Firmě Pegas Nonwovens klesl za tři čtvrtletí zisk na 17,6 mil.eur

25. listopadu 2010, 12:15 - ČTK
25. listopadu 2010, 12:15

Společnosti Pegas Nonvowens sice klesl zisk za první tři čtvrtletí o pětinu ve srovnání s minulým rokem, ale ve třetím čtvrtletí si nad očekávání polepšila.

Foto: Archiv

Textilní skupině Pegas Nonwovens od ledna do září klesl čistý zisk meziročně o 20,2 procenta na 17,6 milionu eur (zhruba 435 milionů Kč). Za samotné třetí čtvrtletí se firmě čistý zisk zvýšil meziročně o 36,6 procenta na 8,2 milionu eur (202,5 milionu Kč). Skupina o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Podle analytické společnosti Cyrrus skupina k třetímu čtvrtletí dosáhla lepších hospodářských výsledků, než se předpokládalo.

Za prvních devět letošních měsíců vykázal Pegas tržby 109,3 milionu eur (2,7 miliardy Kč), což je meziročně více o 17,2 procenta. Hlavní roli ve vývoji tržeb do září sehrál výrazný meziroční růst cenových indexů polymerů, jejichž průměrné hodnoty za dané období vzrostly o 50 procent.

Celkové provozní náklady bez odpisů se od ledna do září zvýšily na téměř 84 milionů eur (asi dvě mld. Kč), což je meziroční nárůst o víc než 34 procent. Celková produkce v první jakosti překročila 52 000 tun, meziročně víc o 1,5 procenta. Podíl tržeb z prodeje netkaných textilií určených k výrobě hygienických produktů dosáhl 87,6 procenta - jde o mírný pokles oproti stejnému období loňska.

Ve třetím čtvrtletí vzrostly tržby skupině zhruba o třetinu na 40,5 milionu eur (zhruba miliarda Kč). Provozní zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) vzrostl o téměř deset procent a dosáhl výše 9,2 milionu eur (227 milionů korun).

Dosažený hospodářský výsledek nebyl, zejména oproti druhému čtvrtletí, významně ovlivněn vývojem cen polymerů. Ceny vstupních materiálů se po výrazném růstu v prvním pololetí letošního roku stabilizovaly a od srpna došlo k jejich mírnému poklesu,“ uvedl člen představenstva společnosti Pegas Nonwovens SA František Řezáč.

Podle analytika společnosti Cyrrus Ondřeje Moravanského výsledky společnosti pozitivně překvapily. Firma vykázala vyšší výnosy i EBITDA, než trh předpokládal. “Za tímto vývojem stojí zejména zpožděné promítnutí se předchozího růstu cen polymerů do cen produkce v tomto kvartále, kdy Pegas realizoval mezikvartálně výrazný růst tržeb,“ uvedl Moravanský. K lepším výsledkům jí pomohl a ještě pravděpodobně pomůže mírný pokles cen polymerů, což je hlavní nákladová položka firmy. “V souladu s očekáváním firma také potvrdila celoroční hospodářské cíle poklesu EBITDA o ne více než 10 procent,“ dodal.

Pegas Nonwovens je holdingová společnost se sídlem v Lucemburku a s provozními dceřinými společnostmi ve Znojmě a Bučovicích. Firma je veřejně obchodovanou společností na burzách v Praze a ve Varšavě. V provozních společnostech na Moravě zaměstnává Pegas 380 lidí.

Firma vyrábí netkané textilie na bázi polyetylenu a polypropylenu pro hygienické potřeby, průmysl, stavebnictví, zemědělství a další specializované sektory. Textilie jsou primárně využívány pro výrobu dětských plenek, dámskou a intimní hygienu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít