Film: Elitní zabijáci

10. října 2011, 13:07 - Vláďa Barák
10. října 2011, 13:07

Špionážní snímek ze života tří elitních agentů nabízí skomírající děj se spoustou trhlin ve scénáři, který má kompenzovat obsazení stárnoucí hollywoodské hvězdy. Naštěstí jí sekundují i mladší hrdinové.

Foto: Bontonfilm

Akční podívaná Elitní zabijáci, která vznikla podle kontroverzního románu Ranulpha Fiennese „The Feather Men“, se odehrává v roce 1980. Mezi ústřední postavy patří elitní zabiják Danny s tváří Jasona Stathama (Kurýr), který se rozhodne nedobrovolně vrátit do světa špionáže, aby pomohl svému starému příteli Hunterovi (Robert De Niro). Ománský šejk Amr bin Issa, který Huntera vězní, ho totiž hodlá propustit jen v případě, že Danny zabije všechny vrahy jeho synů, kteří byli zlikvidováni agenty zvláštní britské vojenské jednotky. Jeho akci začne ale komplikovat pohotový agent Spike v podání Cliva Owena (Král Artuš).

Jelikož okoukaná Amerika nemá už co nabídnout, akční snímky se čím dál tím častěji přesouvají na starý kontinent a další méně „vytěžené“ světadíly. I tohle dobrodružství proto pendluje mezi Austrálií, Evropou a Afrikou. Ozvláštnit nahlédnutí do zákulisí špionáže 80. let minulého století se celkem podařilo i filmové produkci, jež se snažila naturalisticky zachytit dobové reálie. Na scény tak přijíždějí stylové německé youngtimery, nosí se nylonové oblečení a agenti pracují s dnes už předpotopním technologickým vybavením, které nemůže nevyvolávat úsměv.

Děj příběhu je prošpikovaný divácky vděčnými zvraty. De Niro se ve své roli vyžívá s typickou grácií mafiána, tedy v póze, která je jeho už druhou přirozeností. Statham předvádí novodobého akčního hrdinu, jenž sice má mužné tělo a při boji tančí tak, že by pravděpodobně vyhrál StarDance, na to, aby uspěl jako hlavní hrdina, ale postrádá charisma a humor Bruce Willise. Bojové scény, jichž se účastní, mají navíc moderní choreografii, která na pozadí historických kulis bije do očí. Za pozornost tak stojí především Owenův Spike, jehož posedlost, vytrvalost a předvídavost představuje osvěžující podívanou.

Elitní zabijáci nejsou špatný film, bohužel ale v hojné míře připomínají to, proč je akční žánr tak často považován za skomírající.

Hodnocení Vládi Baráka: 50 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít