Firmy zvažují fixaci cen energií

03. dubna 2009, 00:00 - Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR
03. dubna 2009, 00:00

Ceny energií jsou příliš vysoké a kvůli tomu musíme přistupovat k přijetí úsporných opatření. To uvedlo téměř 85 procent tuzemských podniků v průzkumu Hospodářské komory, kterého se v polovině března zúčastnilo 728 firem a podnikatelů.

Necelá pětina podniků zvažujestěhování za příznivějšími cenami energií. Nejdůležitějším údajem jevšak až polovina podniků, která se reálně zamýšlí nad zafixovánímzvýhodněné sazby elektřiny na další rok.

Fakt, že náklady na energie patří k významným výdajům podniků, potvrdili průzkum Hospodářské komory. Přes 52 procent respondentů uvedlo, žeenergie na sebe váže až pětinu celkových firemních nákladů. Energiepatří mezi stěžejní vstupy při výrobě a její ceny jsou pro podnikyklíčovou složkou. Každé zvýšení cen se hned negativně projevív nákladech, a proto na to podniky reagují velmi citlivě. Vysokákonkurence je totiž nutí k tomu, že většinu zvýšených nákladů napořízení energie nemohou zohlednit v konečných cenách svých produktůa služeb.

Firmy se proto snaží šetřit a přijímat úsporná opatření, opačný postoj zaujímá pouze16 procent firem. Jako jeden z nejčastěji zmiňovaných kroků podnikyzvažují využít možnosti zafixování zvýhodněné sazby elektrické energiena další rok; kladně se k tomu staví 46,3 procenta respondentů.

Hospodářská komora při jednáních se společností ČEZ o cenách elektřinypožadovala, aby podnikatelé měli možnost zajistit si levnější elektřinuna další rok a nebyli již vystaveni dalšímu skokovému zdražováníelektřiny. Díky novým tarifům dnes mají podniky možnost fixace cenelektřiny na příští rok za výhodnějších podmínek než kdykoliv předtím,což považujeme za průlom v cenotvorbě elektřiny v Česku. Jak ukázalprůzkum, zájem o fixaci ze strany podnikatelů je velmi vysokýa předpokládáme, že tento trend bude pokračovat. Vzhledemk momentálnímu růstu cen silové elektřiny na burze pro rok 2010 sev tuto chvíli jeví nabídka Skupiny ČEZ na fixaci, respektive slevu 15procent na silovou elektřinu jako velmi výhodná. Přesto doporučujemeještě vyčkat na konec období (konec dubna) a podle trendu ceny silovéelektřiny na burze se rozhodnout, zda fixovat nebo ještě vyčkat.

Necelá pětina (17,6 procenta) podniků zvažuje, že by v rámci úsporpřestěhovala svůj provoz do míst s příznivějšími cenami energií. Svýmzpůsobem se není čemu divit, samo stěhování provozu a další přidruženénáklady by mnohonásobně převýšily úsporu peněz za levnější energii.V tomto smyslu jsou podniky vydány napospas energetickým společnostem,protože jejich energii ke svému chodu nutně potřebují.

Průzkum také odhalil většinový názor tuzemské podnikatelské sféry,z něhož vyplývá, že firmy nekladou přílišný význam zdroji, ze kteréhoenergie pochází.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít