Finanční Mnichov?

26. února 2009, 17:18 - (red)
26. února 2009, 17:18

Kapitola 166

Západní matka a její kapsa * Dvousečná logika * Šetření na nesprávném místě * Třídní spravedlnost

Západní matka a její kapsa

Způsob, jakým západní Evropa řeší finanční krizi, znamená odstoupení od historické dohody, kterou před dvaceti lety uzavřela s postkomunistickými zeměmi střední Evropy. Prohlásil to bývalý maďarský premiér Viktor Orbán. Předseda pravicové opoziční strany Fidesz promluvil na konferenci s názvem Dvacet let po roce 1989 ve vídeňském Burgtheatru. V projevu zdůraznil, že recept, který západní Evropa naordinovala na vyřešení krize, je pro střední Evropu velmi nebezpečný. „Finanční protekcionismus může zničit vše, co země našeho regionu dvacet let budovaly,“ prohlásil Orbán. Dle něho se zestátněním finančních institucí a státní pomocí bankám středoevropské bankovní domy dostanou do nevýhodné situace. „Západní banky neposkytují peníze svým středoevropským dcerám. Přitom v době, kdy bankovní odvětví našeho regionu vydělávalo, zisk putoval do kapes matek,“ popisoval situaci předák maďarské pravice.

Dvousečná logika

„Pane Schwarzenbergu, byl jste před několika dny v USA a jednal jste s novou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Pak se objevily titulky, že americký radar u nás zřejmě nebude. To tam skutečně zaznělo?“
„Zazněl tam opak.“
„Co konkrétně říkali Američané během jednání o radaru u nás?“
„Vůbec nikdo nehovořil o zrušení plánů radar postavit … Pokud by Íránci radikálně změnili svou politiku, tak musíme pochopit, že se projekt s radarem oddálí.“
„Říkáte oddálí? Neříkáte zruší.“
„Prakticky vylučuji, že by onen projekt vůbec nebyl.“
„Pak však nechápu, proč si mnoho novinářů a odborníků jednání v USA vyložilo zcela opačně.“
„Pokud si něco moc přejete, pak každý výrok, který by to mohl trochu podpořit, se vykládá ve smyslu vašeho přání. To je normální lidská vlastnost. My jsme však jasně slyšeli, že projekt má pokračovat.“

Šetření na nesprávném místě

Na miliony korun ročně by mohly státní pokladnu přijít platby církvím, které sice v Česku mají mizivou podporu, ale pošilhávají po ní. Například muslimové a hnutí Hare Krišna. Několik dalších církví chce příspěvky také, ale brání jim v nich zákonná podmínka deseti let registrace na území ČR plus podpisy nejméně deseti tisíc stoupenců. Naopak Svědci Jehovovi se státní pomoci předem vzdávají. Nejspravedlivější financování církví by bylo, kdyby byly zavedeny daňové asignace. Tedy možnost, aby každý dal například procento za svých daní vybrané církvi.
Moudré by bylo poučit se z minulosti. Když se počátkem devadesátých let Evropa vykašlala na své muslimy v Bosně (nebyli to žádní fundamentalisté!), začala tamní zdecimovaná muslimská komunita hledat zastání jinde. Ochotně se k ní přihlásili bohatí a hodní strýčkové z mnoha muslimských zemí. Peníze a další podporu dodali sice méně hodní, ale mnohem divočejší mudžáhedíni. Nebylo by bývalo pro Evropu levnější a jednodušší regulérně podporovat ty umírněné?

Třídní spravedlnost

Odsouzená bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová zřejmě nastoupí výkon trestu – bez ohledu na zdravotní stav. Je to velmi stará osoba. A je prý jedno, zda zemře na svobodě, či ve vězení. Budiž! Někdo asi intenzivně pociťuje nedostatek komunistických mučedníků. Obhájci lidských práv mlčí jako pěny.
A přitom není vůbec zřejmé, za co byla odsouzena. Byla totiž žalobkyní, nikoli soudkyní. Analogicky však není známo, že by byli souzeni žalobci manželů Rosenbergových. A je jisté, že nebyl souzen ani jeden z mnoha set německých prokurátorů činných za nacistického režimu.
Zatím posledním miláčkem justice se stal Josef Matoulek. Ten byl sice odsouzený za hlavní podíl na vytunelování CS fondů na osm let, ale dle soucitného soudu je natolik nemocný, že výkon trestu nastoupit ne a nemůže. Přestože navenek vypadá velmi v kondici, jak opět dokázala všudypřítomná média!
Co mají oba případy společného? Sice naruby, ale velmi dobře ilustrují třídní spravedlnost!

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít