Fond České spořitelny koupil budovu Melantrichu

15. listopadu 2010, 16:49 - Hamřík Miloslav, ČTK
15. listopadu 2010, 16:49

Nemovitostní fond České spořitelny koupil od společnosti La Salle za 40 milionů eur (asi 985 milionů korun) budovu bývalého nakladatelství Melantrich v Praze na Václavském náměstí.

Foto: Hamřík Miloslav

Fond obhospodařuje investiční společnost REICO, která patří do Finanční skupiny České spořitelny. ČTK o tom dnes informovala mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová. Letos jde o třetí největší transakci na českém trhu.

Domníváme se, že v současnosti je dobrý čas na nákupy nemovitostí,“ řekl na dnešním setkání s novináři investiční ředitel fondu Martin Skalický. Karel Konečný z investičního oddělení poradenské společnosti DTZ soudí, že transakce je důkazem přetrvávající poptávky po vysoce kvalitních nemovitostech v České republice. “Důležitým aspektem této akvizice byla dlouhodobá udržitelnost podpořená lokalitou, skladbou nájemců a kvalitou budovy,“ uvedl odborník.

Koupená budova vznikla v roce 1913 pro potřeby nakladatelství Melantrich. Sídlily v ní 42 let deník Svobodné slovo, tehdejší časopisy socialistické strany, nakladatelství Melantrich a Lidové nakladatelství. Budova na Václavském náměstí se proslavila v listopadu 1989, kdy na jejím balkonu vystupovaly přední osobnosti sametové revoluce.

Největším nájemcem budovy je v současnosti módní řetězec Marks & Spencer, který si pronajímá 3500 metrů čtverečních. Celková komerční plocha budovy je 10.000 čtverečních metrů. Vedle obchodů, kanceláří a dalších prostor nabízí Melantrich také 60 bytů k pronájmu.

Fond České spořitelny se zaměřuje převážně na dokončené nemovitosti s minimální hodnotou deset milionů eur, tedy asi 246 milionů korun. V současnosti má v portfoliu sedm budov. Tři se nachází v Praze, po jedné má budovy v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Bratislavě. Po započtení Melantrichu jde o 54.500 metrů čtverečních pronajímatelné plochy. V roce 2011 chce fond získat z nájemného 200 milionů korun. Hodnota vlastního kapitálu fondu se zvýšila na 1,76 miliardy korun.

V letošním roce panuje na českém trhu podnikatelských nemovitostí výrazně čilejší ruch než v roce 2009. Za tři čtvrtletí koupili investoři podle čísel poradenské společnosti King Sturge v Česku nemovitosti za 321 milionů eur, tedy asi za 7,9 miliardy korun. Za stejné období roku 2009 to bylo 130 milionů eur. Dosud největším realitním obchodem z letošních statistik je prodej výškové kancelářské budovy City Tower v Praze na Pankráci. Společnost Marpona ho získala od developera ECM Real Estate Investments za 130 milionů eur (kolem 3,2 miliardy korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít