Firmy trápí příliš administrativy

15. května 2006, 00:00 - (pk)
15. května 2006, 00:00

ŘEDITELKA OBCHODNÍ A HOSPODÁŘSKÉ KOMORY VE ZLÍNĚ RITA LEČBYCHOVÁ: * Co vás v posledním roce ve Zlínském kraji nejvíce potěšilo? A na jakých zlepšeních má zásluhu přímo vaše komora? Určitě mne potěšilo zvýšení exportních aktivit regionálních firem. Podpora exportu je jednou z klíčových činností zlínské komory.

ŘEDITELKA OBCHODNÍ A HOSPODÁŘSKÉ KOMORY VE ZLÍNĚ RITA LEČBYCHOVÁ:  Co vás v posledním roce ve Zlínském kraji nejvíce potěšilo? A na jakých zlepšeních má zásluhu přímo vaše komora?

Určitě mne potěšilo zvýšení exportních aktivit regionálních firem. Podpora exportu je jednou z klíčových činností zlínské komory. Také velmi vítám vstřícnost hejtmana Zlínského kraje ohledně podpory podnikání v regionu, těší mne i rozvíjející se spolupráce s krajským úřadem na principu partnerství. 

Jak hodnotíte výstavbu dálnice, která se konečně přiblížila Zlínskému kraji? Dopravní napojení regionu se zlepšuje. Ale pořád to vnímáme tak, že spojení, které se buduje nyní, mělo být už podstatně dříve. Ztráty pro podnikatelské subjekty kvůli nedostatečné dopravní infrastruktuře jsou velmi vysoké. Kvalitní dopravní napojení také otevírá dveře zahraničním investicím.  Jste zároveň tajemnicí krajské hospodářské komory. Táhnou všechny okresní komory ve vašem kraji za jeden provaz, nebo je mezi nimi horší komunikace? Neexistence krajského článku v zákoně o komoře komplikuje působení komor na úrovni krajů. Proto bych si moc přála, aby byla tato otázka co nejdříve vyřešena.  Jaké nejčastější problémy řeší firmy při podávání žádostí o unijní i jiné dotace? Vidíte nějaké postupné zlepšování, ať už ze strany žadatelů, nebo příslušných institucí? Problémy vidím především v nastavení určitých programů, v pomalé administraci programů a některých specifických otázkách, jako je například uplatňování DPH. Někdy také zapomínáme na to, proč vlastně Evropská unie implementuje celou politiku soudržnosti, a soustřeďujeme se více na cestu než na cíl.  Mají podnikatelé v kraji nějaké specifické regionální problémy, nebo převládají spíše negativa společná i pro firmy z jiných regionů? Firmy trápí především značná administrativní zátěž, ale to je společné pro celou republiku. Specifické regionální problémy souvisejí především s restrukturalizací některých odvětví v kraji.  Nepociťujete odliv firem na blízké Slovensko v důsledku tamních ekonomických reforem?**

Jejich reforma české firmy v rozhodování významně ovlivňuje. Jsme pohraničním krajem, který má tradičně velmi dobré vztahy se slovenskými regiony. Mnozí podnikatelé byli a jsou aktivní na Slovensku.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít