Film: Jmenuji se Oliver Tate

20. června 2011, 13:20 - Vláďa Barák
20. června 2011, 13:20

První ochutnávka z blížícího se 46. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech nese název Jmenuji se Oliver Tate. Britsko-americký snímek připomene divákům krásnou naivitu pubertálního dospívání. Film nadchne komediální stránkou i hudbou, nicméně snaha zanechat v divákovi hlubší stopy zůstala v půli cesty.

Foto: Aerofilms

Autorem a zároveň debutantem v jedné osobě je v tomto případě Richard Ayoade, držitel ceny Emmy za úspěšný seriál Ajťáci. Právě z těchto jeho zkušeností je znát, že ovládá práci s detailem a nebojí se zajímavých různorodých záběrů. Bohužel film tak chvílemi působí jako seriál sestřihaný do celovečerního filmu. Stejně tak se zhušťuje i kvalitní hudba, a ještě víc se pak komprimuje snaha o úspěšný debut, což divák určitě nepřehlédne.

Nemohu tvrdit, že volbu hlavních aktérů nebudete sledovat s jistým očekáváním. Neohrané tváře mladých herců i nepodbízivé obličeje Hollywoodu vtiskují snímku větší autentičnost, ale také vzbuzují určitou nejistotu. Craig Roberts, který hraje hlavního a pubertou zasaženého Olivera Tata, mile překvapuje komediálním nadáním a ve vážně se tvářících momentech snímku se dokáže udržet v dané poloze. Zatím však postrádá charisma důvěryhodnosti. Naopak krásně trpícím důkazem životní rezignovanosti jsou jeho rodiče, a to matka Jill (Sally Hawkins) a o špetku dokonalejší otec Lloyd (Noah Tailor).

Film představuje i další originální postavy, které sice dokáží svou pozicí ve scénáři vyvolat častý úsměv, nicméně povětšinou nesou vlastní těžké břímě, které je shazováno právě až škodolibým nebo černým humorem a jejich vysoká koncentrace na jeden snímek je až nepřiměřená. To možná vysvětluje producentskou účast komediálního herce Bena Stillera (Fotři jsou lotři), který ale naštěstí svým zásahem neznetvořil snímek v americkou komediální křeč.

Stopy Hollywoodu si přesto snímek odnesl. Snaha vecpat celý děj do 100 minut předkládá divákovi rychlé konverzační přestřelky, děj se ale posunuje velice ztěžka a spíše stagnuje. Ze šikovně napsaného scénáře s potenciálem uspět jako seriál se tak stala celovečerní prvotina, která by snesla víc prostoru. Nabízí XXXL menu, které však divák do sebe bezdůvodně nahází, s úsměvem stráví a s happyendem bohužel i zapomene.

Komedie Jmenuji se Oliver Tate (v originále Submarine) si svoji premiéru u českých diváků odbude již týden po svém uvedení na MFF v Karlových Varech.

Hodnocení Vládi Baráka: 70 %

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít