Article, show

Finanční Mnichov?

26. února 2009, 17:18 - (red)
26. února 2009, 17:18

Kapitola 166

Západní matka a její kapsa * Dvousečná logika * Šetření na nesprávném místě * Třídní spravedlnost

Západní matka a její kapsa

Způsob, jakým západní Evropa řeší finanční krizi, znamená odstoupení od historické dohody, kterou před dvaceti lety uzavřela s postkomunistickými zeměmi střední Evropy. Prohlásil to bývalý maďarský premiér Viktor Orbán. Předseda pravicové opoziční strany Fidesz promluvil na konferenci s názvem Dvacet let po roce 1989 ve vídeňském Burgtheatru. V projevu zdůraznil, že recept, který západní Evropa naordinovala na vyřešení krize, je pro střední Evropu velmi nebezpečný. „Finanční protekcionismus může zničit vše, co země našeho regionu dvacet let budovaly,“ prohlásil Orbán. Dle něho se zestátněním finančních institucí a státní pomocí bankám středoevropské bankovní domy dostanou do nevýhodné situace. „Západní banky neposkytují peníze svým středoevropským dcerám. Přitom v době, kdy bankovní odvětví našeho regionu vydělávalo, zisk putoval do kapes matek,“ popisoval situaci předák maďarské pravice.

Dvousečná logika

„Pane Schwarzenbergu, byl jste před několika dny v USA a jednal jste s novou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Pak se objevily titulky, že americký radar u nás zřejmě nebude. To tam skutečně zaznělo?“
„Zazněl tam opak.“
„Co konkrétně říkali Američané během jednání o radaru u nás?“
„Vůbec nikdo nehovořil o zrušení plánů radar postavit … Pokud by Íránci radikálně změnili svou politiku, tak musíme pochopit, že se projekt s radarem oddálí.“
„Říkáte oddálí? Neříkáte zruší.“
„Prakticky vylučuji, že by onen projekt vůbec nebyl.“
„Pak však nechápu, proč si mnoho novinářů a odborníků jednání v USA vyložilo zcela opačně.“
„Pokud si něco moc přejete, pak každý výrok, který by to mohl trochu podpořit, se vykládá ve smyslu vašeho přání. To je normální lidská vlastnost. My jsme však jasně slyšeli, že projekt má pokračovat.“

Šetření na nesprávném místě

Na miliony korun ročně by mohly státní pokladnu přijít platby církvím, které sice v Česku mají mizivou podporu, ale pošilhávají po ní. Například muslimové a hnutí Hare Krišna. Několik dalších církví chce příspěvky také, ale brání jim v nich zákonná podmínka deseti let registrace na území ČR plus podpisy nejméně deseti tisíc stoupenců. Naopak Svědci Jehovovi se státní pomoci předem vzdávají. Nejspravedlivější financování církví by bylo, kdyby byly zavedeny daňové asignace. Tedy možnost, aby každý dal například procento za svých daní vybrané církvi.
Moudré by bylo poučit se z minulosti. Když se počátkem devadesátých let Evropa vykašlala na své muslimy v Bosně (nebyli to žádní fundamentalisté!), začala tamní zdecimovaná muslimská komunita hledat zastání jinde. Ochotně se k ní přihlásili bohatí a hodní strýčkové z mnoha muslimských zemí. Peníze a další podporu dodali sice méně hodní, ale mnohem divočejší mudžáhedíni. Nebylo by bývalo pro Evropu levnější a jednodušší regulérně podporovat ty umírněné?

Třídní spravedlnost

Odsouzená bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová zřejmě nastoupí výkon trestu – bez ohledu na zdravotní stav. Je to velmi stará osoba. A je prý jedno, zda zemře na svobodě, či ve vězení. Budiž! Někdo asi intenzivně pociťuje nedostatek komunistických mučedníků. Obhájci lidských práv mlčí jako pěny.
A přitom není vůbec zřejmé, za co byla odsouzena. Byla totiž žalobkyní, nikoli soudkyní. Analogicky však není známo, že by byli souzeni žalobci manželů Rosenbergových. A je jisté, že nebyl souzen ani jeden z mnoha set německých prokurátorů činných za nacistického režimu.
Zatím posledním miláčkem justice se stal Josef Matoulek. Ten byl sice odsouzený za hlavní podíl na vytunelování CS fondů na osm let, ale dle soucitného soudu je natolik nemocný, že výkon trestu nastoupit ne a nemůže. Přestože navenek vypadá velmi v kondici, jak opět dokázala všudypřítomná média!
Co mají oba případy společného? Sice naruby, ale velmi dobře ilustrují třídní spravedlnost!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít