Finanční úřad tě sleduje

20. června 2005, 00:00 - JAN ŠMÍD
20. června 2005, 00:00

Novela živnostenského zákona přišla jako blesk z čistého nebe: Od července budou muset podnikatelé vydávat účtenku za každý nákup nad 50 korun. Především pro drobné živnostníky to znamená obrovskou zátěž. Uvědomují si to ti, kdo pro takový zákon zvedli ruku? Představa účtenek vystavovaných na téměř každý nákup je absurdní.

Novela živnostenského zákona přišla jako blesk z čistého nebe: Od července budou muset podnikatelé vydávat účtenku za každý nákup nad 50 korun. Především pro drobné živnostníky to znamená obrovskou zátěž. Uvědomují si to ti, kdo pro takový zákon zvedli ruku?

Představa účtenek vystavovaných na téměř každý nákup je absurdní. A mnohem spíše než na nepoctivce dolehne nové opatření na ty slušné, kteří jej budou dodržovat, a úřady po nich pak budou chtít, aby v tisících drobných účtenek dohledávali ty, které je zrovna zajímají.

Zákon byl zcela jistě namířen třeba proti vietnamským stánkařům. Ale ruku na srdce: Když jim nedokážeme zabránit v prodeji padělků značkového zboží, jak je chceme donutit, aby vydávali potvrzenky? Skutečně na ně budou po pravdě psát „Jedny papuče, padělek Adidas.“?

Boj proti šedé ekonomice je správná věc. Je ale otázkou, zdali jsou perzekuce a šikana tou správnou cestou. Okrádání státu se přestává rentovat obvykle až tehdy, když se sníží daně. K tomu však máme daleko a raději zavádíme povinné stvrzenky.

Každá společnost balancuje mezi svobodou, kterou ponechá svým občanům, a bezednou touhou státu mapovat každý záchvěv ekonomického života. I z té sebemenší ekonomické aktivity, třeba i v hodnotě 50 korun, se totiž dají vybírat daně.

George Orwell v románu 1984 popsal dokonale totalitní společnost tak, že v ní byli všichni pod dohledem Velkého bratra. „Velký bratr tě sleduje,“ bylo heslo, se kterým musel každý občan žít, a nebylo téměř možné jeho bedlivému zraku uniknout. Totalitní stát si v Orwellově vizi dokonalou kontrolou života vynucoval naprostou poslušnost.

Demokratický právní stát nám všem zaručuje právo na politickou pluralitu i na soukromí. To ale začíná končit tam, kde se tato práva dotknou ekonomického zájmu státu. Povinné vystavování účtenek nad 50 korun je začátek, registrační pokladny evidující každičkou transakci budou od ledna 2007 pokračováním. Pokračováním čeho? Třeba toho, že v každé provozovně bude průmyslová kamera, jejíž záznamy bude vyhodnocovat finanční úřad, a podle nich doměřovat daň?

Že by se jednou naplnily Orwellovy vize, jen v trochu jiné rovině? Budeme snad podnikat nejen s registračními pokladnami, ale třeba i registračními kamerami? A žít s heslem „Finanční úřad tě sleduje“? Je to k neuvěření? Dnes se zdá, že ano. Ale koho před deseti lety napadlo, že si bude muset pořizovat třeba registrační pokladnu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít