Film: Jmenuji se Oliver Tate

20. června 2011, 13:20 - Vláďa Barák
20. června 2011, 13:20

První ochutnávka z blížícího se 46. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech nese název Jmenuji se Oliver Tate. Britsko-americký snímek připomene divákům krásnou naivitu pubertálního dospívání. Film nadchne komediální stránkou i hudbou, nicméně snaha zanechat v divákovi hlubší stopy zůstala v půli cesty.

Foto: Aerofilms

Autorem a zároveň debutantem v jedné osobě je v tomto případě Richard Ayoade, držitel ceny Emmy za úspěšný seriál Ajťáci. Právě z těchto jeho zkušeností je znát, že ovládá práci s detailem a nebojí se zajímavých různorodých záběrů. Bohužel film tak chvílemi působí jako seriál sestřihaný do celovečerního filmu. Stejně tak se zhušťuje i kvalitní hudba, a ještě víc se pak komprimuje snaha o úspěšný debut, což divák určitě nepřehlédne.

Nemohu tvrdit, že volbu hlavních aktérů nebudete sledovat s jistým očekáváním. Neohrané tváře mladých herců i nepodbízivé obličeje Hollywoodu vtiskují snímku větší autentičnost, ale také vzbuzují určitou nejistotu. Craig Roberts, který hraje hlavního a pubertou zasaženého Olivera Tata, mile překvapuje komediálním nadáním a ve vážně se tvářících momentech snímku se dokáže udržet v dané poloze. Zatím však postrádá charisma důvěryhodnosti. Naopak krásně trpícím důkazem životní rezignovanosti jsou jeho rodiče, a to matka Jill (Sally Hawkins) a o špetku dokonalejší otec Lloyd (Noah Tailor).

Film představuje i další originální postavy, které sice dokáží svou pozicí ve scénáři vyvolat častý úsměv, nicméně povětšinou nesou vlastní těžké břímě, které je shazováno právě až škodolibým nebo černým humorem a jejich vysoká koncentrace na jeden snímek je až nepřiměřená. To možná vysvětluje producentskou účast komediálního herce Bena Stillera (Fotři jsou lotři), který ale naštěstí svým zásahem neznetvořil snímek v americkou komediální křeč.

Stopy Hollywoodu si přesto snímek odnesl. Snaha vecpat celý děj do 100 minut předkládá divákovi rychlé konverzační přestřelky, děj se ale posunuje velice ztěžka a spíše stagnuje. Ze šikovně napsaného scénáře s potenciálem uspět jako seriál se tak stala celovečerní prvotina, která by snesla víc prostoru. Nabízí XXXL menu, které však divák do sebe bezdůvodně nahází, s úsměvem stráví a s happyendem bohužel i zapomene.

Komedie Jmenuji se Oliver Tate (v originále Submarine) si svoji premiéru u českých diváků odbude již týden po svém uvedení na MFF v Karlových Varech.

Hodnocení Vládi Baráka: 70 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít