Firmám pomůže méně regulace a euro

07. ledna 2009, 00:00 - Tomáš Holomoucký, ředitel a jednatel společnosti DB Schenker v ČR
07. ledna 2009, 00:00

Roky jsme slýchávali, že jsme součástí globálního světa.

Mnozí možná brali toto tvrzení trochu jako výraz z jiného světa, který se jich netýká. Nyní se zdánlivě vzdálené problémy přelily i k nám. Propouštění, zvyšující se nezaměstnanost, měnící se odhady růstu ekonomiky směrem dolů, rostoucí schodek zahraničního obchodu, výrazný meziroční pokles průmyslové a stavební produkce…

Na logistickém trhu, kde působíme, vidíme dramaticky se snižující objem přeprav a zastavení celé řady plánovaných projektů. Dřívější trend nedostatku pracovních sil a nedostatečných přepravních kapacit se během rekordně krátké doby změnil v pravý opak. Před rokem bylo například téměř nemožné zajistit kamion pro přepravu zboží do Skandinávie. Nyní je nabídka obrovská a za podstatně nižší cenu. Podobně jako v jiných segmentech ekonomiky, tak i pro logistické firmy ale krize zároveň otevírá i nové příležitosti. Je zřejmé, že řada z nich z důvodu omezování výdajů zvolí outsourcing logistických služeb, a zvýší se tak poptávka po službách logistických firem. Krize zvýší tlak na efektivitu a některé společnosti pravděpodobně nevydrží a z trhu odejdou. Ty, co zůstanou, budou zdravější a efektivnější, než byly před ní.

Lze předpokládat, že se stabilizuje celková situace na trhu v tom smyslu, že se „optimalizuje“ poměr mezi poptávkou a nabídkou, který byl dosud zásadním způsobem vychýlen na poptávkovou stranu. Očekáváme také silnější příklon k železniční dopravě, která je nejen přátelštější k životnímu prostředí, ale také výrazně levnější.

Stejně jako pro logistický trh, existují i pro ostatní segmenty ekonomiky oblasti, ve kterých může hodně pomoci vláda. Na prvním místě přijetí eura, respektive stanovení přesného data, kdy by k jeho zavedení mělo dojít. Kombinace silné koruny a obrovských výkyvů jejího kurzu z poslední doby mají výrazně negativní dopad na tuzemské firmy a některé z nich zbytečně posílají ke dnu.

Další velké téma, související s úlohou vlády, je trend neustále přibývajících, často plíživým a nenápadným způsobem, nejrůznějších zákazů, příkazů, omezení, předpisů, norem, vyhlášek a podobně. Jejich jediným výsledkem je stále komplikovanější situace tuzemských podnikatelů, která ve svých důsledcích dopadá také na zaměstnance: Pokud nebudou prosperovat firmy, nemohou ani jejich zaměstnanci. Proto by měla vláda udělat hlubokou inventuru a zvážit existenci nejrůznějších regulačních nástrojů svazujících firmám ruce. Taková opatření nic nestojí, kromě kuráže a odvahy samozřejmě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít