Film: Tady to musí být

19. března 2012, 10:47 - Vláďa Barák
19. března 2012, 10:47

Na první pohled to může vypadat jako road movie, kde si hlavní roli zahrál Střihoruký Edward, ale naštěstí jde o bravurní kousek filmařiny. Cheyenne je v podání Seana Penna úžasnou bytostí s rudými rty, skřehotavým hlasem a křehkou duší, která je ale silnější, než by se mohlo zdát.

Foto: Film Europe

Hlavní postavou kontroverzního snímku je bývalá a lehce znuděná rocková hvězda Cheyenne (Sean Penn), která si užívá rockového důchodu a autorských honorářů v Dublinu. Velkou rodinnou vilu sdílí společně s druhou manželkou Jane (Frances McDormandová) a samotu narušují občasné návštěvy přátel. Cheyenne vypadá jako životem zmítaná troska, kterou již nic zásadního nečeká, ale smrt jeho otce ho donutí vyrazit na cestu do New Yorku. Řadu let s ním nekomunikoval a záhy zjišťuje, že jeho židovský otec celý život prahnul po pomstě za utrpení, které prožil v koncentračním táboře v Polsku. Cheyenne tak přejímá roli lovce a vydává se na dobrodružnou cestu, aby sprovodil ze světa nacistu, který se ukrývá kdesi v Americe.

Italský režisér Paolo Sorrentino se s Seanem Pennem setkal náhodou při udílení cen v Cannes a diváci mohou být jen rádi, že došlo k tak výjimečnému spojení amerického herce a evropského režiséra. Cheyenne je pod režisérovým vedením a hereckým pojetím Penna úžasnou postavou. Rockový podivín nepoužívá přílišných grimas, naopak jimi šetří, zato hraje křehkým tělem a vládne zahořklými životními moudry. Frances McDormandová (známá z filmu Po přečtení spalte) je hereckou třešinkou, kterou sice slupnou diváci už v úvodu, ale i tak jim bude šťavnatě chutnat. Dvouhodinový snímek má dostatek prostoru představit mnoho dalších postav s jejich osobními strastmi, které tak osvěžují odhalenou pointu příběhu a dodávají do děje realitu běžného života.

Kameraman Luca Bigazzi vtiskl filmu lehkost a vzdušnost dlouhými záběry, které plynule putují s dějem. Bigazzi udělal z některých částí doslova videoklipy, které jsou vzájemně propojené dějovými zvraty a fotografickými momentkami. A právě tyto momenty daly život a tvář hudbě, kterou pro film připravil Will Oldham a britský hudebník David Byrne, který si ve snímku i zahrál.

Snímek Tady to musí být je tedy zdařilým kouskem současné filmařiny, který přináší unikátní spojení dobrého herce s kreativním štábem. Právě tohle spojení může sice některým návštěvníkům kina připadat neskousnutelné a kvalitních filmových prvků bude na jejich smysly útočit až příliš. Už teď se mi ale chce na přebal DVD napsat: „Pozor! Obsahuje opravdový film!“

Hodnocení Vládi Baráka: 85 %

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít