Firmy nevědí o nabídce pracovníků

24. ledna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
24. ledna 2005, 00:00

ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ Hledáte do firmy kvalifikované zaměstnance a nemůžete je najít? Možná potřebujete cizince. Vhodnou pracovní sílu lze nelézt na internetovém portálu ministerstva práce a sociálních věcí. Portál www.praceprocizince.cz funguje od října loňského roku.

ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ

Hledáte do firmy kvalifikované zaměstnance a nemůžete je najít? Možná potřebujete cizince. Vhodnou pracovní sílu lze nelézt na internetovém portálu ministerstva práce a sociálních věcí. Portál www.praceprocizince.cz funguje od října loňského roku. Zatímco zájem mezi cizinci je obrovský, nabídek od českých firem je zatím minimum. „Za první tři měsíce se na stránce úspěšně zaregistrovalo již víc než tisíc zahraničních zájemců. Naopak práci nabízejí jen zhruba dvě desítky českých firem,“ říká vedoucí projektu Věra Ivanovičová.

Portál vznikl jako pilotní projekt v rámci dlouhodobé snahy ČR pozvat do země kvalitní pracovní sílu a zaplnit mezery na trhu práce. „Portál má za úkol zprostředkovat zahraničního pracovníka na takové místo, na které nelze dlouhodobě sehnat Čecha,“ vysvětluje Ivanovičová. Nejde jen o málo placené manuální práce. Naopak, firmy zatím poptávají spíše vysoce kvalifikované pracovníky, například programátory nebo obchodní manažery.

Pilotní projekt se týká zatím jen občanů vybraných zemí: Bulharska, Chorvatska, Kazachstánu, Moldavska a Běloruska. Zúčastnit se mohou také všichni cizinci, kteří absolvovali některou českou vysokou školu. Každý zájemce nejprve projde registrací,

která má prověřit, nakolik je perspektivním pracovníkem. „Získá určitý počet bodů, maximum je 66. Aby se mohl o práci ucházet, musí dosáhnout alespoň 25 bodů,“ vysvětluje Čestmír Sajda z ministerstva práce a sociálních věcí.

Body získává zájemce například za znalost češtiny a světového jazyka. Dále za dosažené vzdělání a pracovní praxi. Bonus může dostat tehdy, pokud již dříve v ČR pracoval. Body navíc získávají také lidé v nejperspektivnějším věku, tedy od 23 do 35 let.

Jako jedna z prvních institucí poptává zaměstnance klinika Rehamedica ze Žacléře. „Hledáme lékaře. Je to zoufalé, českého doktora naprosto nemůžeme sehnat. Žacléř je městečko na konci světa, sem nikdo nepůjde. Tak zkoušíme oslovit cizince. Pro ně to může být naopak zajímavé, protože platové podmínky tu nejsou špatné,“ říká provozní vedoucí kliniky Eva Pavlová. Žádné předsudky

nemá a věří, že cizinec bude pracovat stejně spolehlivě jako český lékař.

Portál je krokem, kterým se Česko snaží přilákat do země legální pracovníky, kteří nahradí úbytek lidí v produktivním věku. „Za 25 let u nás bude chybět asi 420 tisíc pracovních sil,“ varuje Čestmír Sajda. Pokud se včas nepodaří zajistit imigraci kvalifikovaných cizinců, bude podle něj hrozit například to, že nebude mít kdo vydělávat na důchody.

* PROCENTO LEGÁLNĚ ŽIJÍCÍCH CIZINCŮ

Rakousko - 9,3 %

Německo - 9 %

Belgie - 8,5 %

Česká republika - 2,4 %

Zdroj: MPSV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít