Finanční pravidla: Co chce Obama

23. června 2009, 16:05 - Theo Francis
23. června 2009, 16:05

Návrhy administrativy jsou rozsáhlé. Otázka teď zní: Jsou dost přísné?

Prezidentovi Baracku Obamovi patří uznání alespoň za toto: jeho návrh na reorganizaci regulace finančního trhu je ambiciózní a zahrnuje všechno – počínaje prosazením kontroly nad složitými trhy finančních derivátů a konče opětovným potvrzením starých bankovních zásad o potřebě omezených finančních pák a silného kapitálu. Přesto kritici tvrdí, že se Bílý dům při přetváření regulační struktury vyhnul některým z nejobtížnějších problémů, a někteří se obávají, že nová pravidla nejsou dost účinná. Obamův návrh by mohl rovněž narazit na potíže v Kongresu, kde má mnoho zákonodárců vlastní představy o tom, jak systém upravit. Následuje letmý pohled na klíčové prvky plánu:

PŘEPISOVÁNÍ PŘEDPISŮ Co chce Bílý dům, co tvrdí kritici a jak by se nová pravidla mohla osvědčit

Cíl: Zabránit zhroucení finančního systému Návrh: V čele monitorování velkých finančních firem by kvůli rizikům, která představují pro celou ekonomiku, stál Federální rezervní systém (Fed). Klíčovou roli při čištění nestabilních finančních společností by hrála Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
Perspektiva: Hodně bude záviset na tom, jak přísný by Fed opravdu byl a jak dobře by on a další vládní organizace spolupracovaly. Kritici prohlašují, že Fed se zapsal jako průměrný regulátor a má v rukou už přílišnou moc.

Cíl: Chránit spotřebitele před finanční újmou Návrh: Kreditní karty, hypotéky a další finanční produkty určené zákazníkům by regulovala nová vládní organizace. Regulaci vzájemných fondů a speciálních daňově zvýhodněných účtů bude dál provádět Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).
Perspektiva: Tento záměr má silnou podporu mnoha demokratů, ale finanční firmy k němu mají odpor. Pokud se naplní, nová vládní organizace by omezila vysoké poplatky a další praktiky, které zvedají zisky bank. Možná by také snížila úrokové sazby. Proti tomu bude určitě finanční odvětví tvrdě bojovat.

Cíl: Regulovat to, co není regulované Návrh: Administrativa by poprvé prosadila regulaci směn úvěrového selhání (CDS) a dalších komplexních finančních produktů. Od hedgeových fondů by rovněž vyžadovala, aby se registrovaly u SEC a posílaly jí o sobě finanční informace.
Perspektiva: Mnoho hedgeových fondů se už registruje, ale ty největší mohou rozzlobit jakékoli změny, jež by je nutily ještě k něčemu dalšímu. Kritikům rovněž působí starosti, že navrhované předpisy týkající se derivátů pořád ještě nechávají obchodníkům spoustu skulin k vyvádění nepředložeností.

Cíl: Posílit banky Návrh: Banky by stály před přísnějšími kapitálovými požadavky, jež by účinně omezovaly dluh, který na sebe mohou brát. Záměrem je zabránit bankám s vysokým podílem úvěrů, aby způsobily finanční nestabilitu. Před novými kapitálovými limity budou stát i další finanční instituce.
Perspektiva: Očekávejte hodně reptání, že přísnější pravidla by poškodila ziskovost a schopnost bank soutěžit s jinými finančními institucemi. Avšak vzhledem k tomu, že se blížilo skutečné zhroucení systému, tento protiargument patrně nebude mít velkou váhu.

Cíl: Držet na uzdě ratingové agentury Návrh: Administrativa by do jisté míry nechala model hodnocení úvěruschopnosti, za které platí emitent, nedotčený. Jenže Obama a spol. by požadovali větší otevřenost, pokud jde o metody používané k hodnocení cenných papírů, a chtějí prosadit přísnější pravidla ohledně střetu zájmů.
Perspektiva: Pravidla jsou méně restriktivní, než mnozí očekávali, ale kritici budou dál zpochybňovat hodnověrnost ratingů, dokud je budou platit emitenti, nikoli investoři.

Cíl: Nutit věřitele, aby nechávali ve hře svou kůži Návrh: Od tvůrců a prodejců cenných papírů jištěných hypotékami a dalších dluhů „zajištěných aktivy“ by se požadovalo, aby si podrželi pětiprocentní podíl. Cílem je pomoci zajistit, aby měli větší zájem o udržení vysokých úvěrových norem.
Perspektiva: Nové pravidlo by snížilo zisky a svázalo kapitál, což by patrně zmenšilo chuť bank a dalších na sekuritizaci. To by zase omezilo tok financí dostupných pro nové úvěrování.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít