Firmě Pegas Nonwovens klesl za tři čtvrtletí zisk na 17,6 mil.eur

25. listopadu 2010, 12:15 - ČTK
25. listopadu 2010, 12:15

Společnosti Pegas Nonvowens sice klesl zisk za první tři čtvrtletí o pětinu ve srovnání s minulým rokem, ale ve třetím čtvrtletí si nad očekávání polepšila.

Foto: Archiv

Textilní skupině Pegas Nonwovens od ledna do září klesl čistý zisk meziročně o 20,2 procenta na 17,6 milionu eur (zhruba 435 milionů Kč). Za samotné třetí čtvrtletí se firmě čistý zisk zvýšil meziročně o 36,6 procenta na 8,2 milionu eur (202,5 milionu Kč). Skupina o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Podle analytické společnosti Cyrrus skupina k třetímu čtvrtletí dosáhla lepších hospodářských výsledků, než se předpokládalo.

Za prvních devět letošních měsíců vykázal Pegas tržby 109,3 milionu eur (2,7 miliardy Kč), což je meziročně více o 17,2 procenta. Hlavní roli ve vývoji tržeb do září sehrál výrazný meziroční růst cenových indexů polymerů, jejichž průměrné hodnoty za dané období vzrostly o 50 procent.

Celkové provozní náklady bez odpisů se od ledna do září zvýšily na téměř 84 milionů eur (asi dvě mld. Kč), což je meziroční nárůst o víc než 34 procent. Celková produkce v první jakosti překročila 52 000 tun, meziročně víc o 1,5 procenta. Podíl tržeb z prodeje netkaných textilií určených k výrobě hygienických produktů dosáhl 87,6 procenta - jde o mírný pokles oproti stejnému období loňska.

Ve třetím čtvrtletí vzrostly tržby skupině zhruba o třetinu na 40,5 milionu eur (zhruba miliarda Kč). Provozní zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) vzrostl o téměř deset procent a dosáhl výše 9,2 milionu eur (227 milionů korun).

Dosažený hospodářský výsledek nebyl, zejména oproti druhému čtvrtletí, významně ovlivněn vývojem cen polymerů. Ceny vstupních materiálů se po výrazném růstu v prvním pololetí letošního roku stabilizovaly a od srpna došlo k jejich mírnému poklesu,“ uvedl člen představenstva společnosti Pegas Nonwovens SA František Řezáč.

Podle analytika společnosti Cyrrus Ondřeje Moravanského výsledky společnosti pozitivně překvapily. Firma vykázala vyšší výnosy i EBITDA, než trh předpokládal. “Za tímto vývojem stojí zejména zpožděné promítnutí se předchozího růstu cen polymerů do cen produkce v tomto kvartále, kdy Pegas realizoval mezikvartálně výrazný růst tržeb,“ uvedl Moravanský. K lepším výsledkům jí pomohl a ještě pravděpodobně pomůže mírný pokles cen polymerů, což je hlavní nákladová položka firmy. “V souladu s očekáváním firma také potvrdila celoroční hospodářské cíle poklesu EBITDA o ne více než 10 procent,“ dodal.

Pegas Nonwovens je holdingová společnost se sídlem v Lucemburku a s provozními dceřinými společnostmi ve Znojmě a Bučovicích. Firma je veřejně obchodovanou společností na burzách v Praze a ve Varšavě. V provozních společnostech na Moravě zaměstnává Pegas 380 lidí.

Firma vyrábí netkané textilie na bázi polyetylenu a polypropylenu pro hygienické potřeby, průmysl, stavebnictví, zemědělství a další specializované sektory. Textilie jsou primárně využívány pro výrobu dětských plenek, dámskou a intimní hygienu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít