v oblasti řízení pobočkové sítě. Tyto náklady mírně poklesly v České republice, na Slovensku zůstaly nezměněny a v Polsku mírně vzrostly díky rostoucímu počtu poboček.

Na dosažených výsledcích se podílely zejména rostoucí tržby z online sázení. Hrubé výhry (Gross Win) z on-line sázení se za první tři měsíce roku 2011 zvýšily na 8,2 mil. EUR, což je o 54,4 % více nežli ve stejném období loňského roku.

Gross Win ze sázení na pobočkách dosáhl za první čtvrtletí výše 18,3 mil. EUR, o 8,5 % více nežli ve stejném období loňského roku. Hlavním důvodem růstu pobočkové sítě je nárůst marže daný přísnějším risk managementem, který je jednou z předností Fortuny.

Přestože sázky přes internet rostou i nadále v řádech desítek procent, páteřním distribučním kanálem Fortuny zůstává i nadále pobočková síť, která vygenerovala v prvním čtvrtletí roku téměř 70 % celkového Gross Winu. Proto je i nadále důležitým prvkem strategie firmy zaměření na rozvoj a optimalizaci pobočkové sítě v kombinaci s online sázením na třech hlavních trzích. Pro další rozšiřování pobočkové sítě bude skupina využívat zejména model partnerské spolupráce s úspěšnými lokálními subjekty.

Vybrané finanční ukazatele dle zemí za leden - březen 2011

* výsledky dosažené dceřinou společností na Maltě nelze meziročně porovnat, neboť společnost zahájila činnost v druhém pololetí 2010

Více než 53 % celkových přijatých sázek Společnosti v prvním čtvrtletí 2011 bylo generováno v České republice, což představuje mírné navýšení z 51 % podílu dosaženého v prvním čtvrtletí 2010. Celkové přijaté sázky zde činily 60,8 mil. EUR, o 21,3% více nežli ve stejném období v roce 2010. Hrubé výhry (Gross Win) v České republice dosáhly v prvním čtvrtletí 2011 výše 11,8 mil. EUR, o 18,5 % více nežli v předchozím roce. Na nárůstu se jednoznačně podílel rozvoj sázení on-line, kde hrubé výhry (Gross Win) vzrostly o 55,9 % meziročně na 4,4 mil. EUR. Rovněž hrubé výhry ze sázení na pobočkách v ČR vzrostly a to o 3,7 % meziročně a celkově činily 7,4 mil. EUR. Hrubý zisk ze sázení v ČR dosáhl výše 9,9 mil. EUR, o 18,3 % více nežli v roce 2010.

Podíl Slovenska na přijatých sázkách za první tři měsíce 2011 představoval 34,3 % a zvýšil se z 32,9 % dosažených v prvním čtvrtletí 2010. Celkové přijaté sázky na Slovensku v prvním čtvrtletí 2011 činily 39,2 mil. EUR, o 21,3 % více nežli v roce 2010. Hrubé výhry (Gross Win) na Slovensku dosáhly v prvním čtvrtletí 2011 výše 9,3 mil. EUR, o 25,9 % více nežli v předchozím roce. Podíl hrubých výher ze sázení on-line tvořil 3,7 mil. EUR, o 51,1 % více nežli v roce 2010. Rovněž objem hrubých výher ze sázení na slovenských pobočkách v prvním čtvrtletí 2011 rostl, a to o 13,1 % na 5,6 mil. EUR. Hrubý zisk ze sázení na Slovensku dosáhl výše 7,4 mil. EUR, o 27,1 % více nežli v roce 2010.

Polsko se na celkových přijatých sázkách v prvním čtvrtletí 2011 podílelo 11,9 %, ve srovnání se 15,9 % v roce 2010. Celkové přijaté sázky v Polsku v prvním čtvrtletí 2011 činily 13,6 mil. EUR, o 12,9 % méně nežli v roce 2010. Důvodem poklesu byly změny daňové sazby u přijatých sázek v roce 2010 a nemožnost provozování některých produktů jako například číselné hry. Naopak hrubé výhry ze sázení v Polsku v prvním čtvrtletí 2011 vzrostly na 5,4 mil. EUR, meziročně o 10,9 % více. Hrubý zisk ze sázení v Polsku dosáhl výše 3,7 mil. EUR, o 26,3 % více nežli v roce 2010. Marže hrubého zisku ze sázení v prvním čtvrtletí 2011 dosáhla v Polsku 27,5 %, nárůst o 8,6 procentních bodů ve srovnání s prvním čtvrtletím 2010 a je tak nejvyšší ze všech trhů.

Celkové přijaté sázky společnosti FortunaWin na Maltě v prvním čtvrtletí 2011 činily 0,6 mil. EUR, hrubé výhry ze sázení 0,04 mil. EUR a hrubý zisk ze sázení 0,03 mil. EUR. Hrubá marže ze sázení na Maltě v prvním čtvrtletí roku 2011 dosáhla 5,6 %.

První čtvrtletí letošního roku bylo z hlediska výsledků dosažených na provozní úrovni nejsilnějším kvartálem od počátku 2010. Vděčíme za to příznivým tržním podmínkám, vysoké dynamice růstu zejména v oblasti sázení on-line a rovněž pro Fortunu příhodným výsledkům sportovních zápasů. V letošním roce budeme pokračovat v iniciativě zefektivnění nákladů, se kterou jsme začali v minulém roce a naše úsporná opatření nám pomohla v prvním kvartálu zvýšit EBITDU o 44%. Z hlediska investic je pro nás v letošním roce nejdůležitější start loterie, kde plánujeme investovat stovky milionů korun na vybudování silnějšího tržního podílu, než jsme na začátku počítali,“ dodal Michal Vepřek, finanční ředitel Fortuna Entertainment Group.

Strategie a nové projekty Fortuny

Jeden z hlavních projektů Společnosti, provozování loterie v České republice, je těsně před spuštěním. Fortuna tak zareagovala na vývoj situace kolem Sazky a podnikla kroky k uspíšení startu loterie. Stírací losy půjdou do prodeje již v květnu a číselné hry naplno odstartují na přelomu  července a srpna, což je o 3 měsíce dříve, než bylo původně plánováno. Fortuna dále plánuje nasadit prvních 1 000 terminálů v červenci, na kterých bude spuštěna jedna loterijní hra a dobíjení u všech mobilních operátorů. Rychlejší rozvoj projektu by měl pomoci Fortuně dosáhnout rychleji silnější tržní pozice v oblasti numerické loterie v Čechách. V letošním roce převýší náklady na realizaci projektu jeho výnosy a očekává se negativní dopad do celkového ukazatele EBITDA ve výši 4 – 5 mil. EUR. Většina nákladů bude realizována v druhé polovině roku 2011. Náklady na start loterie nese česká Fortuna sázková kancelář, což ovlivní její výsledek v tomto roce. Společnost nicméně neočekává významné odchylky od projekcí analytiků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít