Fondy nabízejí čtyři různé druhy penzí

05. května 2003, 00:00 - admin
05. května 2003, 00:00

1. Starobní penzeSjednání této penze je pro uzavření penzijního připojištění nezbytné. Představuje totiž úmysl zákonodárce, kterým je zajistit občanům prostředky ve stáří. Prostředky evidované ve prospěch této penze lze získat až po dosažení nároku na výplatu penze.

1. Starobní penze

Sjednání této penze je pro uzavření penzijního připojištění nezbytné. Představuje totiž úmysl zákonodárce, kterým je zajistit občanům prostředky ve stáří. Prostředky evidované ve prospěch této penze lze získat až po dosažení nároku na výplatu penze. Tedy v šedesáti letech věku, nejdříve však po pěti letech trvání penzijního připojištění. Takováto představa ale mladé lidi od včasného spoření na důchod zaručeně odradí. Nejdříve je přece potřeba získat bydlení a uživit rodinu. Těmto potřebám vychází vstříc druhá nabízená penze.

2. Výsluhová penze

Tato penze je určena pro účastníky penzijního připojištění, kterým je méně než pětačtyřicet let. Jejím sjednáním ve smlouvě získáte nárok na čerpání až padesáti procent prostředků evidovaných na vašem individuálním účtu po sto osmdesáti měsících trvání penzijního připojištění, jinak řečeno po patnácti letech. Tedy včetně čerpání poměrné části státního příspěvku a výnosu z něj. Je proto jednoznačně výhodné si tuto penzi sjednat, pokud penzijní připojištění uzavíráte ve věku 18-45 let v maximální možné výši. Pokud byste v budoucnu zjistili, že peníze nepotřebujete, stačí pouze neuplatnit nárok na výplatu penze. Budete-li potřebovat pouze část peněz, můžete přebytek obratem vložit zpět do penzijního připojištění. Součet příspěvků na starobní penzi a na výsluhovou penzi musí celkem činit alespoň sto korun.

3. Invalidní penze

Nárok na tuto penzi získá každý účastník, kterému byl přiznán plný invalidní důchod. To znamená, že se ocitl v situaci, kdy bude s největší pravděpodobností velmi brzy potřebovat prostředky uložené na penzijním připojištění. Zákonnou podmínkou je, že penzijní připojištění musí trvat již alespoň šestatřicet měsíců, tedy tři roky. Některé penzijní fondy však ve svých penzijních plánech stanovily delší lhůty. Sjednání této penze neznamená žádné navýšení pojistného, je naprosto zdarma. Penzi je však potřeba ve smlouvě explicitně sjednat, protože penzijní fondy ji nesjednávají automaticky.

4. Pozůstalostní penze

Poslední nabízenou penzí je pozůstalostní penze. S její pomocí můžete určit, komu připadnou vámi naspořené peníze v případě vašeho úmrtí před získáním nároku na penzi, resp. před jejím vyčerpáním (v závislosti na zvoleném výplatním schématu). Pokud si pozůstalostní penzi nesjednáte, stanou se takovéto prostředky předmětem dědického řízení. Nárok na pozůstalostní penzi vzniká ze zákona - stejně jako u invalidní penze - nejdříve po uplynutí šestatřiceti měsíců. Některé penzijní fondy však tuto lhůtu prodloužily. I tuto penzi je potřeba explicitně sjednat a určit oprávněné osoby. Její sjednání rovněž neznamená žádné zvýšení pojistného.

Finance.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít