Firmy trápí příliš administrativy

15. května 2006, 00:00 - (pk)
15. května 2006, 00:00

ŘEDITELKA OBCHODNÍ A HOSPODÁŘSKÉ KOMORY VE ZLÍNĚ RITA LEČBYCHOVÁ: * Co vás v posledním roce ve Zlínském kraji nejvíce potěšilo? A na jakých zlepšeních má zásluhu přímo vaše komora? Určitě mne potěšilo zvýšení exportních aktivit regionálních firem. Podpora exportu je jednou z klíčových činností zlínské komory.

ŘEDITELKA OBCHODNÍ A HOSPODÁŘSKÉ KOMORY VE ZLÍNĚ RITA LEČBYCHOVÁ:  Co vás v posledním roce ve Zlínském kraji nejvíce potěšilo? A na jakých zlepšeních má zásluhu přímo vaše komora?

Určitě mne potěšilo zvýšení exportních aktivit regionálních firem. Podpora exportu je jednou z klíčových činností zlínské komory. Také velmi vítám vstřícnost hejtmana Zlínského kraje ohledně podpory podnikání v regionu, těší mne i rozvíjející se spolupráce s krajským úřadem na principu partnerství. 

Jak hodnotíte výstavbu dálnice, která se konečně přiblížila Zlínskému kraji? Dopravní napojení regionu se zlepšuje. Ale pořád to vnímáme tak, že spojení, které se buduje nyní, mělo být už podstatně dříve. Ztráty pro podnikatelské subjekty kvůli nedostatečné dopravní infrastruktuře jsou velmi vysoké. Kvalitní dopravní napojení také otevírá dveře zahraničním investicím.  Jste zároveň tajemnicí krajské hospodářské komory. Táhnou všechny okresní komory ve vašem kraji za jeden provaz, nebo je mezi nimi horší komunikace? Neexistence krajského článku v zákoně o komoře komplikuje působení komor na úrovni krajů. Proto bych si moc přála, aby byla tato otázka co nejdříve vyřešena.  Jaké nejčastější problémy řeší firmy při podávání žádostí o unijní i jiné dotace? Vidíte nějaké postupné zlepšování, ať už ze strany žadatelů, nebo příslušných institucí? Problémy vidím především v nastavení určitých programů, v pomalé administraci programů a některých specifických otázkách, jako je například uplatňování DPH. Někdy také zapomínáme na to, proč vlastně Evropská unie implementuje celou politiku soudržnosti, a soustřeďujeme se více na cestu než na cíl.  Mají podnikatelé v kraji nějaké specifické regionální problémy, nebo převládají spíše negativa společná i pro firmy z jiných regionů? Firmy trápí především značná administrativní zátěž, ale to je společné pro celou republiku. Specifické regionální problémy souvisejí především s restrukturalizací některých odvětví v kraji.  Nepociťujete odliv firem na blízké Slovensko v důsledku tamních ekonomických reforem?**

Jejich reforma české firmy v rozhodování významně ovlivňuje. Jsme pohraničním krajem, který má tradičně velmi dobré vztahy se slovenskými regiony. Mnozí podnikatelé byli a jsou aktivní na Slovensku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít