Forma pro změnu písemné smlouvy

13. března 2006, 00:00 - admin
13. března 2006, 00:00

Jako majitel a jednatel společnosti s ručením omezeným uzavírám s jinou firmou (obchodním partnerem) písemnou dohodu o zakázce, další drobnější změny však už měníme pouze ústní dohodou. S majitelem a jednatelem této firmy v jedné osobě se totiž velmi dlouho známe. Je však takový postup v souladu se zákony?

Nebo platí pravidlo, že veškeré písemné smlouvy musí mít také písemné změny?

Miloslav Milota

Při uzavírání smluv je předně třeba rozlišovat, zda se v konkrétním případě jedná o smlouvu podléhající režimu občanského, či obchodního zákoníku. V daném případě tazatel uvádí, že se jedná o smlouvy s „obchodním partnerem“, a tedy zřejmě o smlouvy řídící se obchodním zákoníkem. Ten ve svém § 272 stanoví, že smlouva vyžaduje k platnosti písemnou formu pouze v případech stanovených v tomto zákoně (například smlouva o převodu obchodního podílu na společnosti s ručením omezeným, smlouva o prodeji podniku, smlouva o koupi najaté věci, smlouva o provozu dopravního prostředku, smlouva o obchodním zastoupení, smlouva o vkladovém účtu a další) nebo když alespoň jedna ze stran při jednání o uzavření smlouvy projeví vůli, aby smlouva byla uzavřena v písemné formě.

Pro změnu obchodní smlouvy pak obchodní zákoník stanoví písemnou formu jen v případě, že je podmínka písemné formy pro změnu uzavřené smlouvy uvedena v samotné smlouvě, o jejíž změnu jde.

Poněkud komplikovanější je ovšem situace u smluv, pro něž obchodní zákoník předepisuje písemnou formu, které byly skutečně v písemné formě uzavřeny, neobsahují však ustanovení o tom, že mohou být měněny pouze v písemné formě. Při doslovném výkladu § 272 obchodního zákoníku bychom mohli dospět k závěru, že ke změně takové smlouvy není písemná forma zapotřebí. Protože by však takovýto výklad vedl proti zákonem zamýšlenému smyslu, přiklání se většina odborné právnické veřejnosti k tomu, že i takovéto smlouvy mohou být měněny pouze písemně.

Pro shrnutí krátce uveďme, že v obchodních závazkových vztazích je písemná forma pro změny smluv zapotřebí v následujících případech:

  1. smlouvy, které musí mít ze zákona písemnou formu,
  2. smlouvy, které ze zákona písemnou formu mít nemusí, byly však přesto uzavřeny písemně a zároveň obsahují ustanovení, že mohou být měněny pouze písemně.

Z důvodů právní jistoty jakož i snadnosti při dokazování lze však písemnou formu uzavírání smluv doporučit také ve všech ostatních případech uzavírání obchodních smluv.

**JUDr. Jaroslav Večeřa, advokát Nörr Stiefenhofer Lutz, v. o. s.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít