Fondy vítězí nad termínovanými vklady

06. ledna 2003, 00:00 - Pavel Šnajdr, snajdr@profit.cz
06. ledna 2003, 00:00

Favoritem roku 2003 budou akciové a smíšené fondy se zajištěním Fondovému byznysu se zřejmě podařilo překonat nedůvěru investorů. Nyní jsou fondy vnímány úplně jinak než v dobách, kdy s nimi byla spjata řada kriminálních kauz. V loňském roce zažily podílové fondy velký boom.

Favoritem roku 2003 budou akciové a smíšené fondy se zajištěním

Fondovému byznysu se zřejmě podařilo překonat nedůvěru investorů. Nyní jsou fondy vnímány úplně jinak než v dobách, kdy s nimi byla spjata řada kriminálních kauz.

V loňském roce zažily podílové fondy velký boom. Významnou roli sehrála větší informovanost veřejnosti o výhodách, nevýhodách i rizikovosti investic do otevřených podílových fondů a také výnosnost fondů. Spolupodílely se na tom ale i přesuny financí z termínovaných vkladů nebo z vypovězených anonymních vkladních knížek do výhodnějších fondů. Určitá konzervativnost domácích vkladatelů ještě zcela nepominula. Jisté ale je, že drobným investorům už přestávají stačit výnosy z termínovaných vkladů (které se pohybují mezi jedním a dvěma procenty a po zdanění často nepokryjí ani inflaci). Mnozí z nich proto zvolili bezpečné instrumenty, jimiž jsou fondy peněžního trhu a fondy dluhopisové. „Bylo to skutečně v naprosté většině, kdy si lidé kupovali podíly v těchto fondech. Jiné instrumenty byly v roce 2002 zastoupeny v malé míře. Například o akcie byl zájem minimální,“ komentuje ředitel divize správy fondů Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda situaci na tuzemském finančním trhu v loňském roce. Dodal, že se jedná o celosvětový trend.

Kdo bude favoritem

V roce 2003 očekávají finanční experti přechod z fondů peněžního trhu a fondů obligací do fondů, které investorům přinesou větší zhodnocení. Dají se očekávat výrazné finanční přílivy (desítky miliard korun), které budou mít ve srovnání s nedávnou minulostí poněkud odlišnou strukturu. Velkým favoritem budou zřejmě dluhopisové fondy, které budou investovat ve středoevropských regionech - například v Polsku, Maďarsku či na Slovensku. Hlavní důvod je jednoznačný - poměrně vysoké úrokové sazby, které se v těchto zemích pohybují ve výši 6-9 procent. V těchto případech sice existuje kurzové riziko, profesionální společnosti by s ním však měly počítat a minimalizovat jeho případný vliv.

Akcie moc netáhnou

Druhým favoritem na finančním trhu budou akciové a smíšené fondy s nějakou formou zajištění. „Akcie jsou po velkém poklesu cen v současné době poměrně levné. Lidé však nejsou ochotni příliš riskovat, že by do nich šli přímo. Existuje však řada fondů, které poskytují větší jistotu. Jedná se buď přímo o garantované fondy nebo tzv. fond řízených výnosů,“ říká k tomu Martin Burda. Tyto fondy fungují tak, že podíl akcií v nich tvoří malé procento akcií. Například 15 procent. V případě, že na nich klient přestane vzhledem k jejich poklesu vydělávat, bude se je fond snažit co nejrychleji prodat.

Neponechat nic náhodě

Investoři využívající nabídky různých bank by si měli rozhodně nechat poradit a důkladně si rozmyslet, kam své peníze uloží. Měli by si vytvořit optimální portfolio, které bude vyhovovat jejich potřebám. Strategie se samozřejmě liší v případě, že si někdo ve třiceti letech šetří dlouhodobě na důchod a v situaci, kdy někdo jiný chce během jednoho roku co nejvíce na investovaných penězích vydělat. „Pokud chceme dlouhodobě dosahovat vyšších výnosů, tak potřebujeme trochu rizikovější portfolio. Důležitá je délka investice a vztah ke krátkodobým výkyvům. Někdy si investoři tyto věci neuvědomují ve všech souvislostech,“ tvrdí Burda. Trochu jinak než drobní investoři by podle odborníků měli k finančním investicím do různých fondů přistupovat drobní a střední podnikatelé. Ti by měli vkládat prostředky především do fondů, které vyplácejí dividendy. V případě firemních investic by se mělo jednat spíše o „konzervativnější“ fondy peněžního trhu a fondy dluhopisové.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít