Financial Times: Úsporné blues

23. dubna 2013, 11:49 - red
23. dubna 2013, 11:49

Boj o spořivost se vrací ve formě dvou zástupných soubojů. Ekonomové se hádají o statistické chyby v široce citované akademické studii, která obhajuje rozpočtovou konsolidaci.

A zároveň vstoupil do debaty MMF s argumentem, že Německo, USA a Velká Británie si utahují opasky více, než by bylo zdrávo. Akademici z Harvardu tvrdí, že země s veřejným dluhem přes 90 procent HDP trpí pomalejším růstem. Pak se ovšem ukázalo, že tohoto poutavého výsledku bylo zčásti dosaženo statistickým fíglem.

Kritika MMF vůči třem velkým ekonomikám je však ještě významnější. Je pravda, že rozpočtová askeze není univerzálním receptem pro každého. Politici by neměli stavět své úsudky na jednom magickém čísle. Charakteristiky dluhopisového trhu dané země, velikost deficitu, monetární situace, to vše musí hrát roli při rozhodování vlád o jejich fiskální politice.

TUSA Today: Týden hrdinství

Týden, který uplynul od bombového útoku v Bostonu, dal Američanům mnoho důvodů k hrdosti. Začněme prvními minutami po výbuchu.

Hbitá reakce zdravotníků na místě i v blízkých nemocnicích zachránila mnoho životů, uvážíme-li, že bomba měla sílu zranit 176 lidí, mnoho z nich velmi těžce. Pak tu byla neuvěřitelná detektivní práce. Jen tři dny po útoku policie našla podezřelé na bezpečnostních záznamech a zveřejnila fotografie.

O den později zahynul jeden z podezřelých při přestřelce s policií, druhý byl zadržen. A proud věcí, které byly udělány správně, zatím neustává.

Přesto vyvstává spousta znepokojivých otázek. Zejména se nelze neptat, zda nemohlo být uděláno více, aby k útokům vůbec nedošlo. Neměl být starší z obou podezřelých, 26letý Tamerlan Carnajev, pod bedlivějším dohledem autorit? FBI se o něj zajímala už v roce 2011 na popud ruských tajných služeb, které měly podezření, že tíhne k radikálnímu islamismu.

SME: Lipšicova udička

Poslanec Daniel Lipšic chce na květnové schůzi parlamentu předložit novelu ústavy, která by měla zavést přímou volbu generálního prokurátora. Je prý přesvědčen, že voliči by v přímé volbě zvolili „čestnějšího, charakternějšího a odvážnějšího generálního prokurátora, než by zvolil parlament v současném či minulém složení“.

Jediná další zkušenost s přímou volbou ale ukazuje spíš na to, že voliči to vidí jinak. Ani jeden z prezidentů zvolených přímou volbou nebyl ani čestnější ani charakternější ani odvážnější než prezident zvolený parlamentem. To je prokazatelné. Nehledě na to, že prezidentská volba i přes zavedení přímé volby zůstala v režii politických stran.

Otázkou však je, zda přímá volba dalšího ústavního činitele už by nenachýlila charakter státu směrem od zastupitelské demokracie. Lipšic ukazuje na starou pravdu, že ryba smrdí od hlavy, jenže v případě prokuratury není problémem jen hlava, ale hlavně režim, v němž prokuratura pracuje.


Čtěte také:

Ve Washingtonu se koná jarní zasedání MMF a Světové banky

Útok při maratonu v Bostonu měl zřejmě náboženský motiv

Lipšic se vrací. Chce porazit Fica


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít