Firmy trápí příliš administrativy

15. května 2006, 00:00 - (pk)
15. května 2006, 00:00

ŘEDITELKA OBCHODNÍ A HOSPODÁŘSKÉ KOMORY VE ZLÍNĚ RITA LEČBYCHOVÁ: * Co vás v posledním roce ve Zlínském kraji nejvíce potěšilo? A na jakých zlepšeních má zásluhu přímo vaše komora? Určitě mne potěšilo zvýšení exportních aktivit regionálních firem. Podpora exportu je jednou z klíčových činností zlínské komory.

ŘEDITELKA OBCHODNÍ A HOSPODÁŘSKÉ KOMORY VE ZLÍNĚ RITA LEČBYCHOVÁ:  Co vás v posledním roce ve Zlínském kraji nejvíce potěšilo? A na jakých zlepšeních má zásluhu přímo vaše komora?

Určitě mne potěšilo zvýšení exportních aktivit regionálních firem. Podpora exportu je jednou z klíčových činností zlínské komory. Také velmi vítám vstřícnost hejtmana Zlínského kraje ohledně podpory podnikání v regionu, těší mne i rozvíjející se spolupráce s krajským úřadem na principu partnerství. 

Jak hodnotíte výstavbu dálnice, která se konečně přiblížila Zlínskému kraji? Dopravní napojení regionu se zlepšuje. Ale pořád to vnímáme tak, že spojení, které se buduje nyní, mělo být už podstatně dříve. Ztráty pro podnikatelské subjekty kvůli nedostatečné dopravní infrastruktuře jsou velmi vysoké. Kvalitní dopravní napojení také otevírá dveře zahraničním investicím.  Jste zároveň tajemnicí krajské hospodářské komory. Táhnou všechny okresní komory ve vašem kraji za jeden provaz, nebo je mezi nimi horší komunikace? Neexistence krajského článku v zákoně o komoře komplikuje působení komor na úrovni krajů. Proto bych si moc přála, aby byla tato otázka co nejdříve vyřešena.  Jaké nejčastější problémy řeší firmy při podávání žádostí o unijní i jiné dotace? Vidíte nějaké postupné zlepšování, ať už ze strany žadatelů, nebo příslušných institucí? Problémy vidím především v nastavení určitých programů, v pomalé administraci programů a některých specifických otázkách, jako je například uplatňování DPH. Někdy také zapomínáme na to, proč vlastně Evropská unie implementuje celou politiku soudržnosti, a soustřeďujeme se více na cestu než na cíl.  Mají podnikatelé v kraji nějaké specifické regionální problémy, nebo převládají spíše negativa společná i pro firmy z jiných regionů? Firmy trápí především značná administrativní zátěž, ale to je společné pro celou republiku. Specifické regionální problémy souvisejí především s restrukturalizací některých odvětví v kraji.  Nepociťujete odliv firem na blízké Slovensko v důsledku tamních ekonomických reforem?**

Jejich reforma české firmy v rozhodování významně ovlivňuje. Jsme pohraničním krajem, který má tradičně velmi dobré vztahy se slovenskými regiony. Mnozí podnikatelé byli a jsou aktivní na Slovensku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít