Film Králova řeč a soutěž o knihu

07. března 2011, 13:18 - Profit, TZ
07. března 2011, 13:18

Získat a udržet si pravého přítele je někdy krkolomná a těžká cesta, zejména když vyslovení důležitých a správných slov brání vada řeči. A co teprve, má-li si člověk na svoji stranu přiklonit celý britský národ. Celkem banální zápletka – film ale naštěstí nabídne mnohem víc, než se může zprvu zdát.

Foto: Mladá fronta

Britský režisér Tom Hooper proslul historickým seriálem Královna Alžběta s Helen Mirren a Jeremy Ironsem v hlavních rolích. I tentokrát proměnil devětatřicetiletý Brit zajímavý příběh ve filmovou podívanou pyšnící se hned 12 nominacemi na Oskara, z čehož tři byly proměněny. Proč ale právě tenhle příběh nadchl široké publikum a získal si pozornost po celém světě? Odpověď je jednoduchá – lidé všeobecně mají rádi snímky o nedokonalých jednotlivcích, kteří se, ať už vlastním přičiněním, nebo vinou osudu, proderou nahoru. A Králova řeč má ještě navíc punc modré krve, o to je pro lidi nedokonalost hlavního hrdiny zajímavější.

Koktavý Bertie (Colin Firth) se králem Jiřím VI. stává po skandální abdikaci bratra Eduarda VIII. (Guy Pearce), a to zrovna v době, kdy Británie stojí na prahu druhé světové války a potřebuje silného vůdce. Což ale jeho vada řeči poněkud vylučuje. Králova milující manželka Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, se snaží manželovi pomoct, až nakonec nalezne úspěšného, ale poněkud svérázného logopeda Lionela Loguema (Geoffrey Rush).

Společné oťukávání krále a logopeda přináší spoustu roztomilých zápletek, kterých se protagonisté zhostili velice důstojně a zároveň dopřávají divákovi požitek z kvalitního herectví se špetkami britského humoru. Nahlížení do obou osudem spřízněných duší je díky tomu poctivé, nefalšované a odkrývá spoustu zajímavých životních detailů sociálně a společensky určených rolí.

Musím ale přiznat, že například pracovna logopeda vypadá na jeho postavení až příliš dezolátně a působí skličujícím dojmem. Zřejmě žádný pacient by se tu necítil dobře. Jako by režisér chtěl, aby temnota doby a zoufalost prosákly do každého záběru, a uvěznily tak diváka po celou dobu vyprávění v ponuré vizi. Nebylo to ale vůbec zapotřebí. Snímek si pozornost, i přes svoji délku, vyváženě udržuje, a nepotřebuje tak přílišně podtrhovat šedivost doby. Zasloužil by si i občasnou barevnost bez celkové tmavé filtrace záběrů.

I přesto ale patří Králova řeč k výborným snímkům mapujícím jedno vznikající přátelství založené na lidské nedokonalosti. Po právu si tak získal místo v mnoha srdcích filmových fanoušků po celém světě.

Hodnocení Vládi Baráka: 90 %

Na české pulty se dostala knižní podoba předlohy filmu Králova řeč s Colinem Firthem a Geoffreyem Rushem v hlavní roli. Příběh nás zavede do první poloviny 20. století, kdy mladší syn britské panovnické rodiny Albert, vévoda z Yorku, urputně bojuje se svým koktáním s nimž se mu snaží pomoct neortodoxní logoped z Austrálie - Lionel Logue. Kniha Králova řeč vychází z deníku logopeda, který s králem Jiřím VI. navázal přátelský vztah, a přináší fascinující pohled do zákulisí ostrovní monarchie v době, kdy britská říše procházela nejtěžší krizí. Recenzi ke stejnojmennému snímku přineseme v následujícím čísle Profitu.

Soutěžní otázka: Který král skandálně abdikoval po smrti anglického krále Jiřího V.?

Svou odpověď zašlete od 7.3. do 13.3. na email soutez@profit.cz a nezapomeňte prosím připojit vaši adresu pro zaslání případné výhry.

Vyhlášení soutěže o knihu:

Zájem zasoutěžit si o knihu Králova řeč, byl značný. Všech pět výtisků proto v nejbližších dnech rozešleme výhercům, kterými jsou:

V. Soukup, Poděbrady

K. Prášková, Znojmo

J. Zuska, Stráž pod Ralskem

L. Marečková, Praha

P. Kuklík, Moravská Třebová

Výhercům gratulujeme a těm, na které se štěstí neusmálo přejeme trochu toho štěstíčka v příští soutěži.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít