Fond České spořitelny koupil budovu Melantrichu

15. listopadu 2010, 16:49 - Hamřík Miloslav, ČTK
15. listopadu 2010, 16:49

Nemovitostní fond České spořitelny koupil od společnosti La Salle za 40 milionů eur (asi 985 milionů korun) budovu bývalého nakladatelství Melantrich v Praze na Václavském náměstí.

Foto: Hamřík Miloslav

Fond obhospodařuje investiční společnost REICO, která patří do Finanční skupiny České spořitelny. ČTK o tom dnes informovala mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová. Letos jde o třetí největší transakci na českém trhu.

Domníváme se, že v současnosti je dobrý čas na nákupy nemovitostí,“ řekl na dnešním setkání s novináři investiční ředitel fondu Martin Skalický. Karel Konečný z investičního oddělení poradenské společnosti DTZ soudí, že transakce je důkazem přetrvávající poptávky po vysoce kvalitních nemovitostech v České republice. “Důležitým aspektem této akvizice byla dlouhodobá udržitelnost podpořená lokalitou, skladbou nájemců a kvalitou budovy,“ uvedl odborník.

Koupená budova vznikla v roce 1913 pro potřeby nakladatelství Melantrich. Sídlily v ní 42 let deník Svobodné slovo, tehdejší časopisy socialistické strany, nakladatelství Melantrich a Lidové nakladatelství. Budova na Václavském náměstí se proslavila v listopadu 1989, kdy na jejím balkonu vystupovaly přední osobnosti sametové revoluce.

Největším nájemcem budovy je v současnosti módní řetězec Marks & Spencer, který si pronajímá 3500 metrů čtverečních. Celková komerční plocha budovy je 10.000 čtverečních metrů. Vedle obchodů, kanceláří a dalších prostor nabízí Melantrich také 60 bytů k pronájmu.

Fond České spořitelny se zaměřuje převážně na dokončené nemovitosti s minimální hodnotou deset milionů eur, tedy asi 246 milionů korun. V současnosti má v portfoliu sedm budov. Tři se nachází v Praze, po jedné má budovy v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Bratislavě. Po započtení Melantrichu jde o 54.500 metrů čtverečních pronajímatelné plochy. V roce 2011 chce fond získat z nájemného 200 milionů korun. Hodnota vlastního kapitálu fondu se zvýšila na 1,76 miliardy korun.

V letošním roce panuje na českém trhu podnikatelských nemovitostí výrazně čilejší ruch než v roce 2009. Za tři čtvrtletí koupili investoři podle čísel poradenské společnosti King Sturge v Česku nemovitosti za 321 milionů eur, tedy asi za 7,9 miliardy korun. Za stejné období roku 2009 to bylo 130 milionů eur. Dosud největším realitním obchodem z letošních statistik je prodej výškové kancelářské budovy City Tower v Praze na Pankráci. Společnost Marpona ho získala od developera ECM Real Estate Investments za 130 milionů eur (kolem 3,2 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít