FIRMY

08. prosince 2003, 00:00 - admin
08. prosince 2003, 00:00

dokončilo prodej svého 27procentního podílu v Českém Telecomu finančním investorům za 680 milionů eur, tedy asi 21,7 miliardy korun. To znamená, že za akcii získá 255 korun. Trh přitom očekával cenu mezi 240 a 250 Kč. "Čeští investoři získali zhruba šest procent upisovaných akcií," uvedl mluvčí TelSource Joe Cook.

Konsorcium TelSource

Nizozemská společnost Europasta B.V. získala padesátiprocentní podíl ve firmě Adriana, která je největším tuzemským výrobcem těstovin. Europasta vstoupila do Adriany poté, co Česká konsolidační agentura (ČKA) prodala nejmenovanému investorovi její dluh 364 milionů korun. Závod na výrobu těstovin ve Třech Dvorech na Olomoucku byl postaven v roce 1993. Roční produkce Adriany se pohybuje kolem 48 000 tun bezvaječných těstovin ve 38 druzích.

Český Telecom již zaplatil 1,05 miliardy dolarů, tedy asi 28 miliard korun, za zbývající 49procentní podíl v mobilním operátoru Eurotel. Převzít podíl od amerického konsorcia Atlantic West by měl do konce tohoto týdne. Poté se stane 100procentním vlastníkem společnosti, uvedl finanční ředitel Telecomu Juraj Šedivý.

Mobilní operátoři Eurotel a T-Mobile uzavřeli s Českým telekomunikačním úřadem dohodu o odkladu spuštění sítí třetí generace UMTS na leden 2006. Výměnou za roční odklad stát v příštím roce od operátorů za licence získá 4,856 miliardy korun, které měly firmy splácet do roku 2011.

Největší tuzemský výrobce domácích elektrospotřebičů ETA Hlinsko plánuje v příštím roce expandovat do automobilového průmyslu. Dodávky automobilkám mají dosáhnout asi 75 milionů korun, tedy třikrát více než letos. Rostoucí tržby za dodávky pro automobilový průmysl mají hlineckému podniku postupně vyrovnávat loňský téměř tříprocentní pokles tržeb na 2,11 miliardy korun. Toto snížení ETA zdůvodnila rušením neefektivních kontraktů.

Akciová společnost Spolana získala potvrzení, že vyrábí kvalitní produkty a snaží se minimalizovat dopady výroby na životní prostředí. Společnost, která je terčem dlouhodobé kritiky ekologických organizací, byla pod drobnohledem auditorů mezinárodní certifikační organizace RW TÜV. Auditoři prověřovali, zda společnost splňuje kritéria mezinárodních norem ISO 9001 a 14001.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít