Film: Zvuk Hluku

30. května 2011, 16:16 - Vláďa Barák
30. května 2011, 16:16

Film, který se premiérově představil českým divákům loni na MFF v Karlových Varech, mohou bohužel až teď zhlédnout i ostatní zájemci, tedy pokud mají chuť na švédský, francouzský a hudební humor.

Foto: HCE

I hudební teroristé potřebují pozornost davu a médií, zejména když chtějí poukázat na hluchotu svých spoluobčanů, jejichž vnímání je právě otupělé tradičními nástroji a lidé nejsou schopni naslouchat běžným zvukům. Hlavním bojovníkem proti hluku je policista Amadeus Warnebring (Bengt Nilsson), který nejvíc na světě miluje ticho. Přestože je ale z klanu hudebních velikánů, sám nemá hudební sluch. Žije ve stínu svého bratra, jenž je uznávaným dirigentem místní filharmonie. Akustické útoky na město vede zralá žena jménem Sanna (Sanna Persson), jež si se svými kolegy vzala za cíl uskutečnit jeden obří a hlučný projekt, který je rozdělený do několika etap a jehož úkolem je dostat hluk do každého ucha po celém městě.

Zpočátku to může vypadat jako filmový koncert STOMP, protože ve filmu jsou stěžejní zejména bicí nástroje, ale nejen ty hrají hlavní roli. Dostane se i na předměty, věci, dokonce i lidi, kteří mohou vydávat zajímavý zvuk. Kreativita týmu je opravdu originální a pestré skladby tvořené přímo na místě činu tak přinášejí až vlezlý a vybroušený rytmus. Snímek je tedy spíš než filmovou podívanou zvukový zážitkem, který možná doplácí právě na obrazové propojení obou linek, z čehož nejvíc trpí právě linka dějová. Nicméně to by mohl pro jednou divák odpustit.

Ve snímku je možné zahlédnout spoustu různorodých postav, jejichž podivínská konstelace je na jeden film až neuvěřitelná, nicméně zkušené hudebníky v sobě mnozí nezapřou a drilové pasáže zvládají s profesionalitou a jen s občasnou hereckou křečovitostí. Film také hýří zdařilým hudebním humorem. Kde jinde než při akustickém útoku mohou diváci od policistů slyšet, aby útočníci zahodili bubny namísto zbraní.

Film Zvuk hluku vám nezůstane v paměti kvůli vyprávění zajímavého příběhu, jelikož o ten tam opravdu nejde, nicméně je to vskutku originální snímek mapující zvukový terorismus jedné funkční hudební buňky.

Hodnocení Vládi Baráka: 70 %

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít