Firmy sčítají škody, pojištění nepomůže

31. července 2006, 00:00 - admin
31. července 2006, 00:00

VÝPADEK ELEKTŘINY Česko se minulý týden ocitlo v energetické krizi. Domácnosti to až na výjimky nepocítily, některým firmám ale bylo skutečně „horko“. Musely omezit veškeré zbytné odběry energií a leckdy i uzavřít provozy, které je živí. Protože byl vyhlášen stav energetické nouze, nemohou se firmy zahojit ani na pojišťovnách.

VÝPADEK ELEKTŘINY

Česko se minulý týden ocitlo v energetické krizi. Domácnosti to až na výjimky nepocítily, některým firmám ale bylo skutečně „horko“. Musely omezit veškeré zbytné odběry energií a leckdy i uzavřít provozy, které je živí. Protože byl vyhlášen stav energetické nouze, nemohou se firmy zahojit ani na pojišťovnách.

Firmy, které výpadek postihl, nemají totiž nárok na náhradu škody a případné ztráty musejí uhradit samy. „Energetický zákon říká, že při vyhlášení stavu nouze nebo předcházení jeho vzniku nebo při likvidaci následků stavu nouze je právo na náhradu škody nebo ušlého zisku vyloučeno,“ vysvětluje Stanislav Trávníček z Energetického regulačního úřadu.

POJIŠŤOVNY ZŮSTÁVAJÍ V KLIDU, HORKO JE NEBOLÍ

„Pokud jde o stav nouze, nemohou firmy podle zákona požadovat náhradu škody ani ušlý zisk,“ potvrdil Profitu mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. „Toto jde mimo nás,“ poznamenal. Stejně reagovala i Kooperativa. Pojištění lze podle Bálka sjednat jen na případné poruchy technického rázu - například přetížení místní ústředny v továrně.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban ale očekává, že škody podniků způsobené výpadkem budou minimální. To řada firem potvrzuje, protože mají vlastní energetické zdroje. Například ostravské Mittal Steel a dalších velkých továren se výpadek dotkl díky vlastním energetickým zdrojům jen částečně. Minimální ztráty tak hlásí kupříkladu Mostecká uhelná společnost, Severočeské doly či Setuza.

ŠKODY Z HORKA JDOU NĚKDE AŽ DO MILIONŮ

Jiné firmy už ale škody předběžně vyčíslily a v některých případech jdou do milionů korun. Například společnost Fatra z Napajedel na Zlínsku odhaduje ztráty z omezení výroby přibližně na dva miliony, stejně jako Jäkl Karviná, dceřiná firma Mittal Steel.

Ostatní stále počítají. Ani největší exportní gigant v zemi, firma Škoda Auto, stále neví, kolik ji výpadek energie bude nakonec stát. Už jen zastavení provozu v Kvasinách, kde se vyrábí suberb či nový roomster, je pro ni určitě citelnou ztrátou. Kvůli výpadku dokonce zasedal v podniku krizový štáb.

Podobné problémy řešili i dodavatelé. Po více dnech výpadku bychom museli vysadit dodávky pro DaimlerChrysler, BMW či Hondu, připomíná jednatel jihlavské společnosti Automotive Lighting Petr Novotný. Firma nakonec výrobu omezit musela, odběratelů se ale problémy nedotkly.

Společnost Glaverbel, která má nasmlouvaný odběr 26 megawattů elektřiny, od kritického úterního odpoledne brala jen 16,3 megawattu. „Odstaveny byly provozy Glavetron a Stratobel, na nižší úroveň už ale jít nemůžeme, 16 megawattů musíme udržet,“ uvedl v polovině minulého týdne Petr Maxa, mluvčí společnosti. Podle Zdeňka Rytíře ze Spolchemie musel být nakonec odstaven i energeticky náročný provoz elektrolýzy.

„My jsme museli omezit těžbu. I když jsme dodavatel primární suroviny pro výrobu energie a máme nasmlouvaný odběr 52 megawattů, musíme snížit na 42 a krátkodobě jsme klesli až na 29 megawattů,“ uvedla mluvčí Mostecké uhelné společnosti Liběna Novotná.

DOVOLENÉ ZABRÁNILY VĚTŠÍM PROBLÉMŮM

Řada firem ale problém ani nezaznamenala nebo se s ním vyrovnala „po svém“. Často díky tomu, že továrny měly celopodnikové dovolené a výpadek energie tak téměř nezaregistrovaly. „Byl to problém, ne drama,“ řekl mluvčí Siemensu Petr Sedláček. „Zbytné žrouty energie jsme omezili na minimum a výroba mohla pokračovat bez omezení,“ říká Jan Bejček z kladenské Showa Aluminium Czech, která vyrábí především klimatizaci do automobilů.

„Naštěstí nás toto omezení zásadním způsobem nepostihuje, protože vzhledem k dovoleným je omezena výroba,“ uvedl finanční ředitel severočeské společnosti TRW Lucas Varity (dříve Autobrzdy) Vladislav Šimík.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít