Finům se nelíbí byrokratické překážky v ČR

13. října 2003, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
13. října 2003, 00:00

ZEJMÉNA TRADICI A KVALITU OCEŇUJÍ ZÁSTUPCI FINSKÝCH FIREM NA ČESKÝCH PODNICÍCH. VÝMĚNOU NABÍZEJÍ KNOW-HOW A INFORMACE.

Minulý týden navštívila Českou republiku delegace finských podnikatelů

Spolupráci při vstupu do Evropské unie nabídla minulý týden finská ministryně zahraničního obchodu Paula Lehtomäki České republice, kterou navštívila v čele velké delegace představitelů finských firem (například společností Atria, Helkama, Kesko, Kone či Nordkalk). Ti reprezentovali například hutní, kovozpracující, automobilový, chemický, potravinářský a elektrotechnický průmysl či průmysl plastických hmot.

KOUPÍME OBRNĚNÉ TRANSPORTÉRY?

Členem delegace byl i Jorma Wiitakorpi, výkonný ředitel finské zbrojní společnosti Patria, která české vládě nabídla ke koupi obrněné transportéry. Ve spolupráci s některou z českých zbrojovek by se totiž ráda pokusila o podobný obchod, jaký se jí podařil v Polsku, kde uzavřela stamní vládou kontrakt na dodávku 690 obrněných transportérů v hodnotě 1,2 miliardy eur. „Jednání s některými českými podniky už začala. Definitivní podmínky ale ještě nejsou dojednány, a proto nemohu poskytnout bližší informace, o které firmy jde,“ řekl Wiitakorpi. Češi nabízejí podle jeho slov zejména tradici a kvalitu, zatímco finské firmy přinášejí know-how a informace. „Máme velmi intenzivní kontakty s českými zbrojovkami,“ dodal s tím, že znalostmi zaměstnanců našich zbrojovek byli Finové příjemně překvapeni. Problémem ale naopak jsou byrokratické překážky, které kladou české úřady. Velvyslanec Finska v České republice Jorma Inki k tomu dodal, že finské společnosti nejsou zvyklé na dlouhý proces, který u nás probíhá mezi vznikem nápadu a jeho uvedením do praxe. Ve Finsku se podle něj naopak všichni snaží, aby byl dobrý nápad realizován co nejdříve.

OBCHODNÍ VÝMĚNA KLESÁ

„Česká republika by mohla být pro Finsko významným obchodním partnerem,“ uvedla ministryně Lehtomäki s tím, že zahraniční obchod tvoří 40 procent hrubého domácího produktu její země, a proto považuje za důležité rozvíjet obchodní vztahy i s novými členy Evropské unie. Mezi nimi je ČR po Estonsku a Polsku třetím největším finským obchodním partnerem. V loňském roce však vzájemná obchodní bilance obou zemí poklesla. Dlouhodobě Česká republika vyváží do Finska méně, než z něj dováží. Letos se ale trend otočil a za prvních šest měsíců vykázala ČR přebytek ve výši 26 milionů eur. Celkový český vývoz se ale ve srovnání se stejným obdobím minulého roku snížil o 5,8 procenta a dosáhl 127,3 milionu eur. Pokles vzájemného obchodu se Paule Lehtomäki nelíbí. Vstup ČR do Evropské unie ale česko-finskou obchodní výměnu výrazně usnadní. Zájem o Českou republiku mají kromě již zmíněných také finské společnosti pohybující se v telekomunikacích, informačních technologiích či strojírenství. Některé (například Nokia či UPM Kymmene) už u nás mají zastoupení. Mimoto finští investoři buď zcela nebo zčásti ovládají asi čtyřicítku firem, které v Česku působí. Objem investic se blíží hranici 120 milionů eur, tedy asi 3,8 miliardy korun.

JAK JE TO S EUREM

Finsko se jako jediná ze severských zemí stalo členem Evropské měnové unie. Paula Lehtomäki tvrdí, že zkušenost se vstupem do Evropské unie a zavedením eura byla pro její zemi jednoznačně pozitivní. Dotaz Profitu, proč mají všechny země Evropské unie, které euro odmítly, vyšší hospodářský růst než eurozóna odpověděla, že nejde jen o otázku zavedení eura, ale i o to, aby všechny státy eurozóny dodržovaly dohodu o stabilitě a monetární unii. Finsko podle ministryně nabízí České republice své zkušenosti s eurem v rámci tzv. twinningových programů. Wiitakorpi pak dodal, že pro Patrii znamenalo euro rozhodně přínos, protože usnadnilo obchodování s partnery z eurozóny. „Snížilo se také riziko způsobené pohybem směnných kurzů,“ doplnil. Při jednáních o budoucí ústavě EU zastává Finsko podle Pauly Lehtomäki podobný úhel pohledu jako ČR. „Shodujeme se na tom, že devadesát procent textu je pro nás přijatelných. Ze zbylých deseti procent máme v devadesáti procentech shodný názor jako Česká republika,“ řekla. „Shodujeme se zejména v názorech na rovnoprávné postavení členských států EU a vyváženost evropských institucí,“ dodala.

Česká republika i Finsko patří v Evropě ke skupině svobodomyslnějších států, tvrdí magistra politických věd a inženýrka ekonomie Paula Lehtomäki, která se letos ve třiceti letech stala ministryní zahraničního obchodu Finska. Minulý týden přivedla do Prahy velkou delegaci finských průmyslníků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít