Film: The Social Network

15. listopadu 2010, 09:56 - Barák Vláďa
15. listopadu 2010, 09:56

Kdo by řekl, že film o Facebooku by mohl někoho zajímat? Kdo by taky řekl, že někoho vůbec bude někdy zajímat Facebook? A hle, pouhý nápad se proměnil v hodnotu více než bilion dolarů. Ke všemu za ten nápad může žena!

Foto: Falcon

V produkci Kevina Spaceyho (Americká Krása) a v režii Davida Finchera (Sedm) uvidíte film, který se dotýká téměř každého z nás. Neznám totiž osobu, která by mohla říct, že neví zhola nic o sociální síti Facebook. Denně tu lidé tráví svůj volný a někdy i pracovní čas, hrají hry, chatují s přáteli, sdílejí fotky a videa a nacházejí nové „přátele“ po celém světě. Geniální myšlenka ale měla poměrně krkolomný zrod, stála nejen dost peněz, ale i jedno velké přátelství.

Koncem roku 2003 si zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) ani nedokázal přestavit, kam až ho dovedou jedny kopačky. Ze msty zahltí síť na škole fotospamem. Marka navíc, tak jako ostatní studenty Harvardu, dost trápí fakt, že se koleje a společnost stále dělí na různé „exkluzivní“ skupiny lidí, kam se běžní smrtelníci nedostanou, a když ano, nejdříve musejí podstoupit prapodivné rituály. A tak vymyslí sociální síť, která by neomezovala nikoho a v ničem.

Jenže všechny malé ryby končí ve větších sítích. I Mark kvůli touze po expanzi do celého světa dělá zvláštní kroky a okolo něj se objevují „noví přátelé“ nalepení na jeho úspěch. A protože je zaslepený svou vizí, ztrácí to, co mu sociální síť nenabídne – opravdové přátele, se kterými může mluvit z očí do očí.The Social Network je film, který mapuje vývoj celosvětové společnosti a její krok do éry virtuální doby.

Otázkou zůstává, co zbude z původní Zuckerbergovy myšlenky sdílet své pocity s přáteli a bývalými spolužáky, které nemá na blízku, ale třeba na druhém konci světa? Facebook se nás pokouší zdržet online co nejdéle také přes různé hry, testy, virtuální alkohol a odpoutat naši pozornost od života venku. Čím dál víc přesouvá naše osobnosti z reality do světa jedniček a nul. Je Facebook něco jako časovaná sociální atomovka, která v budoucnu vyhladí reálné citové vazby, nebo je jen další módní vlnou? Mrzí mě, že se film nezabývá důsledky celé vize, ale jen mapuje vznik jedné geniální myšlenky.

Celkové hodnocení: 70 %

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít