Film: Válečný kůň

05. března 2012, 09:43 - Vláďa Barák
05. března 2012, 09:43

Je to taková Lassie s kopýtky, která na svých koňských bedrech nese ještě větší tíhu osudu než její psí kolegyně. Navíc vše je hollywoodsky nasvětleno tak, že první světová válka a utrpení lidí vypadá jako procházka růžovým sadem v režii Stevena Spielberga.

Foto: Falcon

Úvod příběhu zavede diváka na malou chudou farmu, která patří Tedovi (Peter Mullan) a Rosie (Emily Watsonová) Narracottovým. Jejich syn Albert (Jeremy Irvine) se chodí dívat na sousední farmu, na které vyrůstá jedno hříbě do koňské krásy. Shodou okolností jeho věčně alkoholem opojený otec dospělého oře zakoupí a přivede tím rodinu na pokraj krachu. Albert pojmenuje koně Joy a snaží se ho zotročit do role pokorného valacha, který by mohl být farmě k užitku. Přes všechny peripetie nakonec putuje kůň stejně na trh, kde začíná jeho cesta do válkou sužovaného světa.

Dvouapůl hodinový snímek nabízí velké množství lepších i slabších herců, kteří jsou divákovi povědomí z různých snímků. Bohužel jediný herecký výkon, který se mě jako diváka dotkl, je ten herečky Emily Watsonové, která má na svém filmovém kontě oprávněnou nominaci na Oscara za snímek Prolomit vlny Larse von Triera. V roli chápající matky a zároveň ducha přítomné manželky je suverénní a (maminkovsky) dobrosrdečná.

Kůň s největším komparzem ve filmové historii je zmítán nepředvídatelností války. Ne že by byla nouze o zvraty v ději, nicméně dokonale nasvětlené scény ubírají svoji lacinou krásou na drsnosti a krutosti samotné války. Výpravná koňská odysea je tak udusána kopyty němého hrdiny, stejně jako myšlenkové pochody hlavního hrdiny i ostatních postav. Silnou stránkou je hudba, kterou složil John Williams. Nicméně i soundtrack skomírá hlavně ve svém středu a doplácí na rozložitost děje. Teprve závěr odhaluje posluchači Williamsovu genialitu a jeho hudební mistrovství.

Celkový dojem? Spíš průměr. Knižní předloha, jejímž autorem je Michael Morpurgo, byla pro mě o dost působivější. Režisér Spielberg v posledních letech sází na jistou a divácky úspěšnou půdu televizních seriálů a filmů. Možnostem riskovat na inovátorských projektech, jako byla nedoceněná sci-fi A.I. či technologicky průlomový Jurský park, se vyhýbá. A to je škoda.

Hodnocení Vládi Baráka: 50 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta…
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít