Firmy šetří: Na charitu daly o desítky milionů méně

19. ledna 2012, 05:40 - Dalibor Dostál
19. ledna 2012, 05:40

Ekonomická recese dopadla zprostředkovaně i na charitu, protože české firmy šetří a dávají na dobročinnost méně peněz než v minulosti. Roste ale na druhé straně průměrná výše firemního daru, která v roce 2010 dosáhla hodnoty 142 tisíc korun.

Foto: Luděk Ovesný / MediaFax

Nástup ekonomické recese přiškrtil v Česku peníze na charitu. Velké a střední firmy tak darovaly loni na dobročinné účely o 150 milionů korun méně než rok předtím.  Žebříčku největších dárců roku 2011 dominovala stejně jako v předchozích letech elektrárenská společnost ČEZ, která darovala přes 374 milionů korun, následují Česká spořitelna a ČSOB. Osmnáct největších českých firemních filantropů věnovalo na dobročinnost celkem 668 milionů korun. Vyplynulo to z výsledků soutěže Top Firemní filantrop 2011, vyhlášené Platformou Byznys pro společnost.

Pokles výše darů od firem přitom nebyl v loňském roce překvapivý. V Česku jde o trend posledních let. „Pokles firemního dárcovství pokračuje již třetím rokem po sobě,“ říká ředitel Nadace VIA Jiří Bárta. V roce 2010 darovaly firmy 2,2 miliardy korun, tedy o 109 milionů méně než v roce 2009. „Poklesl i počet firem, které darovaly a dar si daňově uplatnily. V roce 2010 jich bylo 15 600, tedy zhruba o tisíc méně než v roce 2009. Výše průměrného firemního daru ale dosáhla částky 142 tisíc korun, což je nejvyšší hodnota průměrného daru za poslední čtyři roky,“ doplnil Bárta.

Společenská odpovědnost zahrnuje i ekologii nebo vztahy se zaměstnanci

I když peníze zůstávají tím nejdůležitějším, co dobročinné organizace od firem potřebují, společenská odpovědnost zahrnuje také další oblasti. Vedle finanční podpory charity je její součástí celková kultivace podnikatelského prostředí, ohleduplnost k životnímu prostředí, vytváření dobrých vztahů s místními lidmi a zaměstnanci.

Mezi velkými firmami se loni stal nejvíce odpovědnou společností Plzeňský Prazdroj mimo jiné i za ekologické inovace a přínos místní ekonomice. Mezi malými firmami si ocenění odnesl pražský Hotel Adria za angažovanost v ekologickém způsobu podnikání a aktivitách ve spolupráci se zaměstnanci.

Letošní výběr přinesl výrazný posun v kvalitě přístupu firem. Osobně jsem ráda za posun u ryze českých malých a středních firem. Výrazněji posílily i průmyslové firmy, a to je velmi pozitivní zpráva s ohledem na přicházející ekonomickou situaci,“ říká Pavlína Kalousová, šéfka Platformy Byznys pro společnost. „Pozitivní je i rostoucí role generálních ředitelů a majitelů firem v tématu odpovědného podnikání,“ dodala Pavlína Kalousová.

Nákup čerstvých produktů z regionu vynesl ocenění v jedné z projektových kategorií například projektu Konzum v Ústí nad Orlicí. Pozitivně byly hodnoceny i projekty, které se věnují integraci zaměstnanců na trh práce. Česká spořitelna se zaměřila na práci se ženami a Škoda Auto zabodovala svým přístupem k seniorským a handicapovaným spolupracovníkům.

Jednou z cest, jak se podniky snaží neziskovým organizacím pomáhat, je firemní dobrovolnictví. V jeho rámci zaměstnanci dostávají možnost věnovat dohodnutý čas některé dobročinné organizaci či projektu. V roce 2011 si v této oblasti vedla nejlépe Kooperativa. Odpovědným leaderem roku 2011 se stal Jan Světlík, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Vítkovice.

Největší firemní dárci v roce 2011

(celková výše daru v milionech korun)

1. ČEZ374
2. Česká spořitelna60
3. ČSOB46
4. Telefónica Czech Republic33
5. OKD32

Největší nárůst firemních darů

(meziroční nárůst v milionech korun)

1. ČSOB16,7
2. Česká spořitelna75
3. Vodafone Czech Republic5,5
4. Telefónica Czech Republic3,9
5. Johnson & Johnson1,9

Soutěž Top Odpovědná - malá firma roku 2011

1. Hotel Adria Praha

2. LMC

3. Inreko

4. Santé Network

5. PRK Partners, advokátní kancelář

Soutěž Top Odpovědná - velká firma roku 2011

 1. Plzeňský Prazdroj

2. IBM Česká republika

3. Vodafone Czech Republic

4. E.ON Česká republika

5. PwC Česká republika

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít