FIRMY

29. března 2004, 00:00 - (čtk)
29. března 2004, 00:00

Novým majitelem hnědouhelné firmy Sokolovská uhelná bude Sokolovská těžební, kterou ovládají manažeři dolů. Za 50procentní státní podíl zaplatí 2,6 miliardy Kč. Na mimořádném jednání o tom rozhodla vláda, po skončení zasedání to novinářům řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

„Na základě toho, že ze strany Sokolovské těžební došlo k navýšení kupní ceny o částku více než půl miliardy korun, vláda schválila návrh materiálu tak, jak byl předložen,“ uvedl Sobotka.

Novým majitelem menšinového státního podílu v černouhelné společnosti OKD bude její většinový vlastník skupina Karbon Invest. Za 46procentní podíl státu skupina zaplatí 2,25 miliardy korun. Po mimořádném jednání vlády to na tiskové konferenci řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. „Vláda schválila návrh materiálu tak, jak byl předložen. A to zejména vzhledem k tomu, že došlo k navýšení kupní ceny v rámci exkluzivního jednání o více než jednu miliardu korun, a za druhé vzhledem k zájmu na stabilitě největšího zaměstnavatele Moravskoslezského kraje,“ řekl Urban.

Půl miliardy korun bude do roku 2010 investovat v Uničově na Olomoucku společnost Mora Top z nedalekého Šternberka, která je předním českým výrobcem topné a vodoohřevné techniky. Mora-Top již letos v květnu zahájí v uničovské průmyslové zóně stavbu první části nové továrny na výrobu topné techniky, která postupně zaměstná dvě stovky lidí. První etapa investičního záměru, během které bude v Uničově postavena nová administrativní budova a montážní hala, si vyžádá 150 milionů korun a dokončena bude v závěru letošního roku. V roce 2006 firma plánuje rozšíření montážního závodu o výrobu klíčových komponentů a do roku 2010 chce v Uničově postavit novou lisovnu a lakovnu.

O dvě stě procent oproti minulým měsícům se zvýšily počty dotazů na informační linky Cestovní kanceláře Fischer po zavedení prodeje dovolené na splátky. Lidé chtějí výrazně více exotická teritoria typu ostrovů v Indickém oceánu a blízkovýchodních zemí, řekla novinářům ředitelka republikového prodeje Silvie Kubašáková. Průměrná cena zájezdu, která loni činila 17 500 korun, se tak letos podle předpokladů zvýší téměř na 20 000 korun.

České aerolinie od dubna sníží ceny letenek do řady míst, řekl prezident ČSA Jaroslav Tvrdík. Například zpáteční letenky do Amsterodamu, Bruselu, Birminghamu, Edinburghu, Göteborgu, Oslo, Stuttgartu, Madridu a na londýnské letiště Heathrow budou stát 2990 korun. Ceny letenek se tak v některých případech sníží až o 4000 korun. V P raze začalo v posledních měsících nabízet levné letenky několik nízkonákladových leteckých firem. ČSA však podle Tvrdíka chtějí přestat své ceny snižovat pouze v reakci na nově příchozí konkurenci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít