Firemní IP telefonie v mobilu

15. května 2006, 00:00 - MARTIN ZIKMUND
15. května 2006, 00:00

Při přechodu na IP telefonii tvoří nemalý díl nákladů nákup nových koncových zařízení - tedy IP telefonů. Zároveň u firem, které měly vlastní podnikovou bezdrátovou telefonní síť realizovanou prostřednictvím DECT telefonů, vzniká problém, jak vyřešit mobilitu účastníků.

Obojí přitom řeší nejnovější trend současnosti -IP telefonie v mobilu.

Přechod na IP telefonii z původní digitální PBX s sebou bohužel přináší řadu nepříjemných a poměrně vysokých nákladů. Nákup serveru a aplikace softswitche tak často tvoří jen menší část celkových nákladů na IP řešení. Na řadu totiž přijde nákup nových aktivních prvků sítě (případně jejich výměna), roztažení nové kabeláže, případně i instalace nových zásuvek a podobně. Obrovským nákladem je pak nákup IP telefonů. Cena jednoho přístroje se totiž pohybuje v rozmezí od pěti do dvaceti tisíc korun.

KONEC BEZDRÁTOVÝCH SÍTÍ?

Řada výrobců digitálních PBX nabízí možnost instalace zásuvných či přídavných modulů, které umožňují poměrně jednoduchým a levným způsobem vybudovat digitální bezdrátovou telefonní síť standardu DECT. Po firmě pak stačí pouze rozmístit základnové stanice a poté již nic nebrání tomu, aby každý zaměstnanec měl vlastní bezdrátový DECT telefon. Kapacita takové sítě je přitom až 120 hovořících účastníků na jedné základnové stanici.

V případě přechodu na IP řešení je sice možné díky VoIP/DECT adaptéru i nadále využít DECT, ale pouze v dosahu jedné základnové stanice. To je také důvod, proč firma, která již má DECT síť, raději přejde na hybridní řešení a pro bezdrátovou síť si ponechá stávající digitální PBX. Otázka zní, co dělat v případě, že máme pouze IP řešení, potřebujeme mobilitu a nechceme přitom kupovat digitální PBX.

VÝROBCI MOBILŮ NAŠLI ŘEŠENÍ

Výrobci mobilních telefonů si všimli vzniklé mezery na trhu a přišli s poměrně zajímavým řešením -implementovat podporu pro WiFi a IP telefonii přímo do mobilu. V tom jim pomohlo i to, že se výrobci infrastruktury pro IP telefonii začali přiklánět k jednotnému protokolu a novější softswitche (neboli „IP ústředny“) již téměř všechny podporují protokol SIP. Tato myšlenka je přitom zajímavá tím, že vybudování vnitropodnikové WiFi sítě dedikované pro VoIP, je řádově levnější a rychlejší než nákup a úpravy síťové infrastruktury. Navíc není potřeba kupovat IP telefony. Nevýhodou je, že WiFi neumožňuje volný pohyb mezi základnovými stanicemi jako třeba DECT a při přechodu jinam je třeba se znovu připojit.

VE JMÉNU POKROKU RUŠÍ SÍŤ

Společnost Nokia ve své centrále ve Finsku během letošního léta zcela zruší klasické pevné telefony. Chce tak demonstrovat, že pevnou podnikovou IP telefonní síť lze plně nahradit sítí bezdrátovou, založenou pouze na mobilních telefonech s podporou VoIP. Právě Nokia přišla jako první s touto myšlenkou a představila Nokia Eseries coby řešení pro bezdrátovou podnikovou IP telefonii přes WiFi.

Ani další výrobci se však nenechávají zahanbit a již během letošního roku bude podobných řešení víc. Jedno z nich ostatně nabízejí již delší dobu takzvané chytré telefony s operačním systémem Microsoft Pocket PC s podporou WiFi, na které stačí jen doinstalovat příslušného soft klienta a výsledek je zcela identický.

PODNIKOVÝ TELEFON V MOBILNÍ SÍTI

Přítomnost SIP klienta v mobilním telefonu však do budoucna může přinést mnohem více, čehož se někteří mobilní operátoři obávají, a někteří toho chtějí využít. V okamžiku, kdy budou mobilní datové sítě dosahovat dostatečně nízké latence a stability spojení, nebude již nic bránit využití IP telefonie i tam. Jakmile bude toto možné, nebude již v podstatě nic stát v cestě, abyste se ze svého mobilního telefonu připojili k podnikovému softswitchi, stejně jako se nyní připojujete třeba k poštovnímu serveru nebo do intranetu.

A v čem se taková možnost připojení vyplatí? Ať budete s mobilním telefonem kdekoliv v dosahu mobilní sítě vašeho operátora, můžete telefonovat přes podnikový softswitch (tedy v rámci podniku zdarma a mimo za poplatky, které platí vaše firma), a budete také stále k dosažení na vašem podnikovém čísle. Jediné, co musíte platit, je datové spojení u svého mobilního operátora. To by samozřejmě mohlo přinést zcela radikální zlom v oblasti vnitrofiremní komunikace, ale i v oblasti nasazování IP řešení do segmentu SME.

IP TELEFONIE SNADNO A RYCHLE

Pokud vyloučíme z VoIP řešení ve firmě nutnost nákupu IP telefonů a obnovy síťové infrastruktury, rázově se ocitáme cenově úplně jinde. Díky využití existujících mobilních telefonů totiž stačí koupit pouze server, softswitch (coby softwarovou aplikaci) a několik WiFi Access Pointů a síť je připravena k použití. Náklady jsou mnohdy méně než poloviční a rychlost nasazení se dá počítat na desítky hodin. Nutnou podmínkou je samozřejmě využití telefonů s podporou VoIP, což by ovšem do budoucna měl být stále menší problém.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít