Film: Harry Potter a Relikvie smrti – část 2

18. července 2011, 14:48 - Vláďa Barák
18. července 2011, 14:48

Závěr ságy doplácí na předchozí škrty ve scénářích, a musí tak mnohem víc vysvětlovat přes recyklované záběry. K tomu se snažili tvůrci vtěsnat do děje pořádnou porci dobrodružství, smrt, humor i dojemnou nostalgii. Na jedno zhlédnutí je to bohužel příliš velké sousto.

Foto: Warner Bros

Poslední Potter přinesl všechno, co si čtenáři i filmový fanoušci přáli. Tedy vrcholný konec příběhu o mladém kouzelníkovi, který je duší propojen s oživeným pánem zla – Voldemortem.

Nicméně se také snaží odpovědět na všechny doposud vyslovené, ale nezodpovězené otázky, což ději, i přes český dabing, průběžně láme vaz. Pro osvěžení divákovi paměti tak často dochází na již použité záběry, které odkazují k ději předchozích dílů. Poslední část proto doplácí na vynechané detaily v předchozích snímcích a musí představovat třeba i nové postavy, jež mají napomoci k řešení celého příběhu. Tím pádem se také zúžil prostor na známé i oblíbené tváře z celé série, jež se na plátně mihnou, aby pronesly rychlý fórek, byly zahlédnuty v boji nebo jako ležící mrtvoly.

Potterovské kouzlo naštěstí ze snímku zcela nevyprchalo a přežilo překvapivě i naslibované 3D, které se nesnaží za každou cenu vyniknout na úkor filmu. Poskytuje snímku hlavně hloubku v obraze. Kamera má větší nadhled a už se nesnaží vrhat za každou cenu s herci přímo do děje, jako tomu bylo v předchozí části. Soustředí se zejména na co největší šířku pompézních a triky napěchovaných záběrů. Krutý je ale střih, který diváka přenáší bleskově z místa na místo. Stejně tak chvátá i hudba, jež drží s dějem těsný krok, a na poklidnější pasáže tak dojde spíše jen v úvodu a v závěru snímku. Soundtrack od Alexandra Desplata, jež napsal hudbu i k předchozí části, čítá neuvěřitelných 27 skladeb.

Víc než dvouhodinový děj zavede návštěvníky kina zejména do Bradavic, které ještě stále mají zákoutí, jež neviděli. Znovu se ale podívají například do Tajemné komnaty. Pozorným očím neujdou spousty předmětů z celé série, jež hrají na strunu nostalgie. Osmého Harryho Pottera si tak běžný divák i fanoušek užije nejspíš až na druhý pokus, kdy již bude znát komplikované detaily a může si užívat bohatou podívanou.

A ještě dobrá zpráva na závěr: J. K. Rowlingová nejspíš opravdu napíše potterovský prequel, a tak se ve škole čar a kouzel za pár let ocitneme nejspíš znovu.

Hodnocení Vládi Baráka: 70 %

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít