FIRMY

19. dubna 2004, 00:00 - (čtk)
19. dubna 2004, 00:00

Všechny tři největší pekárenské firmy, které pokutoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za kartelovou dohodu o cenách, podaly proti verdiktu rozklad. Firmy Delta Pekárny a Odkolek následovala jako poslední společnost Penam. Předseda ÚOHS Josef Bednář má na druhostupňové rozhodnutí ve věci ze zákona čas nejméně jeden měsíc.

ÚOHS vyměřil všem pekárnám souhrnnou pokutu 120 milionů Kč, ty však s obviněním z kartelu nesouhlasí. Sankci úřad udělil v reakci na poměrně rychlé zvýšení cen pečiva loni v listopadu asi o pětinu. Své rozhodnutí přitom úředníci nevztahovali na to, zda zdražení pečiva bylo oprávněné, či nikoliv. Právě tyto argumenty použili pekaři ke zdůvodnění pohybu dlouhodobě stagnujících cen.

Strojírenská společnost Bosch Diesel chystá stavbu další výrobní haly v Jihlavě-Pávově. Záměr navazuje na nynější areál společnosti a týká se asi devíti hektarů pozemků. Ve výrobě vstřikovacích zařízení pro dieselové motory automobilů by mělo najít práci 2500 lidí. Největší firma v kraji nyní zaměstnává 4600 osob. Výroba vnových prostorách by měla začít v prvním čtvrtletí 2005.

Výrobce hadic pro automobily Metzeler v Hrádku nad Nisou na Liberecku plánuje letos zvýšení výroby až o 30 procent. Aby firma dokázala uspokojit požadavky zákazníků, musí přijmout nejméně 50 nových zaměstnanců a zavést nepřetržitý provoz. Lidé tak budou muset dělat i o sobotách, nedělích a o svátcích. Metzeler, který je od ledna tohoto roku součástí švédské skupiny Trelleborg, získal nové zakázky díky dynamice, se kterou se v posledních dvou letech rozvíjí. Pro hrádecký závod znamená nová zakázka další rozvoj. Chystá se výstavba nové výrobní haly a vlastního logistického centra za desítky milionů korun. Podnik, který má dnes 250 zaměstnanců, by jich měl v budoucnu mít až 450. Většina produkce míří do zahraničí, největšími odběrateli jsou Volkswagen, Audi, BMW, Fiat a Daimler Chrysler.

Desítky milionů korun proinvestoval v minulých třech letech výrobce vodovodních baterií a koupelnových doplňků Metal Znojmo. Kromě nového skladu a oprav nemovitostí v areálu otevřel v minulých dnech i vlastní sklárnu. Místopředsedkyně představenstva firmy Zdena Horkelová řekla, že k této investici přiměla podnik krize ve sklářském průmyslu a opakující se problémy s dodavateli. Rozšíření firmy o novou činnost přispělo také ke vzniku 25 nových pracovních míst. Počet zaměstnanců Metalu se tak podle Horkelové zvedne asi na 200 lidí. Metal Znojmo v posledních letech navyšoval výkony, loni to bylo o čtvrtinu na zhruba 240 milionů korun. V minulém roce podnik vyvezl asi 15 procent své produkce a letos plánuje zvednout export na 20 procent. Růst vývozu souvisí také s tím, že se Metalu loni podařilo s výrobky proniknout do jednoho z evropských obchodních řetězců. Znojemská firma se proto neobává ani vstupu Česka do Evropské unie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít