Financial Times: EU jedná o fungování dvou záchranných fondů najednou

07. prosince 2011, 19:52 - Profit, TZ
07. prosince 2011, 19:52

Na poslední chvíli byla před summitem Evropské unie, který se bude konat ve čtvrtek a v pátek v Bruselu, zahájena jednání o vytvoření mnohem větší "palební síly" v rámci ochrany proti krizi. Informoval o tom dnes list Financial Times s odvoláním na zdroje z EU.

Foto: Profimedia.cz

Ochrana EU před krizí by podle středečního vydání britského listu Financial Times (FT) mohla zahrnovat spuštění dvou oddělených prostředků určených na záchranu. Podle tohoto návrhu by určitou dobu mohl fungovat současný Evropský fond finanční stability (EFSF) zároveň s permanentním Evropským stabilizačním mechanismem (ESM). Další podporou by pak podle FT měly být posílené zdroje Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Tyto tři zdroje záchranného systému budou podle FT součástí pečlivě budovaného souboru a představitelé EU doufají, že tím zapůsobí na finanční trhy jen dva měsíce poté, co podobný summit nedokázal přesvědčit investory. Zároveň věří v zastavení prohlubování dluhové krize. Záchranný systém by mohl být zaveden spolu s návrhy na změny smlouvy o EU s mnohem tvrdšími rozpočtovými pravidly v eurozóně.

Návrh, o němž diskutují evropští činitelé před klíčovým čtvrtečním summitem eurozóny, také zahrnuje urychlení hotovostních plateb do nového fondu zvaného Evropský stabilizační mechanismus ve výši 500 miliard eur. Opatření má fondu dodat větší váhu a zvýšit jeho důvěryhodnost v očích ratingových agentur.

EFSF by podle tohoto návrhu nezanikl v době, kdy v polovině příštího roku začne působit právě ESM, ale fungoval by dál. Tím by se zdroje k záchraně ohrožených zemí eurozóny typu Itálie zhruba zdvojnásobily. EFSF by navíc mohl pomocí pákového efektu zvýšit své disponibilní zdroje až na 600 miliard eur. Spolu se zvýšením zdrojů MMF, které by zařídily centrální banky zemí eurozóny, by to vytvořilo kýženou „palebnou sílu“.

Převody peněz členských zemí do ESM by se měly podle návrhů díky dohodě Německa s Francií urychlit. Francie a Německo se totiž dohodly, že ESM začne působit o rok dříve, než se původně plánovalo. ESM ale podle Financial Times od příštího června ještě nebude mít k dispozici plánovaných 500 miliard eur.

Vytvoření účinné finanční ochrany ze zdrojů členských zemí je jedním z hlavních požadavků Evropské centrální banky, druhým je důvěryhodný plán zajištění rozpočtové disciplíny. Nový šéf ECB Mario Draghi signalizoval, že pokud budou tyto podmínky splněny, bude ECB uvažovat o zesílení protikrizových zásahů na dluhopisovém trhu.

Německo podle informací agentury Bloomberg odmítá spojení současného záchranného fondu EFSF a plánovaného ESM. Agentuře Bloomberg to ve středu řekl německý vládní úředník pod podmínkou anonymity.

Berlin je ale podle agentury Reuters stále více pesimistický ohledně šanci na dohodu o řešení dluhové krize eurozóny na summitu Evropské unie, protože některé vlády podle Německa nepochopili vážnost situace. “Máme dojem z mnoha rozhovorů v posledních dnech, že řada protagonistů ještě nepochopila, jak vážná je situace,“ řekl pro Reuters německý vládní úředník pod podmínkou anonymity.

Můj pesimismus pramení z celkového obrazu, který vidím v tuto chvíli, kdy instituce a členské státy budou muset přehodnotit své postoje, aby umožnili změny v pravidlech, o které usilujeme,“ řekl agentuře vládní činitel pod podmínkou anonymity. Ten rovněž zopakoval názor německé vlády, že vydávání společného dluhopisu eurozóny by mohlo prohloubit krizi, ale nevyřešilo by ji.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít