Film: Muži v naději

29. srpna 2011, 14:02 - Vláďa Barák
29. srpna 2011, 14:02

Nový snímek režiséra Jiřího Vejdělka patří k těm zdařilejším českým počinům letošního filmového roku. Může za to manželský pár ve vedlejší roli, díky němuž snímek aspoň zlehka dýchá na záda režisérovu předchozímu úspěšnému filmu Ženy v pokušení.

Foto: archív

V hlavní roli se představuje uťápnutá postava Ondřeje (Jiří Macháček), která si neví rady s tím, jak udržet životaschopný a plnohodnotný vztah. Rady do života mu pak uděluje čerstvý šedesátník Rudolf (Boleslav Polívka), který sám se svou ženou Martou (Simona Stašová) udržuje řekněme svérázné manželství. Na rozdíl od Ondřeje umí ale protřelý Rudolf ve světě ekvilibristiky partnerských vztahů chodit, a tak vmanipuluje svého vlastního zetě, ať už chtěně či nechtěně, do série vtipných momentů i svízelných životních situací.

Vzhledem ke komediálnímu zaměření snímku není potřeba hodnotit herecký výkon Jiřího Macháčka. Ten je přirozeně mužný i roztomilý a pro svoje role má většinou dostačující počet výrazů včetně telecího pohledu, který už je jeho obchodní značkou. Rovněž obsazení oblíbené dvojice hereckých es Polívka a Stašová bylo dobrým tahem, který má šanci přilákat nejen střední, ale i starší diváckou generaci. Vlastně lze říct, že po době, kdy bylo v českých filmech přepolívkováno a přestašováno, je jejich návrat na plátna po delší odmlce nenuceným připomenutím jejich hereckého umu. Oba hrají doslova jako o život. Polívka je nicméně od přírody komikem, který zraje, a jeho přirozenost plynule přechází do jím ztvárněných postav. Stejně tak Simona Stašová byla, je a bude skvělá dramatická herečka, která ve většině svých rolí působí přinejmenším uvěřitelně. V tomhle případě by se navíc mohlo zdát, že dvojice do svých rolí vkládá i pořádnou dávku životních zkušeností… To všechno ale znovu podtrhuje fakt, že Polívka a Stašová v roli filmových manželů do příběhu skvěle zapadají.

Co se formální stránky snímku týče, střih dostatečně podtrhuje Vejdělkovu hravost. Barevné filtrování pak nasycuje oko diváka i v záběrech, které nejsou pro děj zrovna stěžejní. Jiří Vejdělek má bezesporu talent točit důvěryhodné příběhy, které jsou díky neselhávající kombinaci mladých neokoukaných tváří, protřelých hereckých hvězd, hravé hudby, zdravého humoru a špetky sexu zaručeným receptem na divácký úspěch. Ten už ale funguje poměrně dlouho, a tak se může zanedlouho stát, že se ho český divák přejí.

Hodnocení Vládi Baráka: 65%

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít