Finanční pravidla: Co chce Obama

23. června 2009, 16:05 - Theo Francis
23. června 2009, 16:05

Návrhy administrativy jsou rozsáhlé. Otázka teď zní: Jsou dost přísné?

Prezidentovi Baracku Obamovi patří uznání alespoň za toto: jeho návrh na reorganizaci regulace finančního trhu je ambiciózní a zahrnuje všechno – počínaje prosazením kontroly nad složitými trhy finančních derivátů a konče opětovným potvrzením starých bankovních zásad o potřebě omezených finančních pák a silného kapitálu. Přesto kritici tvrdí, že se Bílý dům při přetváření regulační struktury vyhnul některým z nejobtížnějších problémů, a někteří se obávají, že nová pravidla nejsou dost účinná. Obamův návrh by mohl rovněž narazit na potíže v Kongresu, kde má mnoho zákonodárců vlastní představy o tom, jak systém upravit. Následuje letmý pohled na klíčové prvky plánu:

PŘEPISOVÁNÍ PŘEDPISŮ Co chce Bílý dům, co tvrdí kritici a jak by se nová pravidla mohla osvědčit

Cíl: Zabránit zhroucení finančního systému Návrh: V čele monitorování velkých finančních firem by kvůli rizikům, která představují pro celou ekonomiku, stál Federální rezervní systém (Fed). Klíčovou roli při čištění nestabilních finančních společností by hrála Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
Perspektiva: Hodně bude záviset na tom, jak přísný by Fed opravdu byl a jak dobře by on a další vládní organizace spolupracovaly. Kritici prohlašují, že Fed se zapsal jako průměrný regulátor a má v rukou už přílišnou moc.

Cíl: Chránit spotřebitele před finanční újmou Návrh: Kreditní karty, hypotéky a další finanční produkty určené zákazníkům by regulovala nová vládní organizace. Regulaci vzájemných fondů a speciálních daňově zvýhodněných účtů bude dál provádět Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).
Perspektiva: Tento záměr má silnou podporu mnoha demokratů, ale finanční firmy k němu mají odpor. Pokud se naplní, nová vládní organizace by omezila vysoké poplatky a další praktiky, které zvedají zisky bank. Možná by také snížila úrokové sazby. Proti tomu bude určitě finanční odvětví tvrdě bojovat.

Cíl: Regulovat to, co není regulované Návrh: Administrativa by poprvé prosadila regulaci směn úvěrového selhání (CDS) a dalších komplexních finančních produktů. Od hedgeových fondů by rovněž vyžadovala, aby se registrovaly u SEC a posílaly jí o sobě finanční informace.
Perspektiva: Mnoho hedgeových fondů se už registruje, ale ty největší mohou rozzlobit jakékoli změny, jež by je nutily ještě k něčemu dalšímu. Kritikům rovněž působí starosti, že navrhované předpisy týkající se derivátů pořád ještě nechávají obchodníkům spoustu skulin k vyvádění nepředložeností.

Cíl: Posílit banky Návrh: Banky by stály před přísnějšími kapitálovými požadavky, jež by účinně omezovaly dluh, který na sebe mohou brát. Záměrem je zabránit bankám s vysokým podílem úvěrů, aby způsobily finanční nestabilitu. Před novými kapitálovými limity budou stát i další finanční instituce.
Perspektiva: Očekávejte hodně reptání, že přísnější pravidla by poškodila ziskovost a schopnost bank soutěžit s jinými finančními institucemi. Avšak vzhledem k tomu, že se blížilo skutečné zhroucení systému, tento protiargument patrně nebude mít velkou váhu.

Cíl: Držet na uzdě ratingové agentury Návrh: Administrativa by do jisté míry nechala model hodnocení úvěruschopnosti, za které platí emitent, nedotčený. Jenže Obama a spol. by požadovali větší otevřenost, pokud jde o metody používané k hodnocení cenných papírů, a chtějí prosadit přísnější pravidla ohledně střetu zájmů.
Perspektiva: Pravidla jsou méně restriktivní, než mnozí očekávali, ale kritici budou dál zpochybňovat hodnověrnost ratingů, dokud je budou platit emitenti, nikoli investoři.

Cíl: Nutit věřitele, aby nechávali ve hře svou kůži Návrh: Od tvůrců a prodejců cenných papírů jištěných hypotékami a dalších dluhů „zajištěných aktivy“ by se požadovalo, aby si podrželi pětiprocentní podíl. Cílem je pomoci zajistit, aby měli větší zájem o udržení vysokých úvěrových norem.
Perspektiva: Nové pravidlo by snížilo zisky a svázalo kapitál, což by patrně zmenšilo chuť bank a dalších na sekuritizaci. To by zase omezilo tok financí dostupných pro nové úvěrování.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít