Film: Železná lady

13. února 2012, 10:37 - Vláďa Barák
13. února 2012, 10:37

Životopisné drama je natočeno jako osobní zpověď ženy, která se vrací do vzpomínek,  rozpráví se svými představami a odhodlaně se pere se samotou. Zpověď, jež díky hereckému mistrovství Meryl Streepové diváka osloví nejen silou čistého ženství ve spojení se sebevědomím bojovníka, ale také změnami, které dříve či později do lidského života přináší stáří.

Foto: Profimedia.cz

Životopisný snímek začíná scénou, ve které Margaret Thatcherová nakupuje mléko v jedné z mnoha miniaturních večerek, kterými je Londýn doslova prošpikován. U snídaně pak vede hovor se svým manželem Denisem Thatcherem (Jim Broadbent). Tedy s představou manžela; Denis je totiž již mrtvý. Žena, ve stáří uzavřená ve světě vzpomínek, pak často upadá do jejich náruče. Prostřednictvím konkrétních momentů svého života vypráví svoji trnitou, pozvolnou a fascinující cestu do křesla předsedkyně britské vlády, ve kterém nakonec strávila 11 let.

Režisérkou snímku je Phyllida Lloydová. Ta před čtyřmi lety převedla na plátna kin slavný muzikál Mamma Mia! Režisérce rozhodně nelze upřít odvahu, se kterou se rozhodla převyprávět život tak kontroverzní osoby, kterou takzvaná Železná lady byla a stále je. Pod vedením Lloydové však Meryl Streepová ukazuje takovou tvář Thatcherové, kterou si bývalá britská premiérka nemohla dovolit ukázat veřejně a velmi pravděpodobně ani v soukromí. Vzpomínkové sekvence proto někdy vyznívají až přehnaně sentimentálně a momenty, ve kterých Železná lady hovoří s iluzí svého manžela, místy až přehnaně agresivně a konfliktně. Režisérka nicméně Streepovou provedla podle své představy všemi možnými polohami a představila Železnou lady také jako ženu.

Óda na Streepovou není zapotřebí, o své schopnosti stát se Margaret Thatcherovou přesvědčí diváka již v prvních vteřinách snímku. Během následující stovky minut pak návštěvník kina společně s ní zestárne a neunikne ani mrazivému dotyku konce života tráveného v osamění. Tedy ani momentům, kdy si člověk uvědomuje naplnění své role a nyní čeká konec. Silným hereckým soupeřem Streepové je i Jim Broadbent (Moulin Rouge), který při společném manželském hašteření, nostalgickém vzpomínání i hádkách vlastně představuje rodinu, kterou politické ambice Thatcherové poznamenaly.

Autorem hudby ke snímku je skladatel Thomas Newman, známý svou hudbou například k filmu Road To Perdition. Publikum naštěstí neválcuje extrémně nostalgickými skladbami, ve snímku zazní i dobře zvolená píseň Casta Diva v podání Marie Callasové.

Diváci by si Železnou lady neměli nechat ujít už kvůli výkonu Meryl Streepové. Její 17. oscarová nominace je prostě – zasloužená. Již 26. února se dozvíme, jestli stejný názor sdílí i Americká filmová akademie.

Hodnocení Vládi Baráka: 80 %

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít