FIRMY

05. dubna 2004, 00:00 - (čtk)
05. dubna 2004, 00:00

Česko-slovenská finanční a investiční skupina Penta koupila 50procentní akciový podíl ve společnosti Česká lékárna (ČL), která s 33 lékárnami provozuje údajně jednu z nejvýznamnějších sítí lékáren v republice. "Cena podílu je v řádu desítek milionů korun," řekl mediální zástupce firmy Penta Pavel Novák.

Transakci ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Penta se chce podílet na restrukturalizaci České lékárny, zpočátku úvěrem ve výši zhruba 100 milionů korun. Majitelem podílu se stane prostřednictvím své dceřiné firmy Lorea Investment Ltd.

Loterijní společnost Sazka vykázala podle předběžných odhadů v prvním čtvrtletí rekordní zisk 450 milionů korun. Podle mluvčího společnosti Zdeňka Zikmunda to znamená meziroční zvýšení o 60 milionů a překonání plánů o téměř 90 milionů korun. Firma zároveň oznámila, že pokročila také v přípravě emise dluhopisů, kterými chce financovat stavbu víceúčelové haly Sazka Arena. Dluhopisy chce vydat na mezinárodních kapitálových trzích v objemu 190 milionů eur, tedy asi šesti miliard korun. Emisi Sazka připravuje ve spolupráci s investiční bankou Credit Suisse First Boston a finanční skupinou Penta Finance. Loni Sazka vykázala podle předběžných výsledků zisk po zdanění 1,4 miliardy Kč, což je meziroční růst o téměř 200 milionů korun. Tržby za loterie a sázkové hry loni poprvé překročily osm miliard a ve srovnání s rokem 2002 vzrostly o více než 500 milionů korun.

Společnost British American Tobacco ČR hodlá ve druhé polovině roku uzavřít výrobní závod v Mariánských Lázních. Ten v současnosti zaměstnává 51 lidí. „Důvodem jsou změněné podmínky pro náš byznys po vstupu do Evropské unie,“ uvedl mluvčí BAT ČR Jiří Oberfalzer. Po uzavření závodu bude mít česká pobočka BAT 120 zaměstnanců místo nynějších 171 osob. Zároveň již nebude mít v tuzemsku žádnou výrobu. Na českém trhu, kam vstoupila v roce 1994, má firma podíl přes šest procent. Její místní portfolio obsahuje 15 značek. Patří mezi ně Lucky Strike, Kent, Pall Mall, Dunhill, Trumf, nebo Rothmans International. n

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít