Firmy se obávají omezení úvěrů

10. prosince 2008, 00:00 - Milan Mostýn
10. prosince 2008, 00:00

Více než 90 procent tuzemských firem má obavy z toho, že banky mění přístup k poskytování úvěrů podnikatelům.

Pouze necelých deset procent firem nemá v současnosti problémy s financováním ze strany bankovního sektoru a ani je do budoucna neočekávají. Takový závěr vyplynul z dotazníkového šetření, které Svaz průmyslu a dopravy ČR zorganizoval v listopadu mezi svými 1600 členy. Na dotazy odpovědělo 134 firem a členských svazů.

Jedním z dopadů současné světové finanční krize je změna úvěrové politiky bankovního sektoru. Obavy z dalšího vývoje zřejmě povedou banky k vyšší míře zajištění úvěrů a k selekci podnikové klientely na ty, kterých se krize více dotýká, a na ty, u nichž není pravděpodobné, že nastanou hlubší problémy. Málo známým faktorem je to, zda centrální banky budou na danou situaci reagovat přitvrzením pravidel regulace bank. To jsou také důvody, proč svaz připravil dotazníkové šetření, ve kterém se ptal na zkušenosti zástupců firem ohledně změny chování bank.

Zjišťování mezi podnikateli jasně prokázalo jejich obavy z toho, že banky jsou obezřetnější a váhavější při poskytování úvěrů. Respondenti poukazují na to, že banky při sjednávání úvěrů požadují vyšší jištění prostřednictvím většího poměru vlastního kapitálu k cizím zdrojům. Zástupci podniků se obávají celkového omezování úvěrových aktivit bank. Očekávají, že je banky budou více prověřovat, budou zasahovat do chodu jejich firem a budou měnit podmínky financování či splátkový kalendář, pokud se společnost ocitne v problémech. Předpokládají také, že dojde k omezení výše poskytovaných kontokorentů.

Podle respondentů bude pro ně takový postup bank znamenat zvýšení administrativní náročnosti při získávání úvěru, ale zejména růst nákladů na tyto úvěry. Z odpovědí jsou patrné obavy a nejistota z budoucnosti na straně oslovených podniků. Proto je pro podnikatelskou sféru důležité, aby se banky co nejdříve a jasně vyjádřily k tomu, jak budou dále financovat rozvoj tuzemských firem. Svaz průmyslu a dopravy považuje za nezbytné pravidelné schůzky zástupců zaměstnavatelů, bankovní sféry, České národní banky a vládních činitelů, kde by se vyjasňovaly pozice a připravovaná opatření.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít