Flexibilní formy práce májí přímý vliv na produktivitu a vyšší obrat

13. února 2012, 16:48 - Profit, TZ
13. února 2012, 16:48

Podle nového průzkumu pořádaného společností Regus, která je globálním poskytovatelem pracovišť, 67 % českých firem prohlašuje, že se díky flexibilním pracovním postupům zvýšila jejich produktivita, a 63 % firem si myslí, že přímým důsledkem flexibilních forem práce je vyšší obrat.

Foto: Regus

Během průzkumu bylo dotázáno více než 16 000 vedoucích obchodních manažerů po celém světě. Jedná se pravděpodobně o první případ, kdy nezávislý průzkum prokázal vztah mezi flexibilními formami práce (z hlediska času a/nebo místa) a vyšší produktivitou/generováním obratu.

Respondenti také uvedli, že díky různým formám flexibilní práce mají více energie a lepší motivaci (uvedlo 56 % dotázaných), což může být jedním z důvodů, proč jsou produktivnější a generují vyšší obrat. Flexibilní práce zlepšuje pracovní morálku a zdraví pracovníků, proto má důležitou roli jako jeden z nástrojů pro udržení talentů a také představuje pro firmy výborný způsob, jak odměňovat stávající lidské zdroje a lákat nové.

Další zajímavé poznatky:

• 60 % respondentů uvedlo, že ve srovnání s dřívějškem nyní pracují více na cestách.

• 40 % respondentů tvrdí, že jejich zaměstnanci se cítí zdravěji díky možnostem flexibilní práce.

• 85 % respondentů očekává nárůst počtu lidí, kteří se v určitém okamžiku své kariéry rozhodnou pro práci na částečný úvazek.

• Celosvětově začaly flexibilní práci mnohem více využívat spíše malé firmy než velké. 80 % zaměstnanců malých firem uvádí, že ve srovnání s dřívějškem jejich společnost nyní pracuje pružněji, zatímco ve velkých firmách toto stanovisko zastává jen 68 % pracovníků.

Garry Gürtler, viceprezident pro střední a východní Evropu společnosti Regus poznamenal: „Díky pokrokům v technologiích a sítích stejně tak díky zaměstnancům, kteří chtějí dosáhnout lepší rovnováhy mezi pracovním a osobním životem, se flexibilní práce stala spíše normou než výjimkou. Tento průzkum potvrzuje, že flexibilní práce je pro firmy přínosem. Podle firem z celého světa mají flexibilní pracovní postupy přímý vliv na vyšší produktivitu a generování většího obratu.

Podnikatelé také ve srovnání s dřívějškem nyní pracují více na cestách, a proto je dostupnost pracovních center v každém městě stále atraktivnějším lákadlem – zvláště pro malé firmy, které se nemohou spolehnout na síť kanceláří mimo své hlavní sídlo.

K těmto výhodám navíc zaměstnanci uvádí, že se cítí zdravěji, mají více energie a lepší motivaci, což znamená, že jsou ve svém zaměstnání šťastnější, loajálnější a existuje mnohem menší pravděpodobnost jejich odchodu. Očekávání a požadavky pracovní síly se mění, práce na částečný úvazek je proto nyní mnohem běžnějším jevem nejen u lidí na volné noze, pracujících matek či pracovníků pokročilejšího věku, ale i u zaměstnanců tzv. generace Y, kteří dnes rovnou preferují práci u více zaměstnavatelů najednou,“ dodal Garry Gürtler.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít