Film: Harry Potter a Relikvie smrti – část 2

18. července 2011, 14:48 - Vláďa Barák
18. července 2011, 14:48

Závěr ságy doplácí na předchozí škrty ve scénářích, a musí tak mnohem víc vysvětlovat přes recyklované záběry. K tomu se snažili tvůrci vtěsnat do děje pořádnou porci dobrodružství, smrt, humor i dojemnou nostalgii. Na jedno zhlédnutí je to bohužel příliš velké sousto.

Foto: Warner Bros

Poslední Potter přinesl všechno, co si čtenáři i filmový fanoušci přáli. Tedy vrcholný konec příběhu o mladém kouzelníkovi, který je duší propojen s oživeným pánem zla – Voldemortem.

Nicméně se také snaží odpovědět na všechny doposud vyslovené, ale nezodpovězené otázky, což ději, i přes český dabing, průběžně láme vaz. Pro osvěžení divákovi paměti tak často dochází na již použité záběry, které odkazují k ději předchozích dílů. Poslední část proto doplácí na vynechané detaily v předchozích snímcích a musí představovat třeba i nové postavy, jež mají napomoci k řešení celého příběhu. Tím pádem se také zúžil prostor na známé i oblíbené tváře z celé série, jež se na plátně mihnou, aby pronesly rychlý fórek, byly zahlédnuty v boji nebo jako ležící mrtvoly.

Potterovské kouzlo naštěstí ze snímku zcela nevyprchalo a přežilo překvapivě i naslibované 3D, které se nesnaží za každou cenu vyniknout na úkor filmu. Poskytuje snímku hlavně hloubku v obraze. Kamera má větší nadhled a už se nesnaží vrhat za každou cenu s herci přímo do děje, jako tomu bylo v předchozí části. Soustředí se zejména na co největší šířku pompézních a triky napěchovaných záběrů. Krutý je ale střih, který diváka přenáší bleskově z místa na místo. Stejně tak chvátá i hudba, jež drží s dějem těsný krok, a na poklidnější pasáže tak dojde spíše jen v úvodu a v závěru snímku. Soundtrack od Alexandra Desplata, jež napsal hudbu i k předchozí části, čítá neuvěřitelných 27 skladeb.

Víc než dvouhodinový děj zavede návštěvníky kina zejména do Bradavic, které ještě stále mají zákoutí, jež neviděli. Znovu se ale podívají například do Tajemné komnaty. Pozorným očím neujdou spousty předmětů z celé série, jež hrají na strunu nostalgie. Osmého Harryho Pottera si tak běžný divák i fanoušek užije nejspíš až na druhý pokus, kdy již bude znát komplikované detaily a může si užívat bohatou podívanou.

A ještě dobrá zpráva na závěr: J. K. Rowlingová nejspíš opravdu napíše potterovský prequel, a tak se ve škole čar a kouzel za pár let ocitneme nejspíš znovu.

Hodnocení Vládi Baráka: 70 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít