Ford stáhne znacku Jaguar z formule 1

24. září 2004, 00:00 - Erich Handl
24. září 2004, 00:00

Americký výrobce FordMotor minulý týden oznámil, ze zastaví výrobu aut luxusní znacky Jaguar vjejí hlavnítovárne v anglickém Coventry a propustí zde asi 1150 lidí,sestinu pracovních sil Jaguaru. Ford se zároven ve snaze o úsporya ozdravení aktivit v Británii rozhodl stáhnout Jaguar od prístísezony ze závodu formule 1.

Americký výrobce Ford Motor minulý týden oznámil, ze zastaví výrobu aut luxusní znacky Jaguar v její hlavní továrne v anglickém Coventry a propustí zde asi 1150 lidí, sestinu pracovních sil Jaguaru. Ford se zároven ve snaze o úspory a ozdravení aktivit v Británii rozhodl stáhnout Jaguar od prístí sezony ze závodu formule 1.

     Rozhodnutí Fordu je dalsí ranou pro upadající slávu Británie jako centra výroby automobilu. Je také potvrzením toho, ze znacka s maskotem selmy ve skoku ustupuje z výsluní. V továrne Browns Lane zustane pouze asi 310 zamestnancu, v Coventry vsak má být i nadále centrála Jaguaru, která zde je od roku 1928.

     „Nase podnikání je v soucasné podobe neudrzitelné a nase ztráty nadále neobhajitelné,“ rekl séf divizí Jaguar i sesterské Land Rover Joe Greenwell. Podle neho prinesou opatrení úspory 120 milionu dolaru (3,1 miliardy korun).

Jaguar v posledních letech ani pres príznivý vývoj prodeje nebyl schopen drzet krok s vetsími konkurenty v segmentu luxusních vozu. Na trzby vyvíjel tlak rust kurzu libry k dolaru a zvýsená popularita terénních vozu, coz obojí vedlo k propadu poptávky v USA, klícovém trhu firmy.

„Jaguar jiz proste nemuze s rocním odbytem jen 125.000 vozu podporovat tri montázní závody,“ rekl séf Fordovy divize luxusních vozu PAG    Mark Fields. Az do dneska Jaguar v Británii zamestnával 6700 lidí a loni ve svete prodal celkem 120.570 automobilu.

Jaguar zároven opoustí nákladné a nevýnosné hobby - mistrovství sveta formule 1, kam firma vstoupila v roce 2000 a kde za celou dobu nevyhrála jedinou Grand Prix. Z královské automobilové disciplíny zmizí také Fordovy motory znacky Cosworth, s nimiz jezdí krome Jaguaru i stáje Jordan a Minardi.

     Odbory v Jaguaru slíbily, ze budou proti plánu restrukturalizace britských aktivit Fordu bojovat, protoze zámery budou mít „devastující“ úcinek na ekonomiku strední Anglie. „Nejsme ochotni pozorovat, jak se s britskými delníky nakládá jako s potravou pro kanóny v zájmu uspokojení amerických akcionáru,“ rekl agenture Reuters generální tajemník svazu T&G Tony Woodley.

Ford koupil Jaguar v roce 1990 za 1,5 miliardy liber (69 miliard korun). Po dohode s odbory v divizi Land Rover americká firma tento mesíc uvedla, ze snízí letosní produkci Jaguaru o zhruba 15.000 vozu, aby klesly zásoby. Nejvetsí odbory v Jaguaru tehdy údajne dostaly ujistení, ze propoustet se nebude.

     Spatné výsledky Jaguaru dolehly na celou divizi PAG, která dále zahrnuje znacky Land Rover, Aston Martin a svédské Volvo. PAG s americkou znackou Lincoln mají podle plánu vytváret Fordu asi tretinu hrubých zisku, ve druhém ctvrtletí vsak utrpela PAG ztrátu 362 milionu dolaru. Ford má v plánu dosáhnout do roku 2007 rocního hrubého zisku sedmi miliard dolaru.

Zhruba 425 zamestnancu presune Jaguar do závodu v Castle Bromwich, kde se budou vyrábet sedany XJ a sportovní modely XK. Vítezem reorganizace vsak bude konkurencní znacka Aston Martin, vlastnená rovnez Fordem. Její závod v blízkém Gaydonu získá 300 nových pracovních míst.

     Výsledek nelítostného souboje obou britských rivalu luxusního segmentu tak skoncil v duchu posledního filmu o agentu Jamesi Bondovi. Zatímco Bond jezdil ve filmu Dnes neumírej ve voze Aston Martin, padouch rídil Jaguara, pripomnela agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít