Finanční policie: o úřad více

12. července 2004, 00:00 - JAN ŠMÍD, politolog
12. července 2004, 00:00

Počínaje 1. červencem máme nový státní úřad - finanční policii. Ve finále bude zaměstnávat 250 lidí a její zastánci tvrdí, že nás nebude stát více než 160 milionů korun ročně. Vládě Vladimíra Špidly se tak posmrtně podařil velký úspěch - uskutečnila slib, který dal voličům už kabinet Miloše Zemana.

VÝCVIK POLICISTŮ NA MILIONOVÉ PODVODY

Policisté z nového útvaru se teď vrhnou na velké daňové podvody: nad 50 milionů korun. Právě k tomu jsou totiž cvičeni. Proto se prý obyčejní občané nemusejí finanční policie bát. Bude lovit velké ryby, na drobné neobratnosti, kterých se může dopustit v daňovém přiznání kdokoliv, údajně hledět nebude. Ale věřte tomu, když noví policisté budou mít právo nahlížet do daňového přiznání úplně každému. A budou-li chtít, mohou prý dokonce zablokovat majetek a nepotřebují k tomu ani souhlas soudu.

Vypadá to trochu jako příběh o všemocném šerifovi z Divokého západu. Kdo ale začne kritizovat široké pravomoci finanční policie, dozví se, že reptalové jako on mají řeči prostě proto, že jejich hospodaření není průhledné. Je to stejné, jako kdyby se řeklo, že ten, kdo si myslí, že Kájínek možná nevraždil, je vlastně jeho komplic.

Obhájci finanční policie ovšem mají v rukávu i další argumenty. Podle nich konečně vzniká zbraň proti pašerá-kům cigaret, nelegálním výrobcům alkoholu a dalším velkým podvodníkům. Éra vysokých daňových nedoplatků prý skončí a státní pokladna pookřeje, peníze vložené do úřadu se vrátí a všichni budou spokojeni.

VYSOKÉ DANĚ PLODÍ NELEGÁLNÍ VÝROBU To je jedna možnost. Druhá vypadá tak, že se daňové nedoplatky nezmenší, ba právě naopak. S každou korunou, o kterou se příště zvýší třeba daň z cigaret, se bude více vyplácet jejich pašování a nelegální výroba. To je totiž železný zákon daňových úniků -čím vyšší daně, tím více peněz před zdaněním uteče. Potom třeba dojde na skeptické předpovědi reptalů. Finanční policisté, kterým se nebude dařit, se mohou z čirého zoufalství vrhnout i na malé ryby a budou slídit a slídit, dokud něco nenajdou. I těm nejmenším podnikatelům by pak nezbylo nic jiného, než Si najmout daňového poradce. Nenechají se přece zavřít kvůli nějakým formálním chybám v daňovém přiznání. DOBRÝ DAŇOVÝ PORADCE ČARUJE S ČÍSLY**

Jenže když si člověk najme opravdu dobrého daňového poradce, nestačí se někdy divit, jak ten dokáže zmenšit odvedenou daň. Pokud se takhle ze strachu před finanční policií zachovají všichni, bude se divit státní pokladna, o kolik se vybere méně na daních. Všechno bude legální a odvážná investice do mocné finanční policie přijde vniveč

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít