Firmám pomůže méně regulace a euro

07. ledna 2009, 00:00 - Tomáš Holomoucký, ředitel a jednatel společnosti DB Schenker v ČR
07. ledna 2009, 00:00

Roky jsme slýchávali, že jsme součástí globálního světa.

Mnozí možná brali toto tvrzení trochu jako výraz z jiného světa, který se jich netýká. Nyní se zdánlivě vzdálené problémy přelily i k nám. Propouštění, zvyšující se nezaměstnanost, měnící se odhady růstu ekonomiky směrem dolů, rostoucí schodek zahraničního obchodu, výrazný meziroční pokles průmyslové a stavební produkce…

Na logistickém trhu, kde působíme, vidíme dramaticky se snižující objem přeprav a zastavení celé řady plánovaných projektů. Dřívější trend nedostatku pracovních sil a nedostatečných přepravních kapacit se během rekordně krátké doby změnil v pravý opak. Před rokem bylo například téměř nemožné zajistit kamion pro přepravu zboží do Skandinávie. Nyní je nabídka obrovská a za podstatně nižší cenu. Podobně jako v jiných segmentech ekonomiky, tak i pro logistické firmy ale krize zároveň otevírá i nové příležitosti. Je zřejmé, že řada z nich z důvodu omezování výdajů zvolí outsourcing logistických služeb, a zvýší se tak poptávka po službách logistických firem. Krize zvýší tlak na efektivitu a některé společnosti pravděpodobně nevydrží a z trhu odejdou. Ty, co zůstanou, budou zdravější a efektivnější, než byly před ní.

Lze předpokládat, že se stabilizuje celková situace na trhu v tom smyslu, že se „optimalizuje“ poměr mezi poptávkou a nabídkou, který byl dosud zásadním způsobem vychýlen na poptávkovou stranu. Očekáváme také silnější příklon k železniční dopravě, která je nejen přátelštější k životnímu prostředí, ale také výrazně levnější.

Stejně jako pro logistický trh, existují i pro ostatní segmenty ekonomiky oblasti, ve kterých může hodně pomoci vláda. Na prvním místě přijetí eura, respektive stanovení přesného data, kdy by k jeho zavedení mělo dojít. Kombinace silné koruny a obrovských výkyvů jejího kurzu z poslední doby mají výrazně negativní dopad na tuzemské firmy a některé z nich zbytečně posílají ke dnu.

Další velké téma, související s úlohou vlády, je trend neustále přibývajících, často plíživým a nenápadným způsobem, nejrůznějších zákazů, příkazů, omezení, předpisů, norem, vyhlášek a podobně. Jejich jediným výsledkem je stále komplikovanější situace tuzemských podnikatelů, která ve svých důsledcích dopadá také na zaměstnance: Pokud nebudou prosperovat firmy, nemohou ani jejich zaměstnanci. Proto by měla vláda udělat hlubokou inventuru a zvážit existenci nejrůznějších regulačních nástrojů svazujících firmám ruce. Taková opatření nic nestojí, kromě kuráže a odvahy samozřejmě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít