Film: Tady to musí být

19. března 2012, 10:47 - Vláďa Barák
19. března 2012, 10:47

Na první pohled to může vypadat jako road movie, kde si hlavní roli zahrál Střihoruký Edward, ale naštěstí jde o bravurní kousek filmařiny. Cheyenne je v podání Seana Penna úžasnou bytostí s rudými rty, skřehotavým hlasem a křehkou duší, která je ale silnější, než by se mohlo zdát.

Foto: Film Europe

Hlavní postavou kontroverzního snímku je bývalá a lehce znuděná rocková hvězda Cheyenne (Sean Penn), která si užívá rockového důchodu a autorských honorářů v Dublinu. Velkou rodinnou vilu sdílí společně s druhou manželkou Jane (Frances McDormandová) a samotu narušují občasné návštěvy přátel. Cheyenne vypadá jako životem zmítaná troska, kterou již nic zásadního nečeká, ale smrt jeho otce ho donutí vyrazit na cestu do New Yorku. Řadu let s ním nekomunikoval a záhy zjišťuje, že jeho židovský otec celý život prahnul po pomstě za utrpení, které prožil v koncentračním táboře v Polsku. Cheyenne tak přejímá roli lovce a vydává se na dobrodružnou cestu, aby sprovodil ze světa nacistu, který se ukrývá kdesi v Americe.

Italský režisér Paolo Sorrentino se s Seanem Pennem setkal náhodou při udílení cen v Cannes a diváci mohou být jen rádi, že došlo k tak výjimečnému spojení amerického herce a evropského režiséra. Cheyenne je pod režisérovým vedením a hereckým pojetím Penna úžasnou postavou. Rockový podivín nepoužívá přílišných grimas, naopak jimi šetří, zato hraje křehkým tělem a vládne zahořklými životními moudry. Frances McDormandová (známá z filmu Po přečtení spalte) je hereckou třešinkou, kterou sice slupnou diváci už v úvodu, ale i tak jim bude šťavnatě chutnat. Dvouhodinový snímek má dostatek prostoru představit mnoho dalších postav s jejich osobními strastmi, které tak osvěžují odhalenou pointu příběhu a dodávají do děje realitu běžného života.

Kameraman Luca Bigazzi vtiskl filmu lehkost a vzdušnost dlouhými záběry, které plynule putují s dějem. Bigazzi udělal z některých částí doslova videoklipy, které jsou vzájemně propojené dějovými zvraty a fotografickými momentkami. A právě tyto momenty daly život a tvář hudbě, kterou pro film připravil Will Oldham a britský hudebník David Byrne, který si ve snímku i zahrál.

Snímek Tady to musí být je tedy zdařilým kouskem současné filmařiny, který přináší unikátní spojení dobrého herce s kreativním štábem. Právě tohle spojení může sice některým návštěvníkům kina připadat neskousnutelné a kvalitních filmových prvků bude na jejich smysly útočit až příliš. Už teď se mi ale chce na přebal DVD napsat: „Pozor! Obsahuje opravdový film!“

Hodnocení Vládi Baráka: 85 %

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít