Film: Železná lady

13. února 2012, 10:37 - Vláďa Barák
13. února 2012, 10:37

Životopisné drama je natočeno jako osobní zpověď ženy, která se vrací do vzpomínek,  rozpráví se svými představami a odhodlaně se pere se samotou. Zpověď, jež díky hereckému mistrovství Meryl Streepové diváka osloví nejen silou čistého ženství ve spojení se sebevědomím bojovníka, ale také změnami, které dříve či později do lidského života přináší stáří.

Foto: Profimedia.cz

Životopisný snímek začíná scénou, ve které Margaret Thatcherová nakupuje mléko v jedné z mnoha miniaturních večerek, kterými je Londýn doslova prošpikován. U snídaně pak vede hovor se svým manželem Denisem Thatcherem (Jim Broadbent). Tedy s představou manžela; Denis je totiž již mrtvý. Žena, ve stáří uzavřená ve světě vzpomínek, pak často upadá do jejich náruče. Prostřednictvím konkrétních momentů svého života vypráví svoji trnitou, pozvolnou a fascinující cestu do křesla předsedkyně britské vlády, ve kterém nakonec strávila 11 let.

Režisérkou snímku je Phyllida Lloydová. Ta před čtyřmi lety převedla na plátna kin slavný muzikál Mamma Mia! Režisérce rozhodně nelze upřít odvahu, se kterou se rozhodla převyprávět život tak kontroverzní osoby, kterou takzvaná Železná lady byla a stále je. Pod vedením Lloydové však Meryl Streepová ukazuje takovou tvář Thatcherové, kterou si bývalá britská premiérka nemohla dovolit ukázat veřejně a velmi pravděpodobně ani v soukromí. Vzpomínkové sekvence proto někdy vyznívají až přehnaně sentimentálně a momenty, ve kterých Železná lady hovoří s iluzí svého manžela, místy až přehnaně agresivně a konfliktně. Režisérka nicméně Streepovou provedla podle své představy všemi možnými polohami a představila Železnou lady také jako ženu.

Óda na Streepovou není zapotřebí, o své schopnosti stát se Margaret Thatcherovou přesvědčí diváka již v prvních vteřinách snímku. Během následující stovky minut pak návštěvník kina společně s ní zestárne a neunikne ani mrazivému dotyku konce života tráveného v osamění. Tedy ani momentům, kdy si člověk uvědomuje naplnění své role a nyní čeká konec. Silným hereckým soupeřem Streepové je i Jim Broadbent (Moulin Rouge), který při společném manželském hašteření, nostalgickém vzpomínání i hádkách vlastně představuje rodinu, kterou politické ambice Thatcherové poznamenaly.

Autorem hudby ke snímku je skladatel Thomas Newman, známý svou hudbou například k filmu Road To Perdition. Publikum naštěstí neválcuje extrémně nostalgickými skladbami, ve snímku zazní i dobře zvolená píseň Casta Diva v podání Marie Callasové.

Diváci by si Železnou lady neměli nechat ujít už kvůli výkonu Meryl Streepové. Její 17. oscarová nominace je prostě – zasloužená. Již 26. února se dozvíme, jestli stejný názor sdílí i Americká filmová akademie.

Hodnocení Vládi Baráka: 80 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít