Firmy se obávají omezení úvěrů

10. prosince 2008, 00:00 - Milan Mostýn
10. prosince 2008, 00:00

Více než 90 procent tuzemských firem má obavy z toho, že banky mění přístup k poskytování úvěrů podnikatelům.

Pouze necelých deset procent firem nemá v současnosti problémy s financováním ze strany bankovního sektoru a ani je do budoucna neočekávají. Takový závěr vyplynul z dotazníkového šetření, které Svaz průmyslu a dopravy ČR zorganizoval v listopadu mezi svými 1600 členy. Na dotazy odpovědělo 134 firem a členských svazů.

Jedním z dopadů současné světové finanční krize je změna úvěrové politiky bankovního sektoru. Obavy z dalšího vývoje zřejmě povedou banky k vyšší míře zajištění úvěrů a k selekci podnikové klientely na ty, kterých se krize více dotýká, a na ty, u nichž není pravděpodobné, že nastanou hlubší problémy. Málo známým faktorem je to, zda centrální banky budou na danou situaci reagovat přitvrzením pravidel regulace bank. To jsou také důvody, proč svaz připravil dotazníkové šetření, ve kterém se ptal na zkušenosti zástupců firem ohledně změny chování bank.

Zjišťování mezi podnikateli jasně prokázalo jejich obavy z toho, že banky jsou obezřetnější a váhavější při poskytování úvěrů. Respondenti poukazují na to, že banky při sjednávání úvěrů požadují vyšší jištění prostřednictvím většího poměru vlastního kapitálu k cizím zdrojům. Zástupci podniků se obávají celkového omezování úvěrových aktivit bank. Očekávají, že je banky budou více prověřovat, budou zasahovat do chodu jejich firem a budou měnit podmínky financování či splátkový kalendář, pokud se společnost ocitne v problémech. Předpokládají také, že dojde k omezení výše poskytovaných kontokorentů.

Podle respondentů bude pro ně takový postup bank znamenat zvýšení administrativní náročnosti při získávání úvěru, ale zejména růst nákladů na tyto úvěry. Z odpovědí jsou patrné obavy a nejistota z budoucnosti na straně oslovených podniků. Proto je pro podnikatelskou sféru důležité, aby se banky co nejdříve a jasně vyjádřily k tomu, jak budou dále financovat rozvoj tuzemských firem. Svaz průmyslu a dopravy považuje za nezbytné pravidelné schůzky zástupců zaměstnavatelů, bankovní sféry, České národní banky a vládních činitelů, kde by se vyjasňovaly pozice a připravovaná opatření.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít