Firmy chtějí do Iráku a žádají podporu státu

18. ledna 2011, 17:22 - Profit
18. ledna 2011, 17:22

Zájem českých firem o podnikání v Iráku stoupá. Žádají však od státu podporu, a to například v podobě hojnějších návštěv našich ústavních činitelů v této zemi za doprovodu podnikatelských misí.

Foto: archív Profit

Právě o podpoře firem na iráckém trhu ze strany Ministerstva průmyslu a dopravy ČR jednaly dnes s ministrem Martinem Kocourkem dvě desítky zástupců firem v čele s Jaroslavem Hanákem, 1. viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Dnešní jednání považuji za velmi úspěšné, neboť pan ministr přislíbil vést podnikatelskou misi do Iráku v květnu 2011, jejíž součástí bude první zasedání Česko-irácké obchodní rady, která aktivně podporuje působení českých firem v Iráku. Vstřícný krok ministerstva, směřující k podpoře exportu, vidím v pozvání představitelů nové irácké vlády do České republiky v blízké budoucnosti,“ uvedl Jaroslav Hanák.

Setkání se také zúčastnila velvyslankyně ČR v Iráku Bronislava Tomášová, která přítomné zástupce firem ujistila o maximální součinnosti českého zastupitelského úřadu.

Setkání navazuje na setkání podnikatelů s ministrem průmyslu a obchodu Vladimírem Tošovským v červnu 2010, která proběhla v souvislosti se založením inciativy „Task Force Iraq-TFI“. Ta vyšla vstříc stoupajícímu zájmu českých firem o irácký trh a její součástí je balík podporných opatření MPO pro vstup firem na irácký trh.

Současně iniciativa navázala na bohaté zkušenosti zástupců Svazu v tomto regionu a na několikaleté budování úzkých kontaktů. „Vytváříme vazby již od roku 2004 a od roku 2005 se zúčastňujeme veletrhů, zejména v iráckém regionu Kurdistán. V tamním centru Erbílu měl Svaz několikrát i svůj oficiální stánek, který prezentuje Českou republiku a využila ho řada tuzemských firem,“ uvedl Majid Shamas Toma.

Zájem je o tradiční vývozní obory jakými jsou chemické a petrochemické odvětví, vodohospodářství a ekologie, energetika, dopravní infrastruktura, zemědělská technologie či zdravotnictví, ale také o strojírenství či stavebnictví,“ uvedl Majid Shamas Toma, projektový manažer pro oblast Blízkého východu a států severní Afriky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Obchodní a ekonomická spolupráce mezi bývalým Československem a Irákem má dlouholetou tradici, která bezesporu dosáhla svého vrcholu v 70. a 80. letech minulého století. České výrobky zde však nadále mají dobrý zvuk a některým českým subjektům se podařilo navázat na tehdejší spolupráci a daří se jim i na současném iráckém trhu.

Jak potvrzují statistiky, Irák je pro Českou republiku zejména vývozním trhem. Největší podíl na českém exportu do Iráku mají společnosti Chemoprojekt, a.s. a Technoexport, a.s. K dalším úspěšným exportérům patří UNIS, a.s., Sigmainvest s.r.o. nebo EGEM s.r.o. České firmy se na iráckém trhu uplatnily při rekonstrukci rafinérií, elektráren, cementáren, cihelen, infrastruktury a dalších investičních celků. Na konci roku 2010 uzavřel ZETOR TRACTORS a. s. kontrakt na dodávku 50 traktorů a Škoda Auto dosud do Iráku vyvezla 1200 automobilů.

Nehledě na jisté úspěchy v tomto teritoriu bude podle zástupců firem nutná výraznější synergie tuzemských státních orgánů a zaměstnavatelských a podnikatelských organizací. Týká se to i obsazování diplomatických postů na zastupitelských úřadech, kde by podle exportérů měli působit profesně kvalitní a ve prospěch byznysu mnohem angažovanější zástupci státu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít