Finanční asistence v praxi

05. října 2009, 17:24 - Jakub Dostál
05. října 2009, 17:24

Novela obchodního zákoníku

Při financování nákupu společnosti platí omezené podmínky, za kterých může kupující využívat majetek nabývané cílové společnosti. Tato omezení vycházejí z přesvědčení, že by kupující v zásadě neměl pro akvizici využívat majetek cílové společnosti, ale výhradně vlastní. O finanční asistenci jde, pokud cílová společnost poskytne kupujícímu zálohu, půjčku, úvěr nebo jiné peněžité plnění. Nebo zajistí jeho závazek, který mu vznikne v souvislosti se získáním jejích akcií, respektive obchodních podílů v případě společnosti s ručením omezeným.

Opuštění zákazu

Až do července tohoto roku byla finanční asistence v českém právu na rozdíl od právní úpravy mnoha evropských států zcela zakázána. Žádné výjimky nebyly připuštěny. Bez ohledu na to, zda by poskytnutím finanční asistence skutečně nastala či nenastala újma na právech cílové společnosti či třetích osob (minoritních akcionářů, věřitelů).
Novela obchodního zákoníku opustila tento absolutní zákaz a v zásadě připustila, že by za určitých situací mohlo být pro cílovou společnost vhodné či výhodné poskytnout výhodu kupujícímu při nabývání jejích akcií, respektive obchodních podílů. Jakékoli poskytnutí finanční asistence cílovou společností však podmínila splněním mnoha podmínek.

Podmínky

Obchodní zákoník tyto podmínky uvádí odděleně pro společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti. Již z pouhého výčtu těchto podmínek je zřejmé, že jejich rozsah je u společnosti s ručením omezeným výrazně užší než u akciových společností. U obou druhů společností však jde o podmínky, které musejí být vždy splněny kumulativně. V případě akciové společnosti je navíc vyžadováno, aby poskytnutí finanční asistence výslovně umožňovaly její stanovy.
Některé podmínky jsou formulovány značně obecně. Například že finanční asistence musí být poskytnuta za podmínek obvyklých v obchodním styku. Protože dosud nebyla finanční asistence v českém právu možná, bude na výkladové praxi, zda v konkrétním případě jde o poskytnutí zajištění akvizičního úvěru za podmínek obvyklých v obchodním styku. V každém případě bude posouzení, jsou-li podmínky splněny, záležet primárně na statutárních orgánech společnosti. Vzhledem k možné odpovědnosti za škodu při nesplnění podmínek pro poskytnutí finanční asistence bude míra jejich péče maximální. V praxi lze očekávat využívání znalců či jiných externích poradců.

Dopad na společnosti

U společnosti s ručením omezeným i u akciové společnosti musí statutární orgán vypracovat písemnou zprávu, ve které zdůvodní výhody, rizika a podmínky poskytnutí finanční asistence. A také, proč je to pro společnost výhodné. Tato zpráva musí být uložena do sbírky listin, aby byla k dispozici akcionářům společnosti, kteří budou na valné hromadě o poskytnutí finanční asistence rozhodovat. Na rozdíl od společnosti s ručením omezeným musí zpráva představenstva akciové společnosti obsahovat mimo jiné cenu, za kterou bude kupující akcie cílové společnosti nabývat. V rámci soukromé transakce je cena, za niž se nabývají akcie, více či méně citlivou informací, již se kupující a prodávající obvykle snaží uchovat v důvěrnosti. Uvedením ceny za akcie do zprávy představenstva, která musí být uložena do sbírky listin, se v zásadě tato informace stane dostupnou komukoli.
V případě akciové společnosti, která chce poskytnout finanční asistenci, je také podmínkou jejího poskytnutí vytvoření zvláštního rezervního fondu. Ten musí společnost vytvořit ve výši poskytované finanční asistence. U společnosti s ručením omezeným tato podmínka není vyžadována. V praxi nelze vyloučit poskytnutí finanční asistence ve značné výši, proto může být splnění této podmínky danou společností problematické.
Bude zajímavé sledovat, zda akciové společnosti začnou s ohledem na rozsah a přísnost podmínek, které musejí při poskytování finanční asistence splnit, tuto možnost v praxi využívat či zda společnosti s ručením omezeným budou využívat spíše méně rigidní úpravu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít