Finanční instituce se perou o pozornost klientů

30. srpna 2004, 00:00 - Jan Nováček
30. srpna 2004, 00:00

Jak rozmnožit penízePřestože se může zdát, že finanční instituce již nabídly vše co mohly, vždy si pro klienty najdou nějakou novinku. Zkrátka boj o naše finance se přitvrzuje.

Jak rozmnožit peníze

Přestože se může zdát, že finanční instituce již nabídly vše co mohly, vždy si pro klienty najdou nějakou novinku. Zkrátka boj o naše finance se přitvrzuje. Zadlužujeme se stále více Podle statistik jsme zároveň jedním z nejkonzervativnějších národů - většinu peněz ukládáme u bank - , na druhou stranu se stále více zadlužujeme. V tuzemsku leží na bankovních účtech téměř polovina všech úspor. Tento podíl se však postupně snižuje, před třemi lety to totiž byly dokonce dvě třetiny. Do akcií nyní ukládáme přes desetinu volných peněz, o něco méně pak do podílových fondů, do životního pojištění a jen dvacetinu do penzijních fondů.      Na druhou stranu ještě nikdy nebyla taková příležitost se „výhodně“ zadlužit a utrácet jako nyní. Na tom moc nezměnilo ani nedávné zvýšení úrokových sazeb centrální bankou. Nízké úroky na vkladech a řada nových nabídek na půjčky jsou neodolatelným lákadlem pro každého, kdo si chce něco pořídit. Podle proklamací bank mají v současné době mnohem lepší přístup k úvěrům nejen lidé, ale i malí a střední podnikatelé. Pro ně se také neustále vylepšují a obohacují i vkladové produkty. Na přepážky nechoďte! V oblasti bankovnictví snad nejvíc zní z úst bank - na přepážky choďte co nejméně. Přispívá k tomu zdokonalování platebních karet a zejména pak přímé bankovnictví. Kontrolovat svůj účet, zadávat platby a další operace mohou provádět přes internet a mobilní telefon klienti snad každé tuzemské banky. Roste i počet obchodů, kde se dá platit kartou. Na svědomí to má velký technologický pokrok, zdokonalení bezpečnosti všech transakcí a také rozvoj internetu. Na přepážku tedy už prakticky nikdo nemusí. Tomu odpovídají i poplatky, které jsou při osobní návštěvě banky mnohem vyšší než při elektronických transakcích. Malé a střední podniky mají zelenou V oblasti úvěrování malých a středních podniků má velké ambice zejména GE Capital, která jim v loňském roce poskytla nové půjčky za 9,4 miliardy korun, což je zhruba o třetinu více než v předchozím roce. Krok drží kromě velkých bankovních domů (Komerční banky, ČSOB, České spořitelny) i menší ústavy, jako je eBanka nebo Raiffeisenbank. Z jednotlivých produktů je největší zájem o neúčelové úvěry a pak také o služby přímého bankovnictví (telebanking, GSM a WAP banking, home banking apod.). Banky se postupem času naučily vycházet potřebám podnikatelů vstříc a ušít produkt na míru. Zjistili totiž, že se jim osobní přístup vyplatí. Vše však není zdaleka tak ideální, jak banky proklamují. Každý, kdo v poslední době žádal o úvěr sice může být spokojenější než před rokem, ale k dokonalosti ještě něco schází. Velkou roli při financování podnikatelů hraje i Českomoravská záruční a rozvojová banka, která jen v prvním pololetí letošního roku poskytla a schválila téměř pět set záruk v celkové výši přes jeden a půl miliardy korun. Průměrná výše záruky přitom dosáhla 55 procent z jistiny úvěrů. S ČMZRB našla společnou řeč zejména s Komerční bankou a Českou spořitelnou. Kam s přebytečnými penězi**

Pokud vám přebývají peníze z podnikání nebo z rodinného rozpočtu máte hned několik možností, jak je zhodnotit. Způsob, jak s nimi můžete naložit se odvíjí od představ o zisku, od výše úspor a od rizika, která jste ochotni přijmout.

Mezi ty bezpečnější patří klasické úložky do bank na běžné, spořicí nebo termínované vklady. Peníze přitom můžete ukládat jednorázově nebo v rámci různých spořících programů, kterými se nabídky peněžních ústavů jen hemží (najdeme je snad u všech bank). Tyto spořicí programy spočívají v pravidelném ukládání určité částky, která se může i v průběhu času měnit. V zásadě platí, že čím delší spořicí program zvolíte, tím větší efekt na rozmnožení úspor bude mít. Začínají se totiž spolu s úsporami úročit i dříve připsané úroky, což v delším časovém horizontu může přinést nemalé částky.

Spořicí a termínované účty mohou být doplňkem k běžnému účtu a lze na ně například převádět i přebytky z běžného účtu pokud přesáhnou určitou hranici. Při vybírání peněz ze spořících vkladů je však potřeba počítat s výpovědní lhůtou, která může trvat i několik týdnů. Pokud je tato lhůta na váš vkus příliš dlouhá, musíte se smířit se sankčním poplatkem. Pohled do sazebníků bank však může většinu lidí zklamat. Úročení někdy nedosahuje ani výše roční inflace. Pořád jsou ale tyto účty lepším řešením než nechat peníze na běžném účtu nebo ve slamníku.

Alternativu k bankám mohou nabídnout stavební spořitelny nebo penzijní fondy. U nich je ale nutné počítat, že jde skutečně o běh na dlouhou trať. U stavebního spoření si musíte být jisti tím, že peníze nebudete potřebovat po dobu šesti let, pokud nebudete chtít využít takzvaných překlenovacích úvěrů. U penzijního připojištění je doba, po kterou nemůžete využívat svoje úspory ještě delší. Na druhou stranu tyto dva produkty nabídnout větší výnos než banky.

Mezi stále oblíbenější instrumenty ukládání peněz patří i vkladové listy a hypoteční zástavní listy. Ty slibují rovněž zajímavé výnosy a riziko je prakticky rovněž nulové. Jen o stupínek níže z hlediska bezpečnosti úspor jsou pak podílové fondy peněžního trhu. Ty se vymezují tím, že většinu prostředků investují právě na finanční instrumenty s minimálním rizikem. Těží pak z objemu investic a mohou dosáhnout zajímavějších výnosů než klient disponující sto tisíci korun. Podílové fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy proto nabízejí zpravidla vyšší výnos než banky a dají se kombinovat například se zmíněným stavebním spořením.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít