Fond končí, peníze stále chybějí

21. března 2005, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
21. března 2005, 00:00

PENÍZE Z FNM ekologické škody Fond národního majetku má podle uzavřených smluv uhradit odstranění starých ekologických škod za 150 miliard korun. Zatím uvolnil jen zlomek této částky a letos jako instituce končí. Jeho ekologické závazky přebírá ministerstvo financí.

PENÍZE Z FNM

ekologické škody

Fond národního majetku má podle uzavřených smluv uhradit odstranění starých ekologických škod za 150 miliard korun. Zatím uvolnil jen zlomek této částky a letos jako instituce končí. Jeho ekologické závazky přebírá ministerstvo financí.

Na likvidaci ekologických škod měl Fond národního majetku (FNM) celkem logicky využít výnosy z privatizace podniků, které tyto škody způsobily svým dřívějším hospodařením. Praxe však vypadá jinak. Stamiliardové výnosy se rozplynuly a Fond za více než deset let uhradil sotva sedminu z garantované částky. Konkrétně necelých 22 miliard z garantovaných 156 miliard korun.

ZÁVAZKY PŘEJDOU NA MINISTERSTVO

Objem aktiv Fondu národního majetku dosahuje zhruba 170 miliard korun (podle údajů z výroční zprávy za rok 2003). Tuto sumu by měla ještě letos zvýšit platba za Unipetrol (až 15 miliard) a časem i výnos z privatizace Českého Telecomu. Za ten by stát mohl dostat přibližně 50 miliard. Další příjmy jsou v nedohlednu.

Státní úředníci jsou přesto optimističtí. Podle vyjádření oddělení komunikace FNM nebudou ani nadále vystavené ekologické garance zatěžovat státní rozpočet, protože peníze z privatizace přejdou na zvláštní účet ministerstva financí. Odtud bude financováno i případné plnění záruk v příštích letech.

Transformace byla podle předsedy výkonného výboru FNM Jana Juchelky zahájena v roce 2003. Fond od té doby propustil třetinu zaměstnanců, upravil organizační strukturu a převedl některé činnosti. V současné době probíhá v rámci třetí etapy příprava převedení agendy na nástupnickou organizaci, kterou bude ministerstvo financí.

Celkově uzavřel Fond od roku 1991do letošního ledna 275 ekologických smluv a závazků za 156 miliard. Kromě závazků vyplývajících z rozhodnutí vlády jsou do této částky započítány i dluhy Fondu vyplývající přímo z kupních smluv.

Seznam firem s ekologickou zátěží z minulosti, na něž Fond vystavil garance, lze najít na internetových stránkách FNM (www.fnm.cz). Odstraňování ekologických škod podle vyjádření FNM momentálně probíhá například v Daewoo Avia (dříve státní podnik Avia), v Benzině, v plynárenských distribučních firmách a Transgasu (dříve Český plynárenský podnik). Dále v Unipetrolu nebo v OKD. Mezi společnostmi s ukončenou ekologickou smlouvou, tedy odstraněnými škodami, lze najít například Strojírny a slévárny Blansko, ČKD Dopravní systémy, Masnu Zlín, Vitanu nebo Siemens Elektropřístroje.

BĚŽÍ ZHRUBA 200 PŘÍPADŮ

Fond národního majetku již ukončil 67 ekologických smluv, a to na garanci v celkové výši téměř sedmi miliard korun. Vyplatil ovšem pouze zhruba čtvrtinu této částky, neboť více než pět miliard korun garancí nebylo vyčerpáno, takže je Fond vykazuje jako úsporu. Od osmi ekologických smluv odstoupil, čímž „ušetřil“ zhruba dvě miliardy korun.

Aktuálně tedy „běží“ dvě stě garancí za 147 miliard korun. Podle vyjádření oddělení komunikace Fondu přejdou na nově zakládaný speciální útvar na ministerstvu financí. Tento útvar se zatím buduje a nemá ještě stanoven přesný název. Během letošního roku bude zřejmě uzavřeno minimum nových smluv o garancích za ekologické škody, stejně tak ovšem jen minimální počet ze stávajících skončí. Ministerstvo financí tedy musí počítat s tím, že na svoje bedra převezme zhruba dvě stě smluv o garancích na ekologické zátěže, jež bude muset dál zpracovávat a vypořádávat.

POSTUP SE ÚDAJNĚ NEZMĚNÍ

K úhradě nákladů spojených s odstraňováním škod na životním prostředí způsobených činností podniků používá Fond podle zákona č. 171/1991 Sb. svůj majetek. Nejedná se tedy o čerpání prostředků státního rozpočtu, ale o použití části výnosu z privatizace státního majetku. Řídí se rovněž zákonem o veřejných zakázkách.

V této souvislosti existuje závazný postup, podle kterého Fond na základě rozhodnutí o privatizaci a po schválení garance vládou uzavírá s nabyvatelem privatizovaného majetku ekologickou smlouvu.

Řešení likvidace starých ekologických škod vychází podle prohlášení FNM ze schválených ekologických auditů, do průzkumu, analýzy rizika, správního rozhodnutí ze strany nezávislé České inspekce životního prostředí a následných vlastních sanačních prací.

TABULKA

* ROZDĚLENÍ PENĚZ FNM NA EKOLOGICKÉ ŠKODY

leden 2005 Celkem od roku 1991

do 30. ledna 2005

Smluvní garance schválené vládou počet 0 270

výše garancí (v mil. Kč) 0 143 694,23

Uzavřené ekologické smlouvy počet 0 275

(FNM ČR/nabyvatel) a závazky výše garancí (v mil. Kč) 0 156 072,18

z kupních smluv

Ekologické smlouvy, od kterých počet 0 8

bylo odstoupeno nevyčerpáno z garance 0 2196,78

= úspora (v mil. Kč)

Ukončené ekologické smlouvy počet 1 67

nevyčerpáno z garance 0 5277,31

= úspora (v mil. Kč)

výše garancí (v mil. Kč) 1,26 6777,28

Aktuální stav garancí počet Š 200

a smluvních závazků výše garancí (v mil. Kč) Š 147 098,12

Provedená úhrada za supervizi 2,48 534,11

z prostředků FNM ČR (v mil. Kč) sanační a další práce 595,33 21 410,49

celkem 597,81 21 944,60

Pramen: FNM

Foto popis| FNM zatím vyplatil jen část garancí za ekologické škody.

Foto autor| foto: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít