Ford Mondeo ST 220 má velkou sílu i spotřebu

22. září 2003, 00:00 - Připravil KAREL NOVÝ, auta@profit.cz
22. září 2003, 00:00

NA POHLED ELEGANTNÍ, S LUXUSNÍM INTERIÉREM A S MIMOŘÁDNĚ EMOCIONÁLNÍM AGREGÁTEM SE JEVÍ FORD MONDEO VE VERZI PRO MILOVNÍKY HODNĚ ŽIVÉHO POHYBU PO SILNICÍCH. JMÉNO MÁ ST 220 A MAXIMÁLNÍ RYCHLOST TÉMĚŘ 250 KM V HODINĚ.

Sportovní jízda je s ním radostí i díky skvěle účinným brzdám

NA POHLED ELEGANTNÍ, S LUXUSNÍM INTERIÉREM A S MIMOŘÁDNĚ EMOCIONÁLNÍM AGREGÁTEM SE JEVÍ FORD MONDEO VE VERZI PRO MILOVNÍKY HODNĚ ŽIVÉHO POHYBU PO SILNICÍCH. JMÉNO MÁ ST 220 A MAXIMÁLNÍ RYCHLOST TÉMĚŘ 250 KM V HODINĚ.

Jako sedan i kombi lze objednat od Fordu automobil Mondeo ST 220. Jde o poctivý vůz střední třídy, ovšem vybavený motorem a doplňky, které žádají milovníci sportovnější jízdy. Výraznost sportovního vozu dodávají jak nápadné koncovky výfuku a mohutnější a pro tento model zvlášť navržené nárazníky, tak i na první pohled nižší posazení celého automobilu. Podvozek byl skutečně snížen a navrch dostala „dvěstědvacítka“ osmnáctipalcová litá kola. Interiéru vévodí luxusní a sportovní zároveň sedačky Recaro v přední řadě. Pohled na palubní desku bíle podkreslenými přístroji dává tušit, že pod kapotou není umírněný malolitrážní motůrek. Palubní počítač navíc už v „základní“ verzi tohoto vozu pracuje s tempomatem, stabilizačním systémem, časováním šestice airbagů a umí řídit i sklon xenonových světlometů. Všemocným démonem se jeví pohonná jednotka, jíž je vidlicový zážehový šestiválec vpředu napříč. Vznikl převrtáním ze známého Fordova motoru 2,5. Monumentální zátah a chuť k akceleraci nabízí prakticky v celém průběhu nástupu otáček stejně. Velmi sympatická je navíc ochota akcelerovat i na vyšší převodový stupeň. Při rychlejší jízdě ovšem zažádá i o jedenáct litrů na stokilometrové trati. Pro sportovní jízdu jsou hodně důležité brzdy, které Mondeo nijak neskrývá za hodně vzdušnými loukotěmi velkých disků, takže velmi účinně chladí. I díky tomu jsou brzdy efektivně účinné i při opakované vyšší zátěži. Jízdní vlastnosti Mondea ST 220 jsou určeny jak tvrdším sportovnějším odpružením, tak silným motorem. I ve vysokých rychlostech je automobil příjemně stabilní, ale cestující na zadních sedadlech budou dost dobře registrovat nerovnosti. Pozoruhodně dobře je zvládnuto odhlučnění, které do kokpitu propouští právě tu správnou míru zvuku silného motoru. Vzhledem k užitné hodnotě několika generacemi prověřeného modelu a luxusní výbavě je třeba pozastavit se u ceny, která už v základní verzi je velmi příznivá. Alespoň v porovnání s přímými konkurenty jinak dost ojedinělého vozu Ford Mondeo ST 220.

NA CO TO AUTO JE?

Krásné, emocionální a silné Mondeo ST 220 je pro sebevědomé střední a vyšší manažery. Je bezpečné a pohodlné i na delší služební cesty. V kombi verzi má i dost místa na pracovní materiály, ale složí se sem během minuty třeba i horské kolo nebo kočárek. Velmi silný a sportovně laděný motor má spíš rozdávat radost a lehce adrenalinové vzrušení jako odměnu za kancelářskou práci.

JAK NA DPH?

Ford Mondeo je jedna z mála celkem prestižních limuzín, které v kombi verzi nabízejí možnost instalace předělovací kovové přepážky a díky tomu i odpočet DPH. Není zároveň výjimečné, že u takto nabytého vozu nový provozovatel mřížku odstraní. Ačkoliv na tento fakt dopravní policie při kontrolách poukazuje, nijak ho nepostihuje.

TECHNICKÉ PARAMETRY A CENA

Ford Mondeo ST 220

Obsah motoru 2 967 ccm

Počet válců 6

Max. výkon 166 kW

Točivý moment 280 Nm

Maximální rychlost 243 km/h

Zrychlení z 0 na 100 7,4 s

Převodovka 5-manuál

Spotřeba ve městě 14,3 l/100km

Spotřeba na dálnici 7,9 l/100km

Spotřeba průměrná 10,2 l/100km

Provozní hmotnost 1510 kg

Délka 4756 mm

Šířka 1812 mm

Výška 1414 mm

Zavazadlový prostor 500 dm 3

Objem nádrže 59

Cena 1 080 000 Kč

+ KLADY

* příznivá cena

* vysoká pasivní bezpečnost

* skvělé jízdní vlastnosti

* dobrá odhlučněnost

- ZÁPORY

* vyšší spotřeba

* mírně nedotáčivý

* dražší pojistka

* tužší pedály

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít