Financial Times: Skandál v Silicon Valley

22. listopadu 2012, 12:18 - red
22. listopadu 2012, 12:18

Málokterá akvizice v posledních letech vyvolala tak odmítavé reakce jako nákup britské softwarové firmy Autonomy společností Hewlett-Packard za 11 miliard dolarů. Nejenže akcie amerického technologického obra po oznámení akvizice prudce spadly, ale naštvaní investoři donutili k odchodu i šéfa HP Léa Apothekera.

Nyní, zhruba o rok později, se ukazuje, jak oprávněné byly tyto obavy trhu. Společnost HP odepsala 80 procent z kupní ceny. Vzniká podezření, že velká část tohoto odpisu má kořeny v „účetních nepřesnostech, chybných výkladech a neschopnosti odhalit chyby“, jichž se firma Autonomy dopustila ve svém účetnictví.

Zodpovědnost za selhání odhalená ve velmi laxní práci při due-diligence ještě nebyla zcela vyjasněna. Bývalý šéf Autonomy Mike Lynch popírá, že by cokoli udělal špatně. Ale propast mezi nákupní a skutečnou cenou je příliš široká na to, aby bylo možné hodit vinu jen na Apothekerovu naivitu nebo následné selhání manažerů v HP. Obvinění jsou vážná. Ukazují, pokud se prokážou, na selhání v procesech i ve vedení.

Die Welt: Obamova záloha

Náklonnost, kterou Amerika projevuje pomalu se otevírající Barmě, v sobě má něco uspěchaného. Jsou to dva roky, co v Barmě začalo trochu tát. Demokratické reformy jsou stále labilní a armáda je může kdykoli vzít zpět.

Multietnický stát balancuje na hraně zničujícího národnostního konfliktu, jehož řešení není v dohledu. A není vůbec jasné, zda pramálo vzdělaní obyvatelé státu dokážou případné miliardy zahraničních investic nějak strávit.

Obamova návštěva byla také, stejně jako jeho Nobelova cena za mír v roce 2009, jakousi zálohou na budoucí politiku, o níž nikdo neví, bude-li kdy skutečně prováděna. Obamova návštěva byla hodně riskantní sázkou, pro niž ovšem lze najít i dobré důvody. Washington se musí pokusit vymanit Barmu z úzkých vazeb na Peking, které se utvářely v dlouhých letech izolace.

SME: Smůla

Kdyby firma U. S. Steel naložila fabriku do kontejneru a poslala by si ji do Pittsburghu, mohli bychom debatovat o tom, zda neodchází proto, že jí skončily nějaké úlevy. Jelikož podnik tu ale samozřejmě zůstane, lze jej pouze prodat za cenu, která bude odrážet i to, že mnoho úlev a pobídek už vypršelo.

Samotný konec daňových prázdnin tedy důvodem k odchodu není. U. S. Steel odchází, protože se tu necítí bezpečně. Jeho východní dodavatelé surovin jej mohou kdykoli začít vydírat a firma by neměla moc možností, jak je přitlačit ke zdi.

A zároveň v bruselských debatách o ekologických nákladech bude názor Američanů na rozdíl od jejich domácí půdy prakticky bezcenný. Tady mohou jen vyčkávat, jak to dopadne. Za nic z toho Robert Fico nemůže. Buďme proto chápaví, jestliže soptí a plácá cosi o Dzurindově vině. Kdo by také chtěl být v kůži premiéra, jemuž zůstane nálepka, že za jeho vlády odešel U. S. Steel.


Čtěte také:

Hewlett-Packard přišel o devět miliard dolarů

Barack Obama přiletěl do Barmy, setkal se s prezidentem

Košické ocelárny změní vlastníka


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít