Financial Times: Skandál v Silicon Valley

22. listopadu 2012, 12:18 - red
22. listopadu 2012, 12:18

Málokterá akvizice v posledních letech vyvolala tak odmítavé reakce jako nákup britské softwarové firmy Autonomy společností Hewlett-Packard za 11 miliard dolarů. Nejenže akcie amerického technologického obra po oznámení akvizice prudce spadly, ale naštvaní investoři donutili k odchodu i šéfa HP Léa Apothekera.

Nyní, zhruba o rok později, se ukazuje, jak oprávněné byly tyto obavy trhu. Společnost HP odepsala 80 procent z kupní ceny. Vzniká podezření, že velká část tohoto odpisu má kořeny v „účetních nepřesnostech, chybných výkladech a neschopnosti odhalit chyby“, jichž se firma Autonomy dopustila ve svém účetnictví.

Zodpovědnost za selhání odhalená ve velmi laxní práci při due-diligence ještě nebyla zcela vyjasněna. Bývalý šéf Autonomy Mike Lynch popírá, že by cokoli udělal špatně. Ale propast mezi nákupní a skutečnou cenou je příliš široká na to, aby bylo možné hodit vinu jen na Apothekerovu naivitu nebo následné selhání manažerů v HP. Obvinění jsou vážná. Ukazují, pokud se prokážou, na selhání v procesech i ve vedení.

Die Welt: Obamova záloha

Náklonnost, kterou Amerika projevuje pomalu se otevírající Barmě, v sobě má něco uspěchaného. Jsou to dva roky, co v Barmě začalo trochu tát. Demokratické reformy jsou stále labilní a armáda je může kdykoli vzít zpět.

Multietnický stát balancuje na hraně zničujícího národnostního konfliktu, jehož řešení není v dohledu. A není vůbec jasné, zda pramálo vzdělaní obyvatelé státu dokážou případné miliardy zahraničních investic nějak strávit.

Obamova návštěva byla také, stejně jako jeho Nobelova cena za mír v roce 2009, jakousi zálohou na budoucí politiku, o níž nikdo neví, bude-li kdy skutečně prováděna. Obamova návštěva byla hodně riskantní sázkou, pro niž ovšem lze najít i dobré důvody. Washington se musí pokusit vymanit Barmu z úzkých vazeb na Peking, které se utvářely v dlouhých letech izolace.

SME: Smůla

Kdyby firma U. S. Steel naložila fabriku do kontejneru a poslala by si ji do Pittsburghu, mohli bychom debatovat o tom, zda neodchází proto, že jí skončily nějaké úlevy. Jelikož podnik tu ale samozřejmě zůstane, lze jej pouze prodat za cenu, která bude odrážet i to, že mnoho úlev a pobídek už vypršelo.

Samotný konec daňových prázdnin tedy důvodem k odchodu není. U. S. Steel odchází, protože se tu necítí bezpečně. Jeho východní dodavatelé surovin jej mohou kdykoli začít vydírat a firma by neměla moc možností, jak je přitlačit ke zdi.

A zároveň v bruselských debatách o ekologických nákladech bude názor Američanů na rozdíl od jejich domácí půdy prakticky bezcenný. Tady mohou jen vyčkávat, jak to dopadne. Za nic z toho Robert Fico nemůže. Buďme proto chápaví, jestliže soptí a plácá cosi o Dzurindově vině. Kdo by také chtěl být v kůži premiéra, jemuž zůstane nálepka, že za jeho vlády odešel U. S. Steel.


Čtěte také:

Hewlett-Packard přišel o devět miliard dolarů

Barack Obama přiletěl do Barmy, setkal se s prezidentem

Košické ocelárny změní vlastníka


Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít