Fischer chtěl prodat ruské toxické úvěry bez tendru, Rusnok to zarazil

19. ledna 2014, 12:55 - Jan Hrbáček, týdeník Euro
19. ledna 2014, 12:55

Ministr financí Jan Fischer podle informací týdeníku Euro tlačil šéfy exportní banky Jiřího Klumpara a Exportní garanční pojišťovny (EGAP) Jana Procházku do prodeje dluhu za ruskými sklárnami bez výběrového řízení. Ve svých aktivitách přestal až po přímém zásahu premiéra Jiřího Rusnoka, který se o tlaku na prodej těžko dobytných pohledávek dozvěděl.

Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality už nějaký čas prošetřuje, kdo v exportní bance a EGAP stojí za uzavřením smluv na nevýhodné úvěry v hodnotě miliard korun.

Jan Fischer si šéfy obou institucí povolal před prosincovým zasedáním dozorčí rady, na které se mělo projednávat, co banka a pojišťovna s problematickými úvěry provedou. Týdeníku Euro schůzku potvrdily čtyři na sobě nezávislé důvěryhodné zdroje.


Čtěte o nedávné policejním zásahu v ČEB a EGAP: Razie v exportní bance. Detektivové prohledali i firmy PSJ a Sklostroj


Schůzka probíhala v poměrně napjaté atmosféře a Fischer na ní ředitele nabádal, aby byla pohledávka prodána bez výběrového řízení. Exportní banka po Rusnokově zásahu nakonec 20. prosince vypsala výběrové řízení na prodej několika pohledávek.

Jan Fischer přes svého mluvčího informace o jednání o prodeji dluhu bez výběrového řízení popřel. „Ministerstvo financí zásadně nekomentuje a nevyjadřuje se k neoficiálním zjištěním médií a zvláště pak, pokud nejsou uvedeny jejich zdroje,“ uvedl mluvčí Fischerova resortu Ondřej Šrámek.

Také mluvčí vlády Jana Jabůrková informace týdeníku Euro o Rusnokově intervenci odmítla potvrdit. „Jedná se o ničím nepodložené spekulace. Česká exportní banka má svoje statutární orgány, do jejichž práce předseda vlády nijak nezasahuje,“ uvedla.

Banka si najala Bobošíka

Kvůli problematickým úvěrům si banka najala externího spolupracovníka a lobbistu. Přes firmu MC Triton začal řešit problematické úvěry v Rusku manžel neúspěšné kandidátky na prezidentku Jana Bobošíkové a podnikatel ve sklářském průmyslu Pavel Bobošík. Právě on razí podle informací ze státní instituce strategii prodeje dluhů.

„Navrhoval jsem kapitalizaci pohledávek, převzetí, i částečné, firmy a její prodej. Byla by pak i jiná situace pro jednání s ruskými bankami, které v tom mají mnohdy větší podíl, než Česká republika,“ tvrdí Bobošík. EGAP se ale podle něj tomuto způsobu vypořádání pohledávek bránil. Podle Bobošíka se o prodeji pohledávek, začalo mluvit ve chvíli, když už bylo na záchranu projektů pozdě.

„Od začátku ledna 2012 do konce léta téhož roku jsem byl součástí anayltického týmu Tritonu, který pro ČEB analyzoval stav a možnosti řešení nesplacených úvěrů sklářských firem v Rusku,“ vysvětlil pro Euro svoji roli v kauze Pavel Bobošík.

Akvapark, apartmány i boeingy

Zájem detektivů vzbudil také prodej tří Boeingů 737 do Arménie, výstavba akvaparku v Gruzii PSJ Jihlava), apartmánů v tuniském Hammametu (PSJ Jihlava), developerské aktivity společnosti ECM v Číně nebo cementárna ve vietnamském Phu Sonu (Inekon Group). Policie proto zasahovala nejen v exportní bance a EGAP, ale pro některé materiály si došla i do zmíněných firem.

Celý článek si můžete přečíst v pondělním vydání týdeníku Euro.


Čtěte také:

Razie v exportní bance skončila, vyšetřovatelé si odvezli dokumenty

EGAP vyplatí miliardové pojistné, Fischer proto chystá personální změny

EGAP pojistila 36 miliard. Má nakročeno k rekordu

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít