Film: Rodinka

03. ledna 2011, 07:59 - Vláďa Barák
03. ledna 2011, 07:59

Celovečerní pokračování původního seriálu Taková normální rodinka nezabila pomocí arzenu babička, kdysi v podání Marie Rosůlkové, ale nešťastný střih a jeden z nejhorších product placementů v dějinách českého filmu. Jenže on to vlastně ani není film…

Foto: Falcon

Návštěvníci kina uvidí totiž devadesátiminutový čistě komerční sestřih z nových šesti seriálových dílů. Takže pokud se divákům dostala do rukou loňská kniha od Fan Vavřincové, která byla vydána jako pokračování legendárního seriálu a napsána zejména pro fanoušky a žijící herce, budou v kině velice překvapeni.

Zatímco kniha obsahuje inteligentní humor, její děj svižně běží a navíc má originální závěr, filmový „sestřih“ za tím vším notně pokulhává. I přesto, že se tu objeví tři původní herci, jejich dialogy plynou z dobře napsaného scénáře a nechybějí ani nové postavy. Bývalí hrdinové se totiž se svojí starou rolí sžijí až v druhé části filmu – promiňte, sestřihu. Jak Jana Štěpánková jako Pavla, tak Daniela Kolářová v roli Káči i Jaromír Hanzlík jako Zdeněk si svoje charaktery začnou opět užívat a divák z nich konečně ucítí alespoň trochu síly vzpomínek na původní seriál a zavane tu dech příjemné nostalgie.

Rodinka si ale zasloužila mnohem víc, než že se z ní stane necitelně sestřihaná devadesátiminutová reklama generálního partnera, hlavních partnerů a partnerů. Chápu, že se realitní agentury, stavební firmy a nákupní řetězce rády prosadí v seriálech, ale že mají takovou sílu dotlačit produkci k tomu, aby herci museli odříkávat reklamní sdělení, to už je samo o sobě dost ubíjející. Příjemným překvapením je ale hudba, která vzešla z pera Ondřeje Brzobohatého. Je lehce nostalgická, trefná, barevná a přesto s moderním puncem.

Případné návštěvníky celovečerního sestřihu upozorňuji, že v televizní verzi bude mít Rodinka šest pokračování. Takže si myslím, že se přemrštěný pruduct placement trochu rozmělní.

Proč dala Česká televize od seriálu režiséra Dušana Kleina ruce pryč, se pravděpodobně nikdy nedozvíme. Je opravdu dost divné, že nenalezla peníze na tento nízkorozpočtový studiový projekt, když původní seriál Taková normální rodinka na DVD jí musela přinést nemalé zisky. Každý Čech již dávno zaplatil přes tolik diskutované televizní poplatky mnohem beznadějnější projekty, a navíc i kompletní digitalizaci archivu ČT, který se teď snaží rozprodat na DVD za nehorázné sumy. Dle mého osobního názoru by každý občan, který řádně měsíčně platí, měl mít k archivu ČT přístup zcela zdarma. Zatím mohu pouze říct: Vivat úpadku kvality, zaplaťme si reklamní kvantitu!

Celkové hodnocení: 35 %

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít