Financování bioplynek? Banky se neshodnou

29. května 2012, 17:22 - Petra Pelantová
29. května 2012, 17:22

bankovní úvěry

Pokud jedna banka spustí novinku, která má úspěch, ostatní finanční domy ji obvykle velmi rychle následují. Ne tak u financování bioplynových stanic. Zatímco Česká spořitelna či GE Money Bank už poskytly na výstavbu miliardy korun, Raiffeisenbank nebo ČSOB dávají od bioplynek ruce pryč. „Vnímáme jisté obavy z dalšího rozvoje v těchto oblastech, kde je výnosnost velmi závislá na dalším růstu podpory ze státního rozpočtu,“ vysvětlil šéf útvaru projektového financování ČSOB Jan Troják. Byznys okolo bioplynových stanic je z velké části postaven na státních dotacích, a především na garantovaných cenách výkupu elektřiny produkované v bioplynkách. A právě z toho mohou mít některé banky strach. Například podpora solárních elektráren rovněž stála na garantovaných cenách za vykoupenou elektřinu. Vláda ovšem výhody nečekaně a velmi výrazně osekala, což pro investory a mezi nimi i některé banky znamenalo čáru přes rozpočet. Obavy proto mohou být na místě.
Některé finanční domy se ovšem nebojí. Česká spořitelna poskytla od roku 2007 úvěry na bioplynové stanice v celkovém objemu šesti miliard korun. „Zájem o výstavbu bioplynových stanic neustále roste, jen za první čtvrtletí letošního roku jsme pomohli financovat více než dvacet nových projektů,“ říká šéf agrotýmu České spořitelny Martin Dykast. GE Money Bank zase poskytla 4,7 miliardy korun na 84 stanic, z toho jenom letos 1,21 miliardy.
Přestože se nedávno systém dotací na výstavbu bioplynových stanic zpřísnil, zájem zatím stále roste, říkají banky. Vysvětlují to tím, že zemědělci věří konceptu bioplynek a vidí v něm diverzifikaci jejich činností. „Druhým důvodem je snaha realizovat tyto projekty v letošním roce z důvodů změny legislativy po roce 2013,“ poznamenává Dykast. „Do dalších let se podpory již neplánují a zemědělci budou muset do projektů vkládat buď více vlastních prostředků, nebo akceptovat delší návratnost celé investice,“ dodává.
Více se prostřednictvím bioplynových stanic hodlá zapojit do zemědělského byznysu UniCredit Bank (UCB). Bioplynky financuje také Komerční banka, která však stejně jako UCB objem poskytnutých prostředků neuvádí.

Bioplyn za miliardy

Banka*objem poskytnutého financování na výstavbu bioplynových stanic, v korunách*počet financovaných bioplynových stanic
Česká spořitelna*6 mld.*100
GE Money Bank* 4,7 mld.*84
pramen: banky

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít