Firmy zvažují fixaci cen energií

03. dubna 2009, 00:00 - Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR
03. dubna 2009, 00:00

Ceny energií jsou příliš vysoké a kvůli tomu musíme přistupovat k přijetí úsporných opatření. To uvedlo téměř 85 procent tuzemských podniků v průzkumu Hospodářské komory, kterého se v polovině března zúčastnilo 728 firem a podnikatelů.

Necelá pětina podniků zvažujestěhování za příznivějšími cenami energií. Nejdůležitějším údajem jevšak až polovina podniků, která se reálně zamýšlí nad zafixovánímzvýhodněné sazby elektřiny na další rok.

Fakt, že náklady na energie patří k významným výdajům podniků, potvrdili průzkum Hospodářské komory. Přes 52 procent respondentů uvedlo, žeenergie na sebe váže až pětinu celkových firemních nákladů. Energiepatří mezi stěžejní vstupy při výrobě a její ceny jsou pro podnikyklíčovou složkou. Každé zvýšení cen se hned negativně projevív nákladech, a proto na to podniky reagují velmi citlivě. Vysokákonkurence je totiž nutí k tomu, že většinu zvýšených nákladů napořízení energie nemohou zohlednit v konečných cenách svých produktůa služeb.

Firmy se proto snaží šetřit a přijímat úsporná opatření, opačný postoj zaujímá pouze16 procent firem. Jako jeden z nejčastěji zmiňovaných kroků podnikyzvažují využít možnosti zafixování zvýhodněné sazby elektrické energiena další rok; kladně se k tomu staví 46,3 procenta respondentů.

Hospodářská komora při jednáních se společností ČEZ o cenách elektřinypožadovala, aby podnikatelé měli možnost zajistit si levnější elektřinuna další rok a nebyli již vystaveni dalšímu skokovému zdražováníelektřiny. Díky novým tarifům dnes mají podniky možnost fixace cenelektřiny na příští rok za výhodnějších podmínek než kdykoliv předtím,což považujeme za průlom v cenotvorbě elektřiny v Česku. Jak ukázalprůzkum, zájem o fixaci ze strany podnikatelů je velmi vysokýa předpokládáme, že tento trend bude pokračovat. Vzhledemk momentálnímu růstu cen silové elektřiny na burze pro rok 2010 sev tuto chvíli jeví nabídka Skupiny ČEZ na fixaci, respektive slevu 15procent na silovou elektřinu jako velmi výhodná. Přesto doporučujemeještě vyčkat na konec období (konec dubna) a podle trendu ceny silovéelektřiny na burze se rozhodnout, zda fixovat nebo ještě vyčkat.

Necelá pětina (17,6 procenta) podniků zvažuje, že by v rámci úsporpřestěhovala svůj provoz do míst s příznivějšími cenami energií. Svýmzpůsobem se není čemu divit, samo stěhování provozu a další přidruženénáklady by mnohonásobně převýšily úsporu peněz za levnější energii.V tomto smyslu jsou podniky vydány napospas energetickým společnostem,protože jejich energii ke svému chodu nutně potřebují.

Průzkum také odhalil většinový názor tuzemské podnikatelské sféry,z něhož vyplývá, že firmy nekladou přílišný význam zdroji, ze kteréhoenergie pochází.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít