Fitness pro zuby

09. září 2008, 15:55 - Eliáš Kliment
09. září 2008, 15:55

Špičkové technologie učiní ze zubního lékaře vašeho nejoblíbenějšího společníka

Proč bělit zuby? To je asi tak stejná otázka jako proč chodit do posilovny, proč jít ke kadeřníkovi, na manikúru nechat si udělat gelové nehty, tetovat se, mít piercing, permanentní make-up.
Takovou odpovědí z dílny marketérů se lze sice pobavit, ale faktem je, že zdravotnická zařízení specializovaná na zubní péči a hygienu se chytila příležitosti. Skutečnost je totiž poněkud méně optimistická než nám vemlouvají reklamy na zubní pasty. Pokud chcete mít chrup jako ze žurnálu, bělicí pasty známé z televizních reklam příliš nepomohou. Na místě je takzvané ordinační bělení. „Mohou je provádět pouze specialisté školení k tomu, aby zuby nezničili. Bělení trvá přibližně hodinu a zuby se zesvětlí o osm až dvanáct stupňů. K bělení se používá speciální peroxidový gel, který se aktivuje laserem nebo plasmovou lampou,“ říká Kateřina Hejdánková, šéfhygienistka International Clinic of Prague. A dodává: „Zákrok je šetrný a rychlý, je ale třeba dodržovat jisté zásady několik dní po něm. To znamená například nepít kávu nebo červené víno a nejíst ,barevná‘ jídla jako rajčatové omáčky apod.“ Důvodů pro bělení je ovšem více než estetická potřeba. Před každým bělením je totiž potřeba udělat důkladnou profesionální dentální hygienu, při které specialista odstraní zubní kámen, pigmenty, plak, zredukuje možnost onemocnění gingivitidou či parodontózou a hlavně natrvalo odstraní zápach z úst. Pokud si chcete nechat spravit chrup, vybělte si zuby dříve, než si necháte udělat estetické výplně či fasety.
Sama návštěva zubaře už také nemusí být stresujícím zážitkem. „Klasická prohlídka kovovými sondami je již v dnešní moderní době dost nedostačujícím prostředkem k odhalování kazů,“ říká Daniela Mahoney, šéflékařka International Clinic of Prague. „Kovové sondy totiž odhalují teprve plně rozvinutý kaz v momentě, kdy se ,propadnou‘ do zubu. A to už bývá většinou pozdě,“ dodává její kolega Richard Suda, specialista na nové technologie. „ Naopak laser, díky svému systému screeningu zubu dokáže odhalit již samotnou demineralizaci zubu, to znamená první fázi vzniku kazu. Samozřejmě nejdůležitější je odhalit ho v zárodku a zlikvidovat, ale ne vrtačkou! V dnešní době už se zuby nevrtají, ale léčí ozonem“ dodává Suda. V podstatě to funguje tak, že lékař k postiženému místu přitiskne silikonovou kapnu, která vytvoří podtlak pro aplikaci ozonu. Ten vzápětí začne působit a zabíjet (sterilizovat) všechny bakterie způsobující různé druhy onemocnění dutiny ústní. Vyléčí demineralizaci zubu, vysterilizuje celý zub, a dokonce vyléčí bez vrtání i malé kazy. „Pokud je kaz velký a už se nedá ozonem uzdravit, stejně se už dnes nevrtá! Na vše se používá velký erbiový laser,“ připomíná Daniela Mahoney.
Key Laser III je nejvýkonnější stomatologický laser na světě s unikátním feedback systémem. „Tento erbiový operační laser na měkké a tvrdé tkáně se používá především v parodontologii, implantologii, chirurgii, endodoncii, hloubkové dentální hygieně a při preparacích (nenechte si už vrtat zuby kvůli plombám),“ říká Richard Suda.
Laser si neustále hlídá, zdali je ještě co operovat. Jakmile je postižená tkáň odpařena, laser přestane působit (protože už na místě zůstala jen zdravá tkáň). Pokud je naopak zub stále poškozen (např. kazem nebo se pod dásní stále nachází nepatrný zbytek zubního kamene) a lékař nebo hygienistka by za normálních podmínek už dávno přestali, laser díky neustálé kontrole preparovaného místa odpaří zbylou postiženou tkáň a zdravou sterilizuje. „Pokud bychom měli srovnat například zubní vrtačku s laserem, vrtačka po sobě zanechá v zubu mikrotrhliny, a navíc zub nevysterilizuje, zatímco laser si můžete představit jako „letlampu“ dělající díru do ledu. Navíc díky laseru zaniká riziko recidivy,“ dodává Dr. Suda. Unikátní je také diagnostická schopnost rozeznat různé druhy tkání a jejich různá postižení. Díky tomu je lidská chyba preparace jiné tkáně vyloučena. „Vrtačka musí odebrat velký objem zubní substance, aby kaz zničila. Naproti tomu laser odpaří jen postižené místo a zdravá tkáň zůstane nezasažena,“ říká Daniela Mahoney, šéfstomatoložka International Clinic of Prague. Laser je bezbolestný sám o sobě, takže v devadesáti procentech případů není třeba aplikovat anestetika. Navíc, laser je miniinvazivní, zákroky se mnohem rychleji hojí a málo krvácejí. „U nás v ICP provádíme jako jediní ve střední Evropě laserovou dentální hygienu, kdy Vám hygienistka za pomocí laseru dokáže během hodiny výrazně snížit riziko parodontózy, popřípadě ji vyléčit. Zákroky jsou miniinvazivní a pacientova rekonvalescence trvá obvykle méně než 24 hodin,“ doplňuje Lukáš Hinterbuchner.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít