Film: Nákaza

24. října 2011, 14:12 - Profit, TZ
24. října 2011, 14:12

Když se tvůrce rozhodne uvést do kin film pod takovým názvem, vlastně by ho mělo těšit, když část diváků bude po jeho projekci otrávená. Jestli to byl tvůrčí záměr i v tomto případě, je všechno v pořádku. Spíš než zajímavý příběh je tohle totiž dokument, který divákovi servíruje až příliš mnoho faktů, spekulací a roztříštěných lidských emocí.

Foto: Warner Bros

Samotný děj začíná na letišti, které je ostatně pro rozšíření nového druhu viru ideální. První postiženou osobou je Beth Emhoff (Gwyneth Paltrow), díky níž se infekce nezadržitelně šíří do celého světa. I její manžel Mitch (Matt Damon) tak během několika dní ztratí část své rodiny a v příběhu se stává spíš zrcadlem společnosti, na jejímž fyzickém, ale i morálním rozkladu se nákaza nevratně podepisuje.

Doktorka Erin Marsová (Kate Winslet) a její nadřízený doktor Ellis Cheever (Laurence Fishburne) začnou se svými početnými týmy pátrat po původu viru, učiní kroky pro jeho izolaci a hledají lék. Do boje proti vládním postupům se pouští aktivista a blogger Alan Krumwiede (Jude Law), jenž za epidemií vidí spiknutí farmaceutických firem a vlád.

Aby však divák pochopil odkrývané konspirační teorie, musí strávit kvanta faktů, spekulací a neprůhledných machinací. Film se díky tomu zbytečně tříští do mikropříběhů jednotlivých aktérů. Osudy předestřené na tak malém časovém prostoru ale nedávají publiku šanci se s nimi ztotožnit. Tomu nepomáhá ani hudba, jež postrádá silnější motiv a místo toho si pod jednotlivými záběry jen tak přede. Soundtrack k Nákaze přitom složil Cliff Martinez, jinak autor hudby třeba ke snímkům Driver či Solaris.

Režisér Steven Soderbergh (trilogie Dannyho parťáci) chtěl ve svém novém filmu o celosvětové epidemii poukázat na vratkost morálního kreditu jednotlivců, společností a vlád v mezních situacích, kterým lidstvo v dohledné době možná bude čelit, nebo dokonce už čelí. Výsledek je ale rozpačitý a Nákaza je spíše zbytečně předraženým dokumentem s hollywoodským obsazením než příběhem, který by mohl vyvolat vlnu emocí a splnit účel varovně zdviženého prstu.

 

Hodnocení Vládi Baráka: 60 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat…
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít