Fischerova vláda se ujímá žezla

11. května 2009, 12:00 - Libuše Frantová
11. května 2009, 12:00

Prezident Václav Klaus se konečně dočkal nové vlády, která nahradí kabinet Mirka Topolánka. Z odcházející vlády zůstává jako jediný v křesle ministra pro lidská práva Michael Kocáb.

Autor: ČTK

O několik dnů později, než bylo v plánu, ale přece jen se všichni zúčastnění dohodli na podobě nového kabinetu, který bude vládnout do doby, než se moci ujme politický kabinet vzešlý z podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. A je zřejmé, že členové nového týmu budou muset každý svůj krok konzultovat s lídry politických stran, kteří je do vládních křesel posadili.

Odborníci rychlé řešení krizové politické situace vítají. „Myslím, že v zájmu Česka bylo, když už došlo k vyslovení nedůvěry, aby nová vláda byla co nejdříve. I když vláda úředníků není optimální, volba náměstků není špatná, protože zajistí kontinuitu vládnutí,“ míní analytik České spořitelny Petr Zahradník.

Překlenovací vláda bude týmem nestranických manažerů, kteří se nebudou pouštět do dlouhodobých projektů, ale budou řešit aktuální problémy. „Myslím, že zásadní rozhodnutí se od této vlády neočekávají,“ připustil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Na co se tedy soustředí Fischerův kabinet? Podle nového premiéra hlavně na úspěšné dokončení českého předsednictví EU, upravení letošního a sestavení státního rozpočtu na příští rok a návrhy a prosazení opatření proti současné ekonomické krizi. „Můj vzkaz ze světa financí pro vládu je hlavně uhlídat deficit státního rozpočtu, aby se z něj nestala neřízená střela. A měla by zvážit možnost zavedení tvrdých výdajových stropů, které za žádnou cenu nemohou být překročeny,“ doporučuje finanční analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Janota dlouho odolával

KDO ZASEDNE VE VLÁDĚ

premiér – Jan Fischer

  • *ministr financí – Eduard Janota ministryně spravedlnosti – Daniela Kovářová ministryně školství, mládeže a tělovýchovy – Miroslava Kopicová ministr dopravy – Gustáv Slamečka ministr obrany – Martin Barták ministr kultury – Václav Riedlbauch ministryně zdravotnictví – Dana Jurásková ministr životního prostředí – Ladislav Miko ministr zahraničí – Jan Kohout ministr vnitra – Martin Pecina ministr pro místní rozvoj – Rostislav Vondruška ministr průmyslu a obchodu – Vladimír Tošovský ministr pro evropské záležitosti – Štefan Füle ministr práce a sociálních věcí – Petr Šimerka ministr zemědělství – Jakub Šebesta ministr pro lidská práva a menšiny – Michael Kocáb Vicepremiéry nové vlády jsou podle očekávání Jan Kohout a Martin Barták, které nominovaly dvě největší strany – ČSSD a ODS. Kohout povede ministerstvo zahraničí, Barták ministerstvo obrany. Největší otazníky dlouho visely nad jménem šéfa jednoho z nejdůležitějších postů, ministra financí. Nakonec se odcházejícímu premiérovi Topolánkovi až na třetí pokus podařilo přemluvit současného náměstka tohoto rezortu Eduarda Janotu. Janota již varoval, že při dalším utrácení přesáhne letošní schodek rozpočtu 150 miliard korun a je potřeba sáhnout k mimořádným opatřením. Ale i když politici sami mluví o nutnosti úspor, minulý týden odstupující Topolánkova vláda zvedla mzdy státním zaměstnancům o 3,5 procenta. Zvýšení vyjde na 2,7 miliardy korun, týká se půl milionu lidí a má platit už od června. A rozhazování může jít ještě dál. „Když jsme viděli, co všechno populistického mají poslanci před volbami na stole, tak jsme zvýšili svoji prognózu letošního deficitu veřejných financí na 190 miliard korun. Příští rok čekáme 200 miliard. Oboje je přes pět procent hrubého domácího produktu. Jinými slovy byznysu říkáme – euro teď nebude, zapomeňte,“ říká Michl. Radost mají i zelení Spokojeni jsou nakonec lídři ODS, ČSSD i Strany zelených. Předsedovi zelených Martinu Bursíkovi se podařilo prosadit na post ministra životního prostředí nejen Ladislava Mika, k němuž měli výhrady sociální demokraté, ale i Michaela Kocába jako ministra pro lidská práva, i když se původně s touto funkcí v nové vládě vůbec nepočítalo. Ministerstvo vnitra bude řídit sociálním demokratům blízký Martin Pecina. I když chtěl současně šéfovat i antimonopolnímu úřadu, nakonec se rozhodl po konzultacích s premiérem Fischerem se svého dosavadního křesla vzdát. Řada právníků totiž upozorňovala, že by se souběhem těchto dvou funkcí mohl dostat do střetu zájmů. Vůbec prvním členem kabinetu, jehož jméno premiér potvrdil už předminulý týden, byla Dana Jurásková v čele ministerstva zdravotnictví. Premiér to urychlil, aby se Jurásková mohla spolu s odcházející ministryní Danielou Filipiovou účastnit jednání o evropských opatřeních proti šíření prasečí chřipky. Fischerova vzpoura netrvala dlouho**

Ale sestavení vládního týmu nebylo nijak jednoduché. Ještě čtyři dny před termínem jmenování vlády nebylo jasné, kdo na některých ministerstvech vůbec bude vládnout. I když lídři stran navenek tvrdili, že konečné rozhodnutí bude na novém premiérovi, rychle mu přistřihli křídla, když jednal bez jejich posvěcení.

Spor se nečekaně objevil, když premiér Fischer chtěl místa ministrů financí, spravedlnosti a průmyslu a obchodu obsadit svými lidmi. Nebyl totiž spokojen s kandidáty ODS a ČSSD. „Prioritou je pro mne odbornost kandidátů a opakovaně jsem avizoval, že mám u některých jmen pochybnosti,“ zdůvodnil svůj krok. Místo doporučovaného Kalouskova náměstka Tomáše Uvíry se rozhodl pro prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Jaroslava Míla. Jenže ten byl jako zástupce podnikatelských svazů nepřijatelný hlavně pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, proto šel rychle z kola ven. Další Fischerovou změnou byl Milan Hovorka, který měl jít na ministerstvo průmyslu a dopravy, a právník Jan Mlsna, který měl šéfovat ministerstvu spravedlnosti.

I když prezident Václav Klaus rozhodnutí nového premiéra podpořil, šéfové obou největších parlamentních stran byli zaskočeni a pohrozili nevyslovením důvěry novému kabinetu. „Iniciativa designovaného premiéra Jana Fischera naprosto neodpovídá politické dohodě, na jejímž základě byl jmenován premiérem,“ komentoval krok svého nástupce odcházející premiér Mirek Topolánek.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít