Fondy vítězí nad termínovanými vklady

06. ledna 2003, 00:00 - Pavel Šnajdr, snajdr@profit.cz
06. ledna 2003, 00:00

Favoritem roku 2003 budou akciové a smíšené fondy se zajištěním Fondovému byznysu se zřejmě podařilo překonat nedůvěru investorů. Nyní jsou fondy vnímány úplně jinak než v dobách, kdy s nimi byla spjata řada kriminálních kauz. V loňském roce zažily podílové fondy velký boom.

Favoritem roku 2003 budou akciové a smíšené fondy se zajištěním

Fondovému byznysu se zřejmě podařilo překonat nedůvěru investorů. Nyní jsou fondy vnímány úplně jinak než v dobách, kdy s nimi byla spjata řada kriminálních kauz.

V loňském roce zažily podílové fondy velký boom. Významnou roli sehrála větší informovanost veřejnosti o výhodách, nevýhodách i rizikovosti investic do otevřených podílových fondů a také výnosnost fondů. Spolupodílely se na tom ale i přesuny financí z termínovaných vkladů nebo z vypovězených anonymních vkladních knížek do výhodnějších fondů. Určitá konzervativnost domácích vkladatelů ještě zcela nepominula. Jisté ale je, že drobným investorům už přestávají stačit výnosy z termínovaných vkladů (které se pohybují mezi jedním a dvěma procenty a po zdanění často nepokryjí ani inflaci). Mnozí z nich proto zvolili bezpečné instrumenty, jimiž jsou fondy peněžního trhu a fondy dluhopisové. „Bylo to skutečně v naprosté většině, kdy si lidé kupovali podíly v těchto fondech. Jiné instrumenty byly v roce 2002 zastoupeny v malé míře. Například o akcie byl zájem minimální,“ komentuje ředitel divize správy fondů Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda situaci na tuzemském finančním trhu v loňském roce. Dodal, že se jedná o celosvětový trend.

Kdo bude favoritem

V roce 2003 očekávají finanční experti přechod z fondů peněžního trhu a fondů obligací do fondů, které investorům přinesou větší zhodnocení. Dají se očekávat výrazné finanční přílivy (desítky miliard korun), které budou mít ve srovnání s nedávnou minulostí poněkud odlišnou strukturu. Velkým favoritem budou zřejmě dluhopisové fondy, které budou investovat ve středoevropských regionech - například v Polsku, Maďarsku či na Slovensku. Hlavní důvod je jednoznačný - poměrně vysoké úrokové sazby, které se v těchto zemích pohybují ve výši 6-9 procent. V těchto případech sice existuje kurzové riziko, profesionální společnosti by s ním však měly počítat a minimalizovat jeho případný vliv.

Akcie moc netáhnou

Druhým favoritem na finančním trhu budou akciové a smíšené fondy s nějakou formou zajištění. „Akcie jsou po velkém poklesu cen v současné době poměrně levné. Lidé však nejsou ochotni příliš riskovat, že by do nich šli přímo. Existuje však řada fondů, které poskytují větší jistotu. Jedná se buď přímo o garantované fondy nebo tzv. fond řízených výnosů,“ říká k tomu Martin Burda. Tyto fondy fungují tak, že podíl akcií v nich tvoří malé procento akcií. Například 15 procent. V případě, že na nich klient přestane vzhledem k jejich poklesu vydělávat, bude se je fond snažit co nejrychleji prodat.

Neponechat nic náhodě

Investoři využívající nabídky různých bank by si měli rozhodně nechat poradit a důkladně si rozmyslet, kam své peníze uloží. Měli by si vytvořit optimální portfolio, které bude vyhovovat jejich potřebám. Strategie se samozřejmě liší v případě, že si někdo ve třiceti letech šetří dlouhodobě na důchod a v situaci, kdy někdo jiný chce během jednoho roku co nejvíce na investovaných penězích vydělat. „Pokud chceme dlouhodobě dosahovat vyšších výnosů, tak potřebujeme trochu rizikovější portfolio. Důležitá je délka investice a vztah ke krátkodobým výkyvům. Někdy si investoři tyto věci neuvědomují ve všech souvislostech,“ tvrdí Burda. Trochu jinak než drobní investoři by podle odborníků měli k finančním investicím do různých fondů přistupovat drobní a střední podnikatelé. Ti by měli vkládat prostředky především do fondů, které vyplácejí dividendy. V případě firemních investic by se mělo jednat spíše o „konzervativnější“ fondy peněžního trhu a fondy dluhopisové.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít