FIRMY

02. února 2004, 00:00 - admin
02. února 2004, 00:00

Inspektoři EU při kontrole tuzemských potravinářských závodů odhalili šest provozů, které nesplňují požadavky Unie. Řekl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben s tím, že správa výsledek šetření inspektorů akceptovala a provozům ihned odejmula schválení ke zpracování potravin.

Inspektoři EU při kontrole tuzemských potravinářských závodů odhalili šest provozů, které nesplňují požadavky Unie. Řekl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben s tím, že správa výsledek šetření inspektorů akceptovala a provozům ihned odejmula schválení ke zpracování potravin. Veterinární správa do konce loňského roku uzavřela ze 4200 potravinářských provozů 505 provozoven, které nesplňovaly požadavky hygienických a veterinárních směrnic Unie. Později se podařilo pěti provozům podmínky splnit. Inspektoři z Potravinového a veterinárního úřadu během dvou týdnů prověřili téměř stovku provozů. Mezi problematickými provozy jsou podle Dubna dvě mlékárny, dva závody zpracující zvěřinu, jedna jatka a jedna bourárna. O které konkrétně jde, SVS nesdělila.

Vláda Vladimíra Špidly by neměla do konce volebního období privatizovat energetickou společnost ČEZ . N a tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban s tím, že to je představa jeho ministerstva. Urban přitom dříve připouštěl, že by kabinet mohl do konce volebního období privatizovat část akcií firmy. Čtyřletý mandát vlády by měl skončit v polovině roku 2006. Urban asi před půl rokem řekl, že MPO pracovalo s představou prodeje menšinového podílu v ČEZ, majoritu si však stát nadále měl ponechat.

Výstav n. p. Budějovický Budvar loni dosáhl 1,171 milionu hektolitrů piva, což znamená meziroční pokles asi o 3,5 procenta. Zatímco vývoz vzrostl o pět procent na 538 000 hektolitrů, na tuzemském trhu pivovar ztratil. Prodej v ČR činil 633 000 hektolitrů a proti roku 2002 poklesl o devět procent. Finanční ukazatele se loni zlepšily, protože výnosy vzrostly o dvě procenta na 2,484 miliardy korun. Očekávaný hrubý zisk je 350 milionů korun, tj. o 24 procenta více než v předchozím roce. Důvody snížení výstavu vidí podnik v rostoucím prodeji laciných piv, která Budvar nevaří, a v sílící konkurenci na tuzemském trhu, především ze strany Plzeňského Prazdroje. Ten loni zvýšil prodej na domácím trhu o 3,6 procenta a poprvé v historii pivovaru prodal na domácím trhu přes osm milionů hektolitrů piva.

Obnova železnice mezi Kostelcem u Jihlavy, Slavonicemi a rakouskou obcí Fraters začne ještě letos. Projekt zatím narážel na nižší zájem Rakušanů, kteří ponesou přes 90 procent nákladů na obnovu chybějících kolejí. Minulý týden se Rakušané poprvé k financování závazně přihlásili, řekl náměstek hejtmana kraje Vysočina Petr Pospíchal. Z Jihlavy až do Vídně by tedy občané mohli cestovat vlakem již v roce 2006. Vybudování sedmi kilometrů chybějících kolejí v hraničním úseku mezi jihočeskými Slavonicemi a rakouskou obcí Fraters bude stát zhruba 300 milionů korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít